Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla’nın Müzesi 2019’da Türkiye'de - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla’nın Müzesi 2019’da Türkiye’de

hahah
Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla’nın Müzesi 2019’da Türkiye’de

Yıldırımların Efendisi Nikola Tesla’nın Müzesi  2019’da Türkiye’de

Dünyaca ünlü mucit ve fizikçi “Yıldırımların efendisi” olarak anılan Nicola Tesla’nın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki müzesi Türkiye’ye getiriliyor. Anadolu Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye Aristo Strateji Yönetimi ve Danışmanlık Şirketi’nin Belgrad Nicola Tesla Müzesi  ile yürüttüğü görüşmeler olumlu sonuç verdi.

Türkiye’nin 3 büyük ilinde 1200 metrekarelik sergi alanlarında 1 yıl süresince ziyaretçilerle buluşması planlanan Nicola Tesla  Müzesi Eylül 2019’da Türkiye’de olacak..

Tesla’nın 700 patentli eseri, özel eşyaları Türk ziyaretçilerle buluşacak

Protokol işlemleri tamamlanan anlaşma imzalayan iş adamı Yunus Emre Armağan, bu projeyi Türkiye’de ilk defa gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyor. Sergi kapsamında Nikola Tesla’nın 700 patentli eseri ve özel eşyaları Türkiye’ye getirilecek.

İşadamı Armağan, Türkiye’ye gelecek müze kapsamında Nicola Tesla’nın, Niagara Şelalesi üzerine kurulan dünyanın ilk hidroelektrik santralinin maketi, ilk kablosuz elektrik yayan kule prototipi de yer alıyor. Tesla’nın tasarladığı dünyada ilk kez yere dik pozisyonda inip kalkabilen uçak modeli ve indüksiyon motoru gibi önemli icatları da bulunuyor.

Armağan, müzenin Türkiye projesinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de 1200 metrekarelik kapalı sergi alanlarda Türk ziyaretçilerle 1 yıl boyunca buluşacak.

Sergilenecek eserler özel gümrükleme ile Türkiye’ye gelecek

Nicola Tesla Müzesi eserleri Türkiye’ye getirilirken devletler arası hukuka dayalı özel gümrükleme yapılacağı bu sürecin 6-7 ay sürmesi planlanıyor. Yunus Emre Armağan, müzenin 2019 Eylül’de İstanbul’da ilk açılışının yapılacağını bildirdi.

Çocuklar ve gençlerin bilimi sevdirmek amacıyla yola çıktıklarını belirten işadamı Armağan, Nicola Tesla’nın müzesiyle bu işe başladıklarını belirtti. Nicola Tesla’nın zamanının çok ötesinde bir fizikçi olması dolayısıyla en iyi örnek olduğu için projeyi çok iyi koordine ettiklerini de sözlerine ekledi. Nicola Tesla’nın 700’e yakın patentli icadının yanı sıra patenti alınmamış birçok icadın ana unsuru olarak tasarlanmış eseri de müze kapsamında Türkiye’ye gelecek. Edison ile büyük çekişme yaşayan Tesla’nın o dönemde gazete ve dergilere yansıyan haberlerinin yer aldığı gazete ve dergilerde müzede görülebilecek.

.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 12:08

Simide zam geliyor

Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor? Özellikle son yıllarda atan kadına şiddet vakalarının temelinde yatan sorunlar, ebeveynini rol model olarak gören yeni nesille birlikte devam edecek gibi görünüyor. Kadınlara uygulanan psikolojik şiddet kadınların toplumda sahip olmaya çalıştıkları konumu da derinden etkilerken, aile içi şiddet olaylarının artmasının temel nedenleri arasında gösterilebilir.

Devamını Görüntüle