Türkiye'nin Gururu DAG Teleskobu İçin İlk Test Yapıldı! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Türkiye’nin Gururu DAG Teleskobu İçin İlk Test Yapıldı!

Türkiye'nin gururu, tamamen yerli üretim olan DAG teleskobu sonunda ilk testini gerçekleştirdi ve 2019'da kullanılmaya başlayacak.

Teknoloji
Türkiye’nin Gururu DAG Teleskobu İçin İlk Test Yapıldı!

Türkiye’nin Gururu DAG Teleskobu İçin İlk Test Yapıldı!

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) tarafından yürütülen DAG yani Doğu Anadolu Gözlemevi projesi kapsamında kullanılacak olan DAG teleskobu için ilk deneme testi İtalya’nın Lecco şehrinde gerçekleştirildi. Ülkemizin gururu olarak nitelendirebileceğimiz bu teleskobun yapımı hatırlayacağınız üzere 2012 yılında başlamıştı.

Üniversitenin basın merkezi tarafından yapılmış olan açıklamada, Türkiye’nin 2023 vizyon projelerinden bir tanesi olan DAG teleskobunun kaba inşaatının şu anda tamamlanmış olduğu ve kubbe çalışmalarının başladığı ifade edildi. Bu açıklamada oldukça önemli aşamaların kat edildiği ve deneme testinin Atatürk Üniversite Rektörü olan Prof. Dr. Ömer Çomaklı gözetiminde yapıldığı belirtildi.

Üretici firma yöneticileri ve uzmanların Türk heyetine bilgi verdiği DAG teleskobu testi hakkındaki optik, elektronik, yazılım ve kontrol sistemleri aşamalarının ATASAM’dan farklı ekipler tarafından önümüzdeki aylarda sürdürüleceği de yapılan açıklamada yer aldı. Teleskobun tamamlanacağı tarih ise 2019 yılının ilk ayları olarak gösterildi.

DAG teleskobunun kullanımı hakkında pek çok bilgi verilen bu açıklamada ayrıca teleskobun tasarımından da fazlaca bahsedildi. Açıklamalara göre Işık Üniversitesi ekibi teleskobun optik sistemi tasarımını ve üretimini gerçekleştirdi. Bu esnada toplantıda yer Işık Üniversitesi rektörü ve akademisyenleri de yer alıyordu.

Türkiye’nin en büyük ve ilk kırmızı ötesi teleskobu: DAG

DAG projesi kapsamında kullanılacak olan bu yerli teleskop, kızılötesi bölgede gözlem yapma imkanı sunacak. Adaptif Optik Sistemi ile kullanıma sunulacak olan teleskop üretimi tamamlandığında Avrupa’nın en büyük astronomik gözlem ünitesi unvanı ile son derece önemli bir yer edinecek.

Tasarımı %100 yerli olan bu teleskop Türk mühendislere bu alanda önemli bir tecrübe kazandıracak ve bu özelliği ile de stratejik bir öneme sahip diyebiliriz. Projenin maliyeti ise yaklaşık olarak 150 milyon lira değerinde.

Ülkemiz için uzay bilimleri ve teknolojileri alanındaki en önemli uluslararası bilimsel yatırımlardan bir tanesi olan DAG projesinde şu anda oldukça önemli bir yol kat edildi ve sistemin hemen hemen her parçasının üretimi gerçekleştirildi.

Yapılan testte de oldukça başarılı bir iş çıkarmış olan yerli teleskop tamamen ülkemizde üretilmesi bakımından bizler için son derece büyük bir gurur kaynağı. Uzun bir süredir üretim çalışmaları devam eden teleskop nihayet tamamlanıyor ve çok yakın bir zaman sonra da kullanıma sunulacak.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Ağustos 2018, 12:18

“Hakkınızı Helal Edin” Dedi Ve Atladı

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Başakşehir’in rakipleri belli oldu 2018 – 2019 sezonu Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi play-off turu kura çekimi İsviçre’nin Nyon kentinde gerçekleştiriliyor. Fenerbahçe’nin Benfica’yı elemesi durumunda bir sonraki rakibi PAOK – Spartak Moskova maçı galibi olacak. Beşiktaş ise LASK Linz’i elemesi durumunda Nordsjælland – Partizan eşleşmesinin galibiyle...

Devamını Görüntüle