En Taze

Tek Başına Tarih Yazdı

hahah
Tek Başına Tarih Yazdı

Tek Başına Tarih Yazdı

Yıl 1967….O yıllarda yalnızca erkeklerin yarışabildiği ve kadınların koşmasına izin verilmeyen Boston Maratonu’nda engellemelere rağmen koşmayı başaran Kathrine Switzer’in öyküsünü anlatacağız sizlere…Şimdilerde 70 yaşında olan Switzer, katıldığı olaylı Boston Maratonu’ndan 50 yıl sonra tekrar koştu,  Kadınların spor müsabakalarında yer alması için gösterdiği çabası an be an karelere ve çekimlere yansıyan sporcun eski performansından hiç bir şey kaybetmemişti. .

Kathrine Switzer, Boston Maratonu’na 1967 yılında kadınların katılmasının yasak olmasına rağmen dahil olmayı başarmıştı. Bu çıkışı ona kadın hakları hareketinin sembol isimlerinden biri olmasını sağladı

 

Switzer’in Boston Maratonu’na katılması, ilk kadın maraton koşucusu olmasının hikayesi oldukça ilginç…1967 yılındaki maratona katılmak için kayıt işlemlerini yapan Kathrine, isminin baş harfi ve soyadını yazdığı için maraton yetkilileri kadın mı, erkek mi, olduğu anlamıyor.

Başlangıç çizgisinde soğuk havada koşulması nedeniyle bere takan ve bu şekilde dikkat çekmeyen Kathrine, birkaç kilometre sonra basının ve yetkililerin bulunduğu otobüsün geçişi sırasında fark ediliyor. Ve saldırıya uğruyor. Kadın düşmanı gibi saldıran görevli, bir kadının maratonda yer alamayacağını söyleyerek onu itiyor ve “yarışımdan defol” diye bağırıyor. Kathrine’in yarışmayı bırakmaya niyeti yok. En büyük avantajı ise antrenörü ve eşinin yanında olması… Her ikisinin de desteğini alan Katherine, “arkana bakmadan koş” talimatıyla maratona devam ediyor. Ancak maraton yetkilisi ile yaşadığı itişme basının objektifine yansıdığı için  onu kahramanlığa taşıyor.

Kathrine “eğer o an vazgeçseydim kimse kadınların da uzun mesafe koşabileceklerini, koşmaya hakları olduğunu düşünmeyecekti. Benim yalnızca yeteneksiz bir palyaço olduğumu düşüneceklerdi” diyor.

İlk Resmi Kayıtlı Maraton Koşucusu 

1967 yılında Bobbi Gibb isimli başka bir kadın da yarışmaya sızmak istemiş ancak resmi kayıtlı Switzer tek kadın koşucu olarak tarihe geçti. Bu olay o tarihlerde basında oldukça geniş yer alıyor. Mücadelesini sürdüren Switzer sayesinde Boston Maratonu’na kadınların katılımına resmi olarak tam 5 yıl sonra 1972 yılında izin veriliyor. Şimdi ise Amerika’daki maraton koşucularının yüzde 58’ini kadınlar oluşturuyor.

50 Yıl Sonra Tekrar Boston Maratonu’na katıldı

Maraton koşan kadınların kahramanı Kathrine Switzer geçen gün düzenlenen Boston Maratonu’n0 50 yıl sonra tekrar koştu… Bu kez her şey farklıydı. Kadınların desteği ve sloganları eşliğinde yarışa başlayan Kathrine ilk yarışındaki skoru olan 4 saat 19 dakikadan sadece 25 dakika geç olarak 4 saat 44 dakikada tamamladı. 70 yaşındaki Switzer, ilk katıldığı 261 sırt numarasını 50 yıl sonra tekrar taşıdı. Switzer katıldığı iki koşunun gece ve gündüz kadar farklı iki yarış olarak değerlendiriyor.

Kadınların maratonda koşmaları için  yol açan Switzer tüm hayatı boyunca 30 maratona katıldı. 1974 yılında New York’ta düzenlenen maratonu 3:07:29 dakikayla tamamlayarak birinci olma başarısını da gösterdi.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 21:39

Evimizi güzelleştirmek için çiçeklere ihtiyaç duyarız. Peki, keyifli ve zahmetsiz bir şekilde beslenebilecek ev çiçekleri hangileri?

guzellikk
Keyifle ve Zahmetsizce Yetiştirebileceğiniz Ev Çiçekleri

Bugün Günlerden Nelson Mandela… Nelson Mandela, 1994’e kadar ülkesine hizmet veren Güney Afrika’nın ilk siyah cumhurbaşkanı oldu. 1993’te küresel barış yapmanın sembolü olan Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Aramızdan 2013 yılında ayrılan ırkçılık karşıtı Nelson Mandela bugün yaşasaydı 100.üncü yaşını kutluyor olacaktı. Mandela Günü 2009 yılında, Mandela’nın doğum günü (18 Temmuz),...

Devamını Görüntüle