YKS Tercih Kılavuzu Nasıl İncelenmeli? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

YKS Tercih Kılavuzu Nasıl İncelenmeli?

Adayların en heyecanlı bekleyişleri olan üniversiteye girişin sınav sonrası adımı; tercih zamanı başlıyor! Doğru tercih için tercih kılavuzu nasıl incelenmeli?

boom
YKS Tercih Kılavuzu Nasıl İncelenmeli?

YKS Tercih Kılavuzu Nasıl İncelenmeli?

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerin birkaç gün içinde başlaması adayları sıkı bir araştırma sürecine itti. ÖSYM tarafından yayınlanan YKS tercih kılavuzu sayesinde üniversite adaylarının istedikleri okulların taban puanları ve sıralamaları incelenebiliyor. Sistem değişikliği nedeniyle bu sene değişeceği düşünülen sıralamalar ve taban puanlar konusunda adayların çok titiz ve dikkatli karar vermeleri gerekiyor.  7 Ağustos tarihinde başlayacak olan YKS tercih dönemi, 14 Ağustos saat 23:59’da sona erecek.

Tercih Kılavuzunu İncelerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tercih işlemleri https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden tamamlanacak. Zaten burada gerekli uyarı ve yönlendirmelere mevcut olduğundan bunlara dikkat edildiği sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Adaylara önerilen tercih meselesini son dakikaya bırakmamak, değiştirmemek olmakta. Bilgisayar ya da internette yaşanabilecek bir sıkıntı tercihlerinizi değiştirirken olumsuz sonuçlara yol açabilir.

YKS tercih kılavuzu birkaç farklı tablodan oluşmaktadır. Bu tablolar ön lisans programları, lisans programları gibi farklı kategorileri temsil etmektedir. Ön lisans programları Tablo-3’de, yüksek öğrenim programları Tablo-4’te, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümler Tablo-5’te listelenmektedir. Adayların tercih yaparken yazdıkları programlar hakkında bilgi edinmesi ve bilinçli bir şekilde tercih etmesi çok önemlidir.

Tercih kılavuzunda yer alan istediğiniz bölümler hakkında hangi okulda daha iyi olduğu, akademik kadrosu, üniversitenin başarıları hakkında iyi bir araştırma yapmakta fayda var. Tercih kılavuzunu incelerken kesinlikle geçen yılın puanlarına değil, başarı sıralamalarına bakmak gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın!

Adayların tercihlerinden sonra olası bir yanlışlığı önlemek adına şu soruları kendilerine sorup son kontrolleri yapmaları gerekir:

1.       Tercih listesine eklediğim program kodlarını doğru yazdım mı?

2.       İstediğim programların belirttiği koşulları eksiksiz sağlıyor muyum?

3.       Yazdığım program isimleri ve kodlar gerçekten istediğim bölümlere mi ait?

4.       Listelediğim programlar istediğim şekilde sıralanıyor mu?

Genellikle heyecanlı ve telaşlı bir şekilde yapılan üniversite tercihleri açıklandıktan sonra dördüncü tercihin denk geldiğini gördüğünüzde keşke beşinci tercihimi öne yazsaydım gibi bir pişmanlık süreci de yaşanabiliyor. Öğrenciler arasında çok yaygın olan bu yanlışın önüne geçmek için rehberlik hizmetlerinden faydalanmak daha doğru olacaktır. 14 Ağustos 23:59’a kadar tercih süresi içinde sıralamalarda değişiklik yapılabilecek ancak tercih işleminin kesin olarak bitirilmesinde ‘2018 YKS tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.’ Uyarısını görmeden sayfayı kapatmayın.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 10:19

Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

İşte Türkiye’nin En Büyükleri Capital Dergisi, geleneksel olarak 21 yıldır sürdürdüğü Türkiye’nin 500 büyük firmasının listesi Ağustos sayısında açıklandı. Capital dergisinin Capital500 adıyla düzenlenen bu yıl 21’ncisini hazırladığı Türkiye’nin 500 büyük şirketini listesi kamuoyu ile paylaşıldı.  Yayınlanan listede ilk on şirketin sıralaması değişmezken,  bu yıl bir çok firmanın listeye dahil...

Devamını Görüntüle