En Taze

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı için Ufak Tüyolar

guzellikk
Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı için Ufak Tüyolar

Cilt Bakımı ile Yaşlanma Belirtilerini Azaltmak Mümkün!

Özellikle yoğun güneş ve sıcağın etkisinde kalınan yaz günlerinde cilt bakımı doğru yapılmazsa maalesef yaşlanma belirtileri artar ve cildin daha kolay yıpranması söz konusu olur. Yaşlanma karşıtı bakım yaparak bu durumu önlemek mümkün olsa da eğer bakım yapmaya vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız birkaç pratik önerimiz mevcut!

Cilt bakımı düzenli yapıldığı sürece etkilidir. Sadece aklınıza geldikçe kremler ve losyonlar kullanmak ne yazık ki hep istediğiniz o güzel cilde kavuşmanızı pek mümkün kılmayacaktır. Fakat belki üşengeçlik belki de vakit ayıramamak nedeniyle cilt bakımını aksatanlardansanız günlük rutininizde aksatamayacağınız şeylerle bu bakım önerilerini uygulamak da mümkün olabilir. Nasıl mı?

Vakti Olmayanlara Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Önerileri

Yüz yıkama jellerini haftada birkaç kez olsa dahi uyguluyorsanız bu iyiye işaret! Dakikalar süren bakıma vaktiniz olmasa bile kullandığınız ürünün içine ‘C vitamini’ ve ‘retinol’ ekleyebilirsiniz. Bu iki madde yaşlanmanın en büyük düşmanı olan kolajenin üretimini artırır ve yaşlılık belirtilerini geciktirmeyi sağlar. En önemli bir başka kural; makyajı temizlemeden uyumayın! Deniz, güneş gibi etkenler kadar yaşlılığa etki eden makyajla uyumak ciltteki yıpranmayı çok hızlandırıyor. Bunun için kullandığınız yüz temizleme jelini makyajı temizledikten sonra uygulayın ve daha doğru bir cilt temizliği yapın…

Ara sıra kullandığınız temizleme jeline eklediğiniz C vitamini, renk eşitsizliği ve siyah nokta üretimini ortadan kaldırmaya yardımcı olurken, kırışıklığa neden olan dış etkilere karşı da ciltte zırh katmanı oluşturur. Sizi korkutmaması gereken ise C vitamini ve retinol ciltte tahrişe neden olması fakat bunun olmaması için başlarda uygulama sıklığına dikkat etmek yeterlidir.

Çok nadiren nemlendirici kullananlardansanız yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak için hala şansınız var! Ya retinol içeren bir ürün satın alın ya da halihazırda kullandığınız nemlendiriciye retinol ekleyin. Bu maddenin olumlu etkisini görmek için 3-6 ay boyunca biraz sabırlı olmanız gerektiğini belirtmeyi de unutmayalım.

Günlük cilt bakımı sizin için çok uzak bir hedefse yine bir çözümümüz var! Yalnızca haftada bir uygulayarak etkisini görebileceğiniz glikolik asit uygulaması. Hücre yenilemesini hızlandıran, sivilceleri tedavi eden, koyu lekeleri ortadan kaldıran ve en önemlisi kırışık oluşumunu önleyen glikolik asidin retinol kadar etkili olmadığı bilinmelidir. Fakat retinol etkisini göstermesi için düzenli kullanıma ihtiyaç duyarken, glikolik asit haftalık bakımda da olumlu belirtiler gösterir.

Glikolik asit kullanımında dikkat etmeniz gereken ise hassas ciltleri kolayca tahriş edebilmesidir. İsterseniz glikolik asit içeren gece maskelerini kullanabilirsiniz, isterseniz haftada bir glikolik asitle masaj yapabilirsiniz. Hassas cilde sahip olanlar için bu masajın 1-2 dakikadan uzun sürmemesi önerilir. Glikolik asit uygulaması için doktora danışmakta fayda vardır çünkü asit yüzdeleri farklılaştıkça tahrişin artma olasılığı artacaktır.

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Mayıs 2018, 19:03

Yağlı/Karma Ciltler için Cilt Bakımı

Bir önceki yazımızda her cilt tipine uygun alerjik reaksiyona sebebiyet vermeyecek yani hassas ciltlere de uygun ürünlerden bahsetiştim. Okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. Cildinizle çok bir alıp veremediğiniz yoksa bu ürünler sizi memnun eder tabii ancak yağlı/karma bir cildin tüm özelliklerini, eksi ve artılarını yaşıyorsanız bu cilt bakımı sizin için yeterli gelmeyebilir....

Devamını Görüntüle