Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?

Son dönemde ithalatın ihracatı geride bırakması ile Türkiye ekonomisi ciddi sorunlar yaşıyor. Peki, nereye doğru gidiyoruz?

Teknoloji
Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?

Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?

Çok uzun zaman önce değil bundan sadece birkaç yıl öncesine kadar Türkiye, Avrupa standartlarının üzerinde yaşam standartları sunan, hayvancılığı geçim kaynağı olarak kullanan ve tahıl ambarı niteliği taşıyan bir ülkeydi. Ancak ne yazık ki bu bilgiler giderek eskiyor ve Türkiye ekonomisi büyük sıkıntılar yaşıyor.

Tarımdaki çarpıcı düşüş oldukça korkutucu!

Artık ülkemizin tahıl ambarı bomboş desek yeridir. Tahıl ihracatının yerini ithalat almış durumda ve ihraç edilen ürünlerin sayısı da giderek azalıyor. Bundan 30 yıl öncesine kadar mercimek, şeker kamışı ve tütün gibi pek çok ürün ihraç edilirken günümüzde ithalatın genişletilmesi ile üretim anlamında neredeyse sıfırlandı. Pek çok zeytinyağı fabrikası ABD’ye satıldı ve zeytinlikler de imara açık hale getirildi.

Ayrıca son yılların en büyük ihracat açıklarından biri de nohutta yaşanıyor. Nohut yıllar önce ülkemizde ciddi anlamda üretilen ve aynı zamanda büyük bir ihracat ağına sahip olan bir tahıl iken günümüzde genellikle ithal ediliyor. Elbette ithalat bu ürünler ile sınırlı durumda değil. Türkiye ithalat aktivitelerini kuru soğan, kırmızı biber, ceviz, kuru fasulye, mısır, bezelye ve havuç gibi aslında ülkemizde rahatlıkla üretilebilecek olan ürünler üzerinde de yürütüyor.

Hayvancılıkta neler oluyor?

Türkiye ekonomisi hayvancılık alanında da ciddi bir gerileme içerisinde. Et ve Süt Kurumu tarafından yayınlanan 2017 yılı raporlarına göre küçük ve büyükbaş canlı hayvan ihracatı tamamen sıfırlanmış durumda. Bunun karşılığında ithalat oranının artmış olduğundan bahsetmeye gerek yok. Bundan 20 yıl öncesinde Rusya, etinin yüzde 70’ini ithal ederken şimdi ihracat rekorları kırıyor ve Rusya’dan et ithalatı yapan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Deniz ürünleri ithalatı oranı düşündürüyor!

Deniz ürünlerinde de durumun pek parlak olduğunu söyleyemeyiz. Her ne kadar deniz ürünleri çeşitliliği açısından ülkemiz tüm ülkeleri kıskandıracak konumda olsa da ne yazık ki yanlış avlanma politikaları ve deniz kirliliği balıkların neslinin tükenmesine neden oluyor. Resmi bilgilere göre 2016 yılında ülkemizin yaptığı balık ithalatı tam olarak 172 milyon dolar değerinde. Bu durum son derece içler acısı.

Türkiye ekonomisinin gidişatı hakkında şu an için net bir şey söylemek mümkün değil ancak tarım ve hayvancılık konusunda ciddi anlamda bir gerileme mevcut. İthalat oranının ihracat oranını aştığı şu dönemde yerli üretim artsa bile geri dönüşü zor bir yola girdiğimizi görmek zor değil. Umuyoruz ülkemiz bu durumun altından kısa süre içerisinde kalkabilir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 14:32

YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Çağatay Ulusoy Gizem Karaca ve Cenk Erene Tutukluluk Kararı Ünlü oyuncular Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca “uyuşturucu ticareti” suçundan 4 yıl 2 ay, Cenk eren ise aynı suç ile 6 yıl 2 ay hapis kararıyla tutuklandı.Sanıkların cezalarıyla ilgili herhangi bir erteleme yada geri bırakma kararı verilmedi. 2011 Türkiye güzeli Gizem...

Devamını Görüntüle