Türkiye Uzay Ajansı Kuruluş Tarihi Ne Zaman? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluş Tarihi Ne Zaman?

boom
Türkiye Uzay Ajansı Kuruluş Tarihi Ne Zaman?

Türkiye Uzay Ajansı Ne Zaman Kurulacak?

Uydu ve uzay çalışmaları dünyadaki en popüler ve gelecekle ilişkili olan çalışmalar arasında yer alıyor. Dünya genelinde uzayda hayat var mı, dünya dışında farklı bir yaşam alanı bulabilecek miyiz, uzayda nasıl olaylar oluyor gibi birçok konuda araştırma yapılıyor. Hepimizin bildiği üzere bilim dünyasındaki kuruluşlar her gün hızlandırdığı çalışmalarıyla neredeyse ışık hızına kavuşacak uzay araçları, uzaya iletilebilecek dayanıklı uydular, uzay araçları gibi keşifleri artıracak çalışmalar sürdürüyor. Artık Türkiye’de de Türkiye Uzay Ajansı ismiyle kurulacak uzay ve uydu çalışmalarının destekleneceği resmi bir alan olacak.

Bu yıl içinde kurulması planlanan Türkiye Uzay Ajansı ülkemiz için son derece önemli çünkü uluslararası uzay çalışmalarında ilişkilerinin güçlenmesi ve ulusal çalışmaların da koordinasyonunun sağlanması için çok büyük bir adım olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 100 Günlük İcraat Programı kapsamında bu sene içinde Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulacağı söyleniyor. Bu ajansta sektörün koordine edilmesinin yanı sıra yönlendirme ve uluslararası iş birliklerinin tek elden yürütülmesi de söz konusu olacak.

Uzay Çalışmalarında İlerleme Kaydediliyor

Türkiye’de uzay çalışmaları 2000’li yılların başından bu yana AR-GE projeleriyle destekleniyordu. RASAT, BİLSAT ve GÖKTÜRK-2 gibi gözlem uydularının üretimi konusunda ilerlemeler kaydedilmişti. Bu çalışmaların ötesinde daha gelişmiş teknolojilerin kullanılması sayesinde İMECE ve TÜRKSAT gibi büyük ölçekteki uluslararası çalışmalara imza atılması mümkün oldu. Dolayısıyla henüz bir Uzay Ajansı olmamasına rağmen bu çalışmalarda böylesine ilerleme kat etmek oldukça umut verici.

TÜRKSAT 6A uydusunun 2020 yılının sonunda fırlatılacak ve geosenkron yörüngesinde hizmet sunacak. Ayrıca TÜRKSAT 6A uydusunun ilk yerli haberleşme uydusu olması da yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olduğunu kanıtlar nitelikte. Tıpkı bunun gibi İMECE ismi verilen uydunun ilk yerli ve milli gözlem uydusu olması beklenirken; henüz tasarım çalışmalarının sürdürüldüğü ve prototip üretiminin başladığı söyleniyor.

Uzay çalışmalarının desteklenmesi Türkiye için uluslararası alanda gerçekten de fazlasıyla önem taşıyor. Çünkü bundan 4 yıl önce bahsedilen TÜRKSAT 6 uydusunun fırlatılmasıyla bile uluslararası alanda ülkemizin adının bir üst lige çıkmasını sağladı.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Temmuz 2018, 19:40

Robot Teknolojisi Biraz Ürkütücü Olmaya Başlamadı Mı?

Dünya genelinde milyonlarca insanın kullandığı Whatsapp, hepimizin bildiği üzere anlık sohbet uygulamaları arasında kullanım oranı en yüksek olan uygulamalardan birisi. Eskinin SMS ile mesajlaşmasının yerini alan ve çoğu kişinin kullandığı bu iletişim ağı sayesinde sohbetlerimizi fotoğraflar, videolar, ses kayıtları ve hatta konum bilgilerimizi paylaşarak daha eğlenceli ve kullanışlı hale getirebiliyoruz....

Devamını Görüntüle