Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

guzellikk
Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazın Yıpratıcı Etkilere Maruz Kalan Saçları Korumanın Yolları

Yaz ayları saçlar başta olmak üzere vücudun daha kolay yıprandığı ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu dönemlerdir. Yazın saç bakımı yaparak sıcak havanın, güneşin, havuz ve deniz suyunun etkisinden kurtulmamak mümkün olabilir. Peki yazın saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yazın Saç Bakımı için İpuçları

Temizlik için doğru ürün ilk planda olmalı: Günlük kullandığımız saç ürünlerinin en başında gelen şampuanlar dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Saçın daha fazla yıpranmasını önlemek adına içeriğinde sülfat bulunan ürünlerden kaçınmak, yıpranmış saçlar için besleyici özelliği olan şampuanlar tercih edilmelidir. Onarıcı saç ürünleri de her duş sonrasında uygulanırsa yıpranma sorunun önüne kolayca geçilebilir.

İster satın alın ister kendiniz hazırlayın: Neyi mi? Tabi ki saç maskenizi. Haftada bir uygulayacağınız saç maskesi sayesinde saçların parlaklığını ve sağlıklı görünümünü yitirmezsiniz. Kozmetik mağazalarında satılan çam terebentini ve badem yağı gibi besleyici saç maskelerinin yanında evinizde hindistancevizi yağı ve bal karışımıyla da çok etkili bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Saçı onarıp yumuşatan bal ve nemlendirici etkisiyle hindistancevizi yağı birleşince ortaya mükemmel bir sonuç çıkacağını göreceksiniz.

Saçlarınızı deniz ve havuz suyundan arındırın: Bone takmak herkese göre çok estetik bir yöntem olmadığı için denize ve havuza girerken bone kullanın önerisi pek geçerli olmayacaktır. Fakat havuz ve deniz suyunun yıpratıcı etkisine maruz kalan saçları, sudan çıktıktan sonra duru suyla klor ve tuzdan arındırmak oldukça etkili olacaktır. Eğer mümkünse yanınızda minik bir şişe argan yağı bulundurup deniz ve havuzdan çıkınca saç uçlarınıza uygulamayı ihmal etmeyin.

Güneşten koruyucu saç spreyi kullanın: Şapkalar ve şemsiyelerin yanı sıra koruyucu spreylerle de saç bakımını destekleyebilirsiniz. Mümkünse güneş koruma faktörü olan saç ürünlerini kullanmayı tercih edin. Bu sayede şapka dışında güneşe maruz kalan kısımların da çok daha az hasar görmesi mümkün olur.

Saç ürünlerinin kalitesi de önemli: Yazın sıcaktan, kışın soğuktan etkilenen saçlarımız için mevsime göre ürün seçmek çok önemlidir. Ama her ikisinde de ortak olan kimyasal içeriğe sahip olmayan ürünlerin kullanılması gerektiğidir. İçeriğinde badem yağı, argan yağı, hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar bulunan ürünler ilk tercihiniz olmalıdır. Hali hazırda kullandığınız şampuan ve saç kremlerinin içine de bu yağlardan birkaç damla ekleyerek ürünü daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Saç Kestirmekten Korkmayın!

Saç kırıklarını düzenli aldırın! Yazın olumsuz etkilerinden yıpranan saçları canlandırmanın bir diğer yolu da düzenli saç kesimi yaptırmaktır. Genellikle yanlış bir yanılgıya düşülerek ‘yaz boyu zaten saçlarım yıpranacak, yaz sonunda kestiririm’ düşüncesi saçın 3 ay boyunca kırıklarıyla yani yıpranmış şekilde uzamasına sebep olur. Böyle olunca da, kadınların fazlaca şikayet ettiği ‘kuaföre kırıkları temizle dedim, saçım kısacık kaldı’ durumu gerçekleşir. Bu nedenle ara sıra gerçekten uçlarda kırıklar belirmeye başladığında saçları kestirmek çok faydalı olacak ve saçlarınızı istediğinizden fazla kestirmenize gerek kalmayacaktır. Tabii bir de saçların sağlıklı uzaması mümkün olacaktır.

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Mayıs 2018, 13:27

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı

Kuru ciltler için cilt bakımı nasıl olmalıdır? Kuru ciltli kişiler nelere dikkat etmelidir? Kuru ciltli kişilerin cilt bakımı rutini nasıl olmalıdır? Kuru ciltli kişilerin yapması ve yapmaması gerekenler nelerdir? Evet bu yazımızda da anlamış olduğunuz üzere kuru ciltler için cilt bakımının önemi  ve neler yapılması hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini inceleyeceğiz.

Devamını Görüntüle