Uçak Yolculukları İçin Müjdeli Haber! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Uçak Yolculukları İçin Müjdeli Haber!

Uçak yolculukları esnasında el bagajında sadece 100 ml sıvı bulundurulabiliyor ancak yeni bir teknoloji ile bu durum değişebilir!

hahah
Uçak Yolculukları İçin Müjdeli Haber!

Uçak Yolculukları Artık Daha Rahat Olacak!

Uçak yolculukları için en büyük sıkıntılardan bir tanesi de şüphesiz ki uçağa 100 mililitreden fazla sıvı ile binilemiyor oluşu. Özellikle sadece el bagajı ile yolculuk yapan kişiler yanlarında parfüm ya da krem gibi ürünleri ne yazık ki istediği kadar taşıyamıyor. Bunun yanı sıra güvenlik kontrolleri de bu kural yüzünden son derece uzun sürebiliyor.

Ancak bu uygulama geliştirilen yeni bir X-Ray cihazı ile son bulabilir. İlk olarak İngiltere Başkenti Londora’daki Heathrow Havalimanı’nda denenecek olan bu teknoloji 3 boyutlu bir X-Ray görüntüsü sağlıyor. Bu şekilde güvenlik görevlileri eşyaları kabin valizlerinden çıkarmadan kontrol edebilecek.

2006 tarihinde İngiltere polislerinin bir terör saldırısı planını ortaya çıkarması ardından dünya çapında uçuşlarda sıvı yasağı uygulaması hayata geçirilmişti. Ancak bu uygulama uçak yolcuları için büyük bir sıkıntı haline gelebiliyordu. Sonunda yetkililer buna bir çözüm üretmek için harekete geçti.

3 boyutlu X-Ray cihazı bir süredir İngiltere’de deneniyor ve yapılan yorumlar da oldukça olumlu. Bir bakanlık sözcüsü, her ne kadar dünyadaki en katı kurallara sahip ülkelerden biri olsa da İngiltere’nin uçak yolculuğu kapsamında yolcuların konforunu göz ardı etmek istemediğini ve bu nedenle gelişmiş bir X-Ray teknolojisi arayışına girdiğini ifade etti.

Söz konusu teknoloji daha önce New York ve Amsterdam şehirlerindeki havalimanlarında da denenmişti ve Avrupa Komisyonu bundan 5 yıl önce uygulanan kısıtlamaların gelişmekte olan teknoloji sayesinde ortadan kalkabileceğini açıklamıştı.

Peki, mevcut uygulama nasıl?

Şu anda uçak yolculukları için uygulanan kurallara göre yolcular uçağa kilitli ve şeffaf poşetlerde olmak kaydıyla en fazla 100 mililitre sıvı sokabiliyor. Ayrıca bu sıvıların güvenlik kontrolü esnasında kabin valizinden de çıkarılması gerekiyor. Yani epey zahmetli bir iş diyebiliriz.

Bu kural küçük şişelerde likit patlayıcıların saklanabileceği düşüncesi ile uygulamaya konmuştu. Ancak günümüzde bu uygulama havalimanlarında uzun kuyruklara neden oluyor. Umuyoruz yeni teknoloji ile bu durum bir son bulur ve artık uçak yolculuğu daha konforlu hale gelirken şu an için deneme sürecinde olan yeni X-Ray teknolojisi de yakın bir zamanda uygulanmaya başlar.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 19:35

CHP İmza Bilmecesi Yaşıyor

Samsung Müşterilerine Özel Kripto Parayla Alışveriş ‘Kripto para’ teriminin varlığı çok uzun yıllara dayanmasa da, artık herkes tarafından merak uyandıran bir konu. Bazı firmalarda ödeme yöntemi olarak kullanılabilen kripto paralar artık Samsung kullanıcıları için de geçerli olacak! Kripto Para Nedir? Böylesine bir gelişmenin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için...

Devamını Görüntüle