Youtuberlara Vergi Şoku ! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Youtuberlara Vergi Şoku !

Son dönemde video çekerek ciddi paralar kazanan YouTuberlara vergi şoku! Artık onlar da vergi ödemek zorunda.

Teknoloji
Youtuberlara Vergi Şoku !

Youtuberlara Vergi Şoku !

Youtuberlara vergi şoku. İnternet üzerinden yapılan her türlü ticarete devletten vergi şoku geldi. Youtube üzerinden gelir elde edenler zaten Google üzerinden vergisini ödemiş oluyor. Google Adsense vergileri kesiyor ancak devlet internet siteleri üzerinde ve youtuberların ürün tanıtımlarıyla ilgili aldıkları reklamların vergilendirilmesi üzerine bir çalışma başlattı. Bu tanıtımlardan elde edilen gelir bu güne kadar vergilendirilmiyordu.

Her türlü Youtube hesabı ve reklam alınan hesapları takibe alınıp bu kişileri vergi mükellefi yapma kararı alınmış. 18 yaşından küçüğüm vergi mükellefi olamam diyen kardeşlerimiz içinde bir çözüm bulmuşlar aileleri tarafından beyanname verilmesi zorunlu hale getirilip vergi bir şekilde toplanacak.

Sadece Youtuberlarla Sınırlı Kalmıyor !

Bu vergilendirme sadece youtuberlarla sınırlı kalmıyor , eğer herhangi bir reklam alıp sosyal medya hesaplarınızın herhangi birinde yayınladıysanız vergi mükellefi konumuna geliyorsunuz. Aklınza ilk gelen soru “belki ben bu markayı çok seviyorum ve bu işten para almadım bunun nasıl önüne geçilecek ?” diye sorarsanız bunun cevabını inanın bizde bilmiyoruz.İnternet siteleri üzerinden bir şeyler paylaşılarak  para kazanmaya çalışmak zaten çok fenomen biri değilseniz oldukça  zor ve artık buna bile vergi verilecek.

Yeni vergi kanununda online ticaret kapsamında değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Bakan Ağbal, açıklamasında şunları söyledi:“İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek.”

Bakan Ağbal Risk Analiz Merkezi’nin kurulacağını ve bu tarz reklamlardan elde edilen her türlü paranın vergisinin alınmasını ve bu tarz her türlü sayfa kişi ve grupların analiz edileceğini açıkladı. Bakan Ağbal , “Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz. Yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz.”  açıklamasında bulundu.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

XocTaiL 14 Mayıs 2018

birtek bu kalmıştı vergi alınmayan.
Artık oda var 🙂

Mustafa 14 Mayıs 2018

Vergi olmasın demiyorum ama bence adaletli olmalı. Yani 1000 tl geliri olan ile 100 tl geliri olanla aynı oranda vergi alınırsa adeletsiz olur. Ne diyim bekleyip göreceğiz.

KeremYakında 14 Mayıs 2018

İnternet diye vergi vermeyeceğim diye bir şey yok.Ancak tabii ki adaletli olacaktır.

Salto 15 Mayıs 2018

Geç kalındı uçan kuştan vergi alan rte’nin yeni mi geldi aklına yoksa gizli yutibir olabilir mi bu adamdan hersey beklerim

esra 26 Temmuz 2018

vergi alınmayan birtek bu sektör kalmıştı tam oldu

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 14:32

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Muğla’dan köpeğe yapılan işkence, Gemlik’ten yunus balığı katliamı haberleri insanın kanını donduruyor  Sosyal Medyanın hayatımıza en büyük katkısı  bugünlerde sanırım sizlerde katılacaksınız hayvanlara acımasızca işkence yapanların deşifre edilmesi oldu. İnsanlığımızdan utanır hale geldik ve hatta neredeyse hangisi hayvan diye birbirimize sorar olduk. İşte Hayvanlara yapılan işkencelere ait en son haberlerin...

Devamını Görüntüle