Yaz Parfümü Nasıl Olmalı? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Yaz Parfümü Nasıl Olmalı?

guzellikk
Yaz Parfümü Nasıl Olmalı?

Çiçek Bahçesindeymiş Gibi Hissettiren Yaz Parfümleri

Yazın ortasında olmamıza rağmen sıcak havalar peşimizi bırakmıyor. Havalar sıcak bile olsa düğünler, festivaller, partiler derken katılınacak etkinlik sayısında da azalma olmuyor. Yaz parfümleri bu sıcak havalarda kötü kokunun önüne geçerek kendinizi de daha ferah hissetmenizi sağlıyor. Peki doğru yaz parfümü nasıl seçilir?

Yaz Parfümü Ne Demektir?

Aslında uzmanlar tarafından parfümler arasında yaz ve kış parfümleri olarak herhangi bir ayrımın yapılmasına dair fikir ayrılıkları var. Ancak kışın kullanılan parfümlerin daha ağır aromaları olan kokular olduğunu hepimiz farkındayız. Haliyle bu tarz yoğun aromaya sahip kokuların yaz sıcaklarının neden olduğu terlemeyle birleşmesiyle sıcak havalardaki parfüm kokusunun çekilmez olacağı kolayca tahmin edilebilir.

Parfümü meydana getiren aromatik moleküllerin ciltle temas etmesiyle buharlaşma ve kokunun açığa çıkması meydana geliyor. Bu nedenle parfüm seçimi mevsim fark etmeksizin bu moleküllerin uçuculuğuyla belirleniyor.

İşte tam da bu nedenle parfüm seçimi yaparken mevsimlere dikkat ediliyor. Çünkü parfüm kokusunun çıkması sıcaklıkla doğrudan ilişkili. Zaten o nedenle yoğun aromalı kokular kış mevsiminde kullanılırken, yaz mevsimi için daha hafif aromalı parfümler tercih ediliyor.

Yaz Mevsimi Kokuları

Parfüm uzmanları tarafından yaz mevsiminde tercih edilmesi gereken parfüm çeşitleri arasında narenciye ve yeşil bitki kokuları başta geliyor. Bu kokular sayesinde daha ferah hissetmek ve kokmak da mümkün oluyor. Bu koku moleküllerin kış kokuları olarak bilinen kehribar ve misk aromalarının tam aksine uçucu ve hafif yapılı oldukları için kolayca buharlaşıyor ve tertemiz kokmayı sağlıyor.

Bunların dışında da önerilen yaz kokuları arasında yasemin, beyaz çiçekler, frangipani aromaları da yer alıyor. Özellikle yaseminli parfümler adeta bir çiçek bahçesindeymiş hissi verdiğinden kadınlar arasında fazlasıyla tercih ediliyor.

 

Daha kalıcı olacağını düşünüp kışın kullandığınız parfümü yazın kullan1ma yanılgısına düşerseniz, mis gibi kokmak yerine çürümüş yiyecekleri andıran bir kokuyla gezebilirsiniz. Bundan kesinlikle kaçınmanızın ve daha ferah kokuları tercih ederek mis gibi kokmanızı öneririz.

Eğer parfüm kullanmaktan hoşlanmıyorsanız yine okyanus ve yeşil çay esanslı deodorant seçenekleri arasından da tercih yapabilirsiniz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 15:38

Karakolda korkunç cinayet…

Tesla Türkiye’de Fabrika Açmayı Planlıyor İddiası; Türkiye ile alakalı otomobil faaliyetlerini resmen başlattığını açıklayan Tesla, Türkiye’de Otomotiv Üretimi yapılabilmesi için, Fabrika açılacağını belirttiği savunuluyor. Türkiye’nin en büyük yerli projesi olan yerli otomobil üretimi için birkaç dev babayiğit firmalar belirlenmişti. Bu firmaların belirlenmesinden sonra ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde birçok faaliyet...

Devamını Görüntüle