Tesla Borsa’dan çekiliyor - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Tesla Borsa’dan çekiliyor

boom
Tesla Borsa’dan çekiliyor

Tesla Borsa’dan çekiliyor

Enerji Depolama ve Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla Ceo’su Elon Musk New York Borsası’ndan çekilme kararını değerlendirmeye aldığını açıkladı. Twitter hesabı üzerinden yatırımcı yoklaması yapan Elon Musk,420 dolardan hisseleri alıp Borsa’dan çekilebileceğinin sinyalini verdi. Bir anlamda yatırımcısına güvence de vermiş olan Musk, finansmanın garantilendiğinin bilgisini de paylaşmayı ihmal etmedi.

‘Yatırımcılar borsadan çekilsek de umarım bizimle kalır”’

Elon Musk Twitter paylaşımında ayrıca borsadan çekilmeleri durumunda Tesla yatırımcılarının onları yalnız bırakmamaları konusunda dilekte bulundu.  “Borsadan çekilmemiz durumunda umarım şu anki bütün yatırımcılar Tesla’da kalır” yorumunu yaptı. Yatırımcıların Tesla hisselerini 420 dolardan satabileceği veya firmanın borsadan çekilmese bile hisseleri ellerinde tutmaya devam edebileceklerini belirtti.

Tesla 2010 yılında ilk Kez Halka Arz Edilmişti

Tesla’nın hisse başına 420 dolardan borsadan çekilmesi durumunda şirket değeri 70,6 milyar dolar olması bekleniyor. Haziran 2010’da ilk kez Halka arz edilen Tesla’nın hisseleri, New York borsasında  o yıl 17 dolardan işlem görmüştü.

Tesla hissedarları , artan nakit harcamaları ve üretim tarihlerinin sürekli ertelenmesi yüzünden tedirgin olsalar da Tesla şirket değeri yükselmeye devam etmişti. Uzmanların bu konuda yaptıkları değerlendirmede borsa çekilmesi sonrası şirketin yüklerinin hafifleyeceği yönünde karar bildiriliyor.

Borsada İşlemler Askıda

Elon Musk’ın Twitter açıklamasından sonra şirketin New York borsasında işlemde olan hisseleri değer kazandı. Yüzde 8.5 artış gösteren hisseler 371.15 dolara yükseldi. Hisselerin yükselmesi aynı zamanda şirket değerinin de artmasına neden oldu. Şirket piyasa değeri olarak 62.4 Milyar Dolar oldu. 371,15 dolara kadar yükselirken, şirketin piyasa değeri de 62,4 milyar dolara ulaştı. Bu açıklamayı değerlendiren New York Borsası dün Türkiye Saati ile 21.00’den sonra hisse değerini 367 dolarla askıya aldıklarının bilgisini geçti.

Tesla ‘ya Suudi Arabistan Ortaklığı mı geliyor?

Bu açıklamaların ardından İngiltere’nin yüksek tirajlı Financial Times gazetesinin iddiası da oldukça ilgi çekti. Financial Times Elon Musk’ın şirketi için bir süredir Suudi Arabistan yetkilileri ile dirsek temasında olduğunu ve Tesla’nın hisse satışıyla ilgili görüşmelerin sürdüğü belirtildi. Financial Times’ın haberinde, dünyanın en büyük varlık fonu sayılan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonun’nun 2018 yılı içinde Tesla’nın yüzde 3 – 10 arasında bir yüzdeyi satın alacağı iddiasına yer verdi.  Gazetenin haberinde, dünyanın en büyük varlık fonlarından Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun bu yıl içinde şirketin yüzde 3 ila 5 hissesini satın alacağı iddia edildi.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Temmuz 2018, 11:14

Uzun zamandır beklenen 2018 Bedelli Askerlik çıkacak mı? Sorularının yanıtları belli oldu. Şartları beğenmeyenler de var, “En ucuz bedelli askerlik” olarak nitelendiren de… Özellikle şartların içinde yer alan 28 gün askerlik yapılacağı ile ilgili bölüm ise sosyal medyada en çok tartışılan konuların başında geliyor.  

boom
2018 Bedelli Askerlik Çıktı…Şartları neler?

Ölümü’nün 56.yılında Efsane Sarışın Bomba Marilyn Monroe Bir zamanlar tüm dünyanın peşinden koştuğu, erkeklerin etrafında pervane olduğu, kadınların ise gıpta ile baktığı efsane sarışın Marilyn Monroe evinde ölü bulunmasından tam 56 yıl geçti. Yaşarken de ölürken de efsaneliğini sürdüren Marliyn Monroe’nun sır ölümü ise hala konuşulmaya devam ediyor. İntihar ettiği...

Devamını Görüntüle