En Taze

Yağlı/Karma Ciltler için Cilt Bakımı

guzellikk
Yağlı/Karma Ciltler için Cilt Bakımı

Yağlı/Karma Ciltler için Cilt Bakımı

Bir önceki yazımızda her cilt tipine uygun alerjik reaksiyona sebebiyet vermeyecek yani hassas ciltlere de uygun ürünlerden bahsetiştim. Okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. Cildinizle çok bir alıp veremediğiniz yoksa bu ürünler sizi memnun eder tabii ancak yağlı/karma bir cildin tüm özelliklerini, eksi ve artılarını yaşıyorsanız bu cilt bakımı sizin için yeterli gelmeyebilir. Peki nedir bu yağlı/karma ciltlerin eksi ve artıları? Nasıl bir cilt bakımı yolu izlenmeli?

Neden Yağlı/Karma Bir Cilde Sahipsin?

Her olayla olduğu gibi sorunun cevabını bulmak için öncelike kaynağına inilip neden sorusunu sormalı.Öncelikle şunu belirtlelim yağlı/karma cilt kötü bir özellik değil hatta son yılların modası olan efendim işte ıslak görünümmüş higlightermış falan bunlara doğuştan sahipsiniz bir kere. Cildinizin yağlı/karma olması hormonal mi yoksa bunun hava, stres, yeme içme gibi başka sebepleri var mı öncelikle bunu kesin olarak bilmelisiniz. Hormonal bir durum söz konusu olduğu taktirde deri altı akneleri sadece yüzünüzün değil vücudunuzun çeşitli yerlerinde baş göstermeye başlar ki bu sadece kremlerle toniklerle önleyebileceğiniz bir durum kesinlikle değil acilen alanında uzman bir doktora görünün. Yani bu yağlı ve karma cildi içten mi yoksa dıştan mı sahipsiniz? Bu soruya cevap verdiğinizi varsayarak devam ediyorum.

Yağlı/Karma Cilde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yağlı ve karma bir cilde sahipseniz uzak durmanız gereken bazı şeyler ve özellikle izlemeniz gereken yollar var beyler bayanlar.

Bunları şöyle açıklayalım;

-Yağlı/Karma bir cilde sahipseniz kesinlikle cilt bakımı rutiniziden o cayır cayır partiküllü peelingleri ve sert süngerlerleri çıkartın.Biliyorum ne kadar sert bir bakım yapılırsa sanki yağdan o kadar arınmış bir cilt hissi veriyor ancak bu yağlı ve karma ciltlerde eğer akne probleminiz varsa var olan aknenin daha çok sağılmasına sebebiyet verir, kaçın!

-Yağlı/Karma bir cilde sahipseniz biliyorum hele de yemek yemek sizin hobiniz ise daha da zor ama yağlı etler mandıra ürünleri katkılı şekerler tuzlu atıştırmalıklar ve Zenginleştirilmiş unlardan uzak durun. Bunlar içten içe sizi yer bitirir acısı yüzünüzden çıkar. Yok ben yapamam diyorsanızda bunları belli aralıklarla azaltarak tüketin en azından. Yani yeme alışkanlığınızı kesinlikle belli bir düzene sokmalısınız.

-Yağlı/Karma bir cilde sahipseniz şimdi size her yerde bulamayacağınız bir öneri veriyorum. Sabah uyandığınızda yüzünüzü direk o ağır jeller yada sabunlarla yıkamak yerine bir makyaj temizleme pamuğu yardımıyla Garnier’ın pembe miccelar suyu ile temizleyin.Denendi onaylandı! Ayrıca sabah ve akşam özellikle de akşamları cilt temizliğinizi ihmal etmeyin bu gerçekten hayati bir durum.

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı Rutini

Şimdi yağlı/karma cilt bakımı için iki seçeceğiniz var ya doğal yollardan cilt bakımınızı ilerleteceksiniz yada hazır ürünlerden faydalanacaksınız. Doğal yolları tercih ettiğinizde paranız cebinizde kalır evet ama yapması falan baya bir zaman alıyor doğruya doğru, üşengeç bir insansanız sizin için biraz zor. Bana da zamanında zor gelmişti olan parama oldu ha işime yaramadımı aldığım ürünler yalan yok yaradı. Neyse hazır sektör tercih edersenizde zamanınız cebinizde kalır, bunun kararını siz verirken bu yazımızda üşengeçlere yönelik olan yoldan bahsedeceğim.Doğal yöntemler için olan yazımızı da en kısa sürede sizinle.

1. Yağlı/Karma Cilt Temizliği

Yağlı/Karma cildinizin size şöyle bir artısı var bu da fazla ürün kullanmanıza gerek olmaması çünkü yüzünüze kullandığınız her fazladan ürün gözeneklerinizi tıkayıp daha çok yağlanmaya ve aşınmaya sebep olacaktır, hadi yine iyisiniz.

Cildinizi temiz tutmak için sabah yapmanız gerekenden bahsetmiştim zaten.Akşamları yada gün ortasında kullanabileceğiniz yüzünüzü arınmış hissettiren bir jel temizleyici öneriyorum:


Ürüne Ulaşmak İçin: TIKLA

2. Yağlı/Karma Cilt için Tonik

Yağlı/karma bir cildiniz varsa tonikler gerçekten yüzdeki ağırlığı alıp arınmış hissi vermek için yüz yıkama jellerinden bile iyi bir temizleme görevi görüyor.Ama seçimi iyi yapmalısınız.Çok alkollü yada ağır asitler içeren toniklerden uzak durmalısınız her ne kadar temizlenmiş hissi verse de cildinizin aşınmasına ve zamanla daha çok yağlanmasına sebep olacaktır.Var olan sivilcelerin tedavisinde ve daha fazlasının önlenmesinde, ciltteki fazla yağı alan bir tonik var bunun için önereceğim ürün ise :


Ürüne Ulaşmak İçin:TIKLA

3. Yağlı/Karma Cilt için Nemlendirme

Evet belkide herkesin yanıldığı yerdeyiz. Cildim zaten yağlı bir de nemlendirerek neden daha da yağlandırayım diyorsan kusura bakma ama tamamen yanlışsın. Ciltteki nem ve yağ oranı birbiriyle çok da alakası olmayan iki ayrı konu ve büyük ihtimalle sen böyle düşünerek bu zamana kadar cildini çok nemsiz bıraktın yada yanlış nemlendirici kullandın. İçeriğinde yağ olmayan nemlendiriciler kullanmak yağlı/karma ciltler için çok önemli. Cildinizi susuz bırakmanın hiç bir anlamı yok ve kesinlikle cildine yardımcı değil. Yağ içermeyen ve çooook uzun bir süre boyunca ciltteki nemi koruyan bir nemlendirici:

Ürüne ulaşmak için:TIKLA

4. Yağlı/Karma Cilt için Maske

Çok elzem olmamakla birlikte haftada bir yapılan maskenin kimseye zararı yok ancak kesinlikle yumuşak yapılı bir maske kullanmalısınız. Benim önerim aktardan bir koşu kil almanız ancak şuan paketli ürünlerden bahsediyoruz bir daha ki yazımızda tüm doğallığıyla kil maskelerine de yer vereceğim. Hazır maske için :

Ürüne Ulaşmak İçin: TIKLA

DİKKAT! Eğer cildiniz çok hassas ise maske içerindeki çay ağacı nedeniyle yanma yapabilir.!

Bu arada güneş kreminin öneminden de bahsetmemize gerek yok sanırım ? Daha önceki yazımızda önerdiğimiz güneş kremleri de Karma/yağlı cilt yapısı için uygundur burdan ulaşabilirsiniz.Evet bu yazımızıda burda sona erdirmeden önce şunu hatırlatmak istiyorum mucize diye bir şey yok.Oturduğunuz yerden kullandığınız doğum kontrol hapı yada benzeri ilaçlar mucize kremler ile yüzünüzdeki problemleri gideremezsiniz. Bu nedenle harekete gecmenizi şiddetle öneririm.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Cemre 31 Mayıs 2018

Çok yağlı bir cildim var neredeyse her marka kullandım.Şimdi yukarıda yazılanları okudum şimdi bu dediğiniz cilt bakım ürünlerini kullanacağım.

ferhat 1 Haziran 2018

🙂 yoğunlukla kadinsal bir konu olsada benim cildimde yağlı ve çok parlıyor. Ama neyseki krem ile çözüm bulabiliyorum.

özlem 6 Temmuz 2018

benim burnum ve alnım yaglı
bu karmamı demek 😀

Eda Kiral 8 Temmuz 2018

Evet özlem hanım ancak karma ve kuru yada karma ve yağlı gibi ayrılabiliyor cilt tipleri

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Temmuz 2018, 14:31

Yaz Parfümü Nasıl Olmalı?

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Kuru ciltler için cilt bakımı nasıl olmalıdır? Kuru ciltli kişiler nelere dikkat etmelidir? Kuru ciltli kişilerin cilt bakımı rutini nasıl olmalıdır? Kuru ciltli kişilerin yapması ve yapmaması gerekenler nelerdir? Evet bu yazımızda da anlamış olduğunuz üzere kuru ciltler için cilt bakımının önemi  ve neler yapılması...

Devamını Görüntüle