YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS Tercihleri Salı Günü Başlıyor!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandığından beri gençler aileleri ile birlikte kendileri için en iyi kararı vermeye çalışıyor. Sınav döneminden sonraki en stresli bekleyişin hâkim olduğu tercih dönemi boyunca karar verirken çok dikkatli davranmak gerekiyor. ÖSYM tarafından açıklanan tercih kılavuzu baz alınarak, aldıkları puanlar ile nerelere yerleşebileceklerine, hedeflerini tutturup tutturamadıklarına bakan öğrencilerin aklında YKS tercihleri ne zaman  başlayacak sorusu var.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM son 3 seneye ait başarı sıralamalarının yer aldığı kılavuzu yayınladı. www.osym.gov.tr adresinden 2015,2016,2017 yıllarına ait taban ve tavan puanlar incelenebiliyor. Öğrenciler 7 Ağustos’ta başlayacak YKS tercihleri için bu kılavuzlar ile iyi bir araştırma yapıp istedikleri okullara girmeyi deneyecek.

YKS Tercihleri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih dönemi için adayların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. 2018 yılında sınav sisteminde değişiklik yapıldığı için sıralamaların da değişmesi söz konusu. YKS tercihleri tarihi 7 Ağustos ile 14 Ağustos arasında. Temel Yeterlik Testinden (TYT) 150 puan ve üzeri alan öğrenciler iki yıllık ön lisans programlarını tercih listelerine ekleyebilecek. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) gruplarından 180 ve üzeri puan alanlar, lisans programlarını tercih listelerine ekleyebilecek.

Öğrencilerin YKS tercihleri için 24 hakkı bulunuyor ve tüm tercihlerin doldurulma mecburiyeti yok. Aday öğrenciler belirledikleri okulları yazıp, başka yere girmek istemiyorsa kalan listeyi boş bırakabilir. Tercih sıralamasında dikkat edilecekler arasında en başta okulları istek sırasına göre yazmak geliyor ancak bunu yazarken bu okullar arasındaki yüksek puandan düşük puana sıralamasına dikkat etmek de çok önemli.

Tercihlerin bitiminde boş kontenjanı kalan okullar ÖSYM’ye bunu bildirerek ek kontenjanla öğrenci alabiliyor. İlk tercihlerde herhangi bir yere yerleşemeyen adayların ek yerleştirmede bir şansı daha olacak. Ek yerleştirme ücreti de 15 TL olarak belirlendi.

YKS tercihlerini yaparken öğrencilerin sistem değişikliğinden ve puan türlerinin 18’den 15’e düşürülmesi nedeniyle hata yapmasını önlemek için mutlaka danışmanlık ve rehberlik desteği almaları öneriliyor. Adayların herhangi bir puan kesintisi olmaksızın farklı puan türünde tercih yapması da mümkün. Örneğin eşit ağırlık öğrencisi 3 tercihi bu alanda yazdıktan sonra 4. Ve 5. Tercihlerini sayısal alandan gerçekleştirebilir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

01 Ağustos 2018, 10:01

YKS 2018 sonrasında yapılan istatistikler ortalamaların ne durumda olduğunu ortaya koydu. YKS sonuçları kesinlikle yüz kızartıyor!

huzunlu
YKS Sonuçları Oldukça Düşündürücü!

Tesla Borsa’dan çekiliyor Enerji Depolama ve Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla Ceo’su Elon Musk New York Borsası’ndan çekilme kararını değerlendirmeye aldığını açıkladı. Twitter hesabı üzerinden yatırımcı yoklaması yapan Elon Musk,420 dolardan hisseleri alıp Borsa’dan çekilebileceğinin sinyalini verdi. Bir anlamda yatırımcısına güvence de vermiş olan Musk, finansmanın garantilendiğinin bilgisini de paylaşmayı ihmal...

Devamını Görüntüle