En Taze

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

YKS Tercihleri Salı Günü Başlıyor!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandığından beri gençler aileleri ile birlikte kendileri için en iyi kararı vermeye çalışıyor. Sınav döneminden sonraki en stresli bekleyişin hâkim olduğu tercih dönemi boyunca karar verirken çok dikkatli davranmak gerekiyor. ÖSYM tarafından açıklanan tercih kılavuzu baz alınarak, aldıkları puanlar ile nerelere yerleşebileceklerine, hedeflerini tutturup tutturamadıklarına bakan öğrencilerin aklında YKS tercihleri ne zaman  başlayacak sorusu var.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM son 3 seneye ait başarı sıralamalarının yer aldığı kılavuzu yayınladı. www.osym.gov.tr adresinden 2015,2016,2017 yıllarına ait taban ve tavan puanlar incelenebiliyor. Öğrenciler 7 Ağustos’ta başlayacak YKS tercihleri için bu kılavuzlar ile iyi bir araştırma yapıp istedikleri okullara girmeyi deneyecek.

YKS Tercihleri için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih dönemi için adayların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. 2018 yılında sınav sisteminde değişiklik yapıldığı için sıralamaların da değişmesi söz konusu. YKS tercihleri tarihi 7 Ağustos ile 14 Ağustos arasında. Temel Yeterlik Testinden (TYT) 150 puan ve üzeri alan öğrenciler iki yıllık ön lisans programlarını tercih listelerine ekleyebilecek. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) gruplarından 180 ve üzeri puan alanlar, lisans programlarını tercih listelerine ekleyebilecek.

Öğrencilerin YKS tercihleri için 24 hakkı bulunuyor ve tüm tercihlerin doldurulma mecburiyeti yok. Aday öğrenciler belirledikleri okulları yazıp, başka yere girmek istemiyorsa kalan listeyi boş bırakabilir. Tercih sıralamasında dikkat edilecekler arasında en başta okulları istek sırasına göre yazmak geliyor ancak bunu yazarken bu okullar arasındaki yüksek puandan düşük puana sıralamasına dikkat etmek de çok önemli.

Tercihlerin bitiminde boş kontenjanı kalan okullar ÖSYM’ye bunu bildirerek ek kontenjanla öğrenci alabiliyor. İlk tercihlerde herhangi bir yere yerleşemeyen adayların ek yerleştirmede bir şansı daha olacak. Ek yerleştirme ücreti de 15 TL olarak belirlendi.

YKS tercihlerini yaparken öğrencilerin sistem değişikliğinden ve puan türlerinin 18’den 15’e düşürülmesi nedeniyle hata yapmasını önlemek için mutlaka danışmanlık ve rehberlik desteği almaları öneriliyor. Adayların herhangi bir puan kesintisi olmaksızın farklı puan türünde tercih yapması da mümkün. Örneğin eşit ağırlık öğrencisi 3 tercihi bu alanda yazdıktan sonra 4. Ve 5. Tercihlerini sayısal alandan gerçekleştirebilir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2018, 17:00

Sahte Elon Musk Twitter hesapları için harekete geçen Twitter, Elon Musk adının platformda kullanılmasını yasakladı!

boom
Elon Musk Twitter Yasağı Hakkında Tüm Detaylar!

Skype Nedir? Skype adı altı ile kodlanan bu yazılım dünyanın birçok yerinden uzak olduğunuz kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Ayrıca Skype yazılımı ses ve görüntü desteği ile birlikte günümüzde kullanılan oldukça popüler bir programdır. Birçok fonksiyonu sayesinde değer verdiğiniz kişiler nerde olursa olsun yanınızda gibi hissedeceksiniz. Bütün yaptığınız eylemleri anlık olarak...

Devamını Görüntüle