En Taze

Terden Stres Ölçümü Yapan Cihaz Geliştirildi

Teknoloji
Terden Stres Ölçümü Yapan Cihaz Geliştirildi

Terden Stres Ölçümü Oldukça İşe Yarayacak

Günümüz teknoloji çağı hız kesmeden yeni bir yeniliği daha hayatımıza ekledi. İş, okul, günlük yaşam stresi hepimizde var olan şeyler. Fakat stresin kontrol altında tutulmaması birçok sağlık problemine, hayat kalitesinin düşmesine yol açabiliyor. Bu durumu kontrol altına almak için geliştirilen cihaz sayesinde stres ölçümü terimiz sayesinde yapılabilecek.

Terlemek birçok insan için sağlıklı olmasına rağmen, sorun teşkil eden bir durum olarak karşılansa da, vücutta meydana gelen birçok değişimin izlenmesi ter sayesinde kolaylaşıyor. Bu nedenle terden stres ölçümü yapmak ilk bakışta çok anlamlı gelmese de gerçekten birçok hastalığa davetiye çıkarabilen stresi kontrol altına almak oldukça önemli.

Günlük yaşantımızda stres düzeyimizi etkileyen onlarca şey var ve bunların sebebini bularak stres yönetimi yapabilmek her zaman çok kolay değil. Hatta bazı insanlar gününün neredeyse 12 saatini harcadığı iş yerinde ne kadar stres yaşadığını farkında bile değil. Bu tarz durumlarda stres düzeyini kontrol altına almak ve tıbbi müdahalelerin buna göre şekillenmesi çok iyi bir çözüm olacak. Çünkü bu şekilde günlük rutinini daha sağlıklı bir şekilde ayarlamak mümkün olacak.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Top Dünyasına Katkı Sağlıyor

Giyilebilir teknoloji alanındaki terden stres ölçümü yapabilen bu cihaz yalnızca birkaç gün içinde sonuç veriyor.  Streste meydana gelen değişikliklerden sorumlu olan kortizol hormonu miktarı, ameliyatlarda, kullanımı önerilecek ilaçlarda önem teşkil ediyor. Cihaz da terdeki bu hormonun ölçümünü yaparak sonuç veriyor.

Cihazın elde ettiği veriler, Stanford Üniversitesi’nde çalışmalarını yürüten Alberto Salleo isimli malzeme bilimci ve grubu tarafından değerlendirilecek. ‘Science Advances’ platformunda 20 Temmuz’da yayınlanan makalenin baş yazarı ve ayrıca çalışmada araştırmacı olarak görev alan Onur Parlak, terin birçok fizyolojik durumun belirlenmesinde sürekli izleme sağladığı için üzerinde durdukları bir konu olduğunu belirtiyor.

Spor performansları, hastalıkların erken teşhisi, gün içinde maruz kalınan stresin belirlenmesi için yeni ve tutarlı bir değerlendirme yöntemi olacak bu teknoloji sayesinde hipofiz ve adrenal bezin çalışmasında bir aksaklık olup olmadığı da belirlenebilecek.

Tıp dünyasında da önemli hastalıkların oranının artmasında stresin rol aldığı kanıtlanmış durumda ve günümüz koşulları nedeniyle her birimizin çeşitli nedenlerle stresli olduğu düşünüldüğünde durumun önemi açıkça görülüyor. Öyle ki, kanser hastalarına yapılan ilk uyarılardan stres ve üzüntüden uzak durma gerekliliği de bunu kantılar nitelikte.

Tıpkı bu cihaz gibi giyilebilir teknoloji ürünlerin geliştirilmesiyle ilerleyen zamanlarda çok daha kapsamlı çalışmalar yapılacağı ve hayatı daha da kolaylaştırılacağı tahmin ediliyor.

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Temmuz 2018, 16:27

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44.yılı

Whatsapp Nedir?   Popüler olan Whatsapp uygulamasını indirmek için bu makaleye göz atmanızda yarar var. Zamanla akıllı telefonlardaki kullanılan uygulamalarda artmıştır. Her akıllı telefonun olmazsa olmazı mesajlaşma whatsapp uygulamasıdır. Mesajlaşma uygulaması olarak tasarlanan Whatsapp herkes tarafından beğenilerek kullanılıyor. Whatsapp geçen yılda ise milyarlarca uygulama arasından en çok indirilen ve tercih...

Devamını Görüntüle