Türkiye'de Scope Neden Yasaklandı? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Türkiye’de Scope Neden Yasaklandı?

Twitter Scope Süper Lig maçları süresince kullanılamayacak.

boom
Türkiye’de Scope Neden Yasaklandı?

Twitter Scope Maçlar Sırasında Kullanılamayacak!

Dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan Twitter sosyal platformu anında bilgi aktarımı yapılan önemli alanlardan birisi. Twitter’ın sık kullanılan platformlarından birisi olan Periscope sayesinde de birçok canlı yayın yapılıyor, hızlı iletişim sağlanıyor. Ancak malesef bu uygulamanın kullanıldığı bazı zamanlar kaçak görüntülemenin alınmasına da davetiye çıkarıyor. Bu konuda en fazla sorun yaşanan durumlardan bir tanesi de maç sırasında kullanılan Scope canlı yayınları…Zaten Periscope yani bizim ülkemizdeki adıyla Scope olarak bilinen uygulamanın kullanımında işler yeterince gerildiği için isim değişikliğine 2017 yılında karar verilmişti. Şimdiyse bu platform üzerinden yapılan canlı yayınlar nedeniyle yine tartışmalar gündemde. Twitter Scope kullanıcıları bu karar karşısında oldukça şaşkın.

Bahsi geçen kararsa, Digiturk’un Bein Sports kanalında yayınlanacak Süper Lig maçları esnasında Twitter Scope erişimin engeline takılacağını belirtiyor. Çoğu Twitter kullanıcı arasında büyük bir tepkiye neden olan bu duruma dair yetkililerden de açıklamalar var. Scope canlı yayın uygulamasını bu kadar önemli kılan sesini duyurmak isteyen herkesin saniyeler içerisinde dünyaya ulaşabildiği bir platform olması.

Süper Lig Maçları Esnasında Erişim Yok

Süper Lig maçları 10 Ağustos 2018 itibariyle başlıyor. Oynanacak Ankaragücü-Galatasaray maçıyla uygulamaya başlanacak olan bu durum yalnızca maç süresince geçerli olacak. Yerel mahkeme tarafından kararlaştırılan bu durum kaçak yayınların önüne geçmek için verilen çabanın bir sonucu.

2013 ve 2015 yıllarında Twitter’ın yasaklanması da söz konusu olmuştu ancak bir süre sonra yeniden bu platformlara dönüş yapabilmiştik. Şimdi de Scope yasağı için bu durumun geçerli olup olmayacağı tartışma konusu haline geldi ancak yapılan resmi açıklamalar olduğu için maç süresince kapalı olacağı kesin gibi duruyor.

Bülent Kent’in erişim sağlayıcıları genel sekreteri olarak yaptığı açıklamada Scope’a erişiminin engellenmesinin yalnızca futbol maçları için geçerli olduğunu ve maç biter bitmez yeniden erişilebilir olacağını belirtti. Ülkemizde çalkantı yaratan bu konu, dünya genelinde çoktan büyük bir yankı uyandırdı bile!

Twitter da bu duruma tepkisini Türkiye’de basın özgürlüğü olgusunu zedeleyici olarak yorumlayarak gösterdi. Yerel mahkeme kararının üst mahkeme tarafından bozulup bozulmayacağı bilinmezliğini korusa da bu durumun ülkemiz ve sosyal medya devleri arasındaki ilişkileri gereceği açıkça görülüyor.

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2018, 22:11

Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

2018 Enflasyon Oranları Normal şartlarda yüzde 1 ila 5 arasında normal olarak nitelendirilen bu oran ne yazık ki ülkemizde çift rakamlara ulaşmış durumda. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi korkutuyor. Peki, 2018 enflasyon oranının 2018’in ilk 7 ayındaki dağılımı nasıldı? İşte aylara göre 2018 enflasyon oranları! Ocak ayı enflasyon...

Devamını Görüntüle