En Taze

Whatsapp Uygulamasında Güvenliğiniz İçin Yapabilecekleriniz

Teknoloji
Whatsapp Uygulamasında Güvenliğiniz İçin Yapabilecekleriniz

Dünya genelinde milyonlarca insanın kullandığı Whatsapp, hepimizin bildiği üzere anlık sohbet uygulamaları arasında kullanım oranı en yüksek olan uygulamalardan birisi. Eskinin SMS ile mesajlaşmasının yerini alan ve çoğu kişinin kullandığı bu iletişim ağı sayesinde sohbetlerimizi fotoğraflar, videolar, ses kayıtları ve hatta konum bilgilerimizi paylaşarak daha eğlenceli ve kullanışlı hale getirebiliyoruz. Fakat internetin kullandığı her alanda söz konusu olduğu gibi bazı güvenlik açıklarına dikkat etmek gerekiyor.

Whatsapp günden güne kendini geliştirerek kullanıcılarının daha güvenli bir ortamda sohbet etmesini sağlıyor ancak eğer siz bu ayarların kullanımını aktif hale getirmezseniz güvenlik önlemlerinden faydalanmanız her zaman mümkün olmayabilir.

Whatsapp kullanıcılarının birçoğunun hakim olduğu güvenlik önlemlerinin herkes tarafından bilinmeyenleri güvenliğinizin daha yüksek olması için sizlerle paylaşıyoruz.

Whatsapp Güvenlik Ayarları

Uçtan Uca Şifrelemeyi Kullanın: Whatsapp her konuşmayı otomatik olarak şifreliyor. Konuşmaların başında zaten uçtan uca şifrelemeyle ilgili uyarıyı görüyoruz. Ancak eğer kimlik ve banka bilgisi gibi önemli bilgileri paylaşacaksanız, şifreyle korumayı tekrar gözden geçirmekte fayda var. Şifreleme yapıldığına dair uyarı size gelse de teyit etmek için konuşmaya girdikten sonra ‘Şifreleme’ seçeneğinden karşınıza çıkan QR kod ve rakamlar ile doğrulayabilirsiniz.

Whatsapp Uçak Modu Kullanımı: Mavi tik uygulaması kimilerinin çok tercih kimilerininse kaçındığı bir uygulama. Fakat mavi tik’i kapatmak demek sizin yazdıklarınızın da karşınızdakine okunup okunmadığını anlayamazsınız demektir. O nedenle karşı tarafın okuyup okumadığını görmek isteyen ama o an cevap veremediği/vermek istemediği için mavi tikinin gözükmesini istemeyenler Whatsapp’ı uçak modunda kullanıyor. Aslında uçak modunda kullanmak yerine hücresel erişim ve Wi-Fi bağlantısını da kapatarak aynı sonucu alabilirsiniz. Böyle kullanıldığında Whatsapp’ın internete bağlıyken gelen mesajları iletildi ve okundu bilgisi göndermeden, son görülmeniz güncellenmeden kullanabilirsiniz.

Whatsapp Konum Bilgisi: Yeni gideceğimiz bir yer için konum bilgisi paylaşımını sıklıkla kullanıyoruz. Sohbet sırasında konum bilgisinin kullanıcının kendi isteğiyle paylaşılmasında bir sıkıntı yok ancak uzun bir süre boyunca konumun paylaşılması belki de düşünüldüğü kadar iyi olmayabilir. Bu nedenle Ayarlar sekmesindeki Gizlilik Ayarlarından Mevcut Konum seçeneğini düzenleyerek konum bilgisi paylaşımını durdurabilirsiniz.

İki Adımlı Doğrulama: Whatsapp’ı daha güvenli bir şekilde kullanmanın etkili yollarından birisi iki adımlı doğrulamadır. Kendi belirleyeceğiniz şifreyi uygulama sizden belli zaman aralıklarıyla isteyerek güvenliğinizi teyit edecektir. Böylelikle Whatsapp’ınızın bir başkası tarafından kullanılmasının önüne de geçilebilir. Bu özelliği etkinleştirmek için Ayarlar, Hesap ayarları, İki adımlı doğrulama, etkinleştir adımlarını izlemeniz gerekir.

Güvenlik Bildirimleri: Whatsapp’ın güvenliği sağlamak adına geliştirdiği önemli özelliklerden bir tanesi olan güvenlik bildirimleri, karşınızdakiyle konuşurken tarafınıza iletilen güvenlik kodudur. Bu özellik açık olduğunda şifrenin değişmesi halinde tarafınıza bildirim gönderilerek durumdan haberdar olmanız sağlanır. Güvenlik ayarlarındaki Güvenlik bildirimlerini göster sekmesinden bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 11:16

Kızıl gezegen Mars, Dünya'ya oldukça yakın bir konuma gelerek bu akşam gökyüzünden rahatlıkla izlenebilecek.

boom
Mars Bu Akşam Dünya’dan İzlenebilecek!

Google Haritalar Kullanıcıları için Yeni Güncellemeler Yolculuklarda, hiç bilinmeyen ülkelere ve şehirlere keşifte en fazla kullanılan yol asistanı uygulamalardan biri; Google Haritalar! En kapsamlı ve kullanışlı ara yüze sahip olması sayesinde milyonlardan oluşan bir kullanıcı kitlesine sahip. Elbette birtakım eksikleri vardı ancak Google kendi uygulamalarını geliştirme konusunda oldukça iddialı olduğu...

Devamını Görüntüle