Stephen Hawking Kişisel Görüşleri ve Kuramları - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Stephen Hawking Kişisel Görüşleri ve Kuramları

geek
Stephen Hawking Kişisel Görüşleri ve Kuramları

Stephen Hawking kimdir? 

Stephen William Hawking 8 Ocak 1942’de Oxford’da doğdu – işaret etmeyi sevdiği gibi, bu Galileo’nun ölümünden sonraki 300 yıl oldu. Babası tropikal hastalıklar uzmanı ve annesi bir Liberal parti aktivistiydi. St Albans School’da Oxford Üniversitesinde fizik okumak için bir burs kazandı. Ardından Cambridge Üniversitesi’nde kozmolojide doktora yapmak üzere hareket etti ve profesyonel hayatının kalanını geçirdi.

Onun motor nöron hastalığı (ALS olarak da bilinir) 1963 yılında Cambridge’deki ilk yılında teşhis edildi. Çoğu insanı iki yıl içinde öldürürken, Hawking 1965’te evlendiği ilk karısı Jane Wilde’ın yardım ettiği ve iki oğlu ve bir kızı olduğu en çok tanınan bu hastalıktan ölüm olmadan kurtulan ilk önemli kişilikti. 

Hawking’in durumu yıllar içinde kötüleşti ve 1985’te zatürre yakalandığında ve bir trakeotomi operasyonu geçirdiğinde daha da kötü bir dönüş yaptı. Bundan sonra, konuşmanın tüm gücünü yitirdi ve 24 saat hizmete adanmış hemşirelerden oluşan ekiplere bağlıydı. 76 yaşındayken ölen Stephen Hawking görüşleri ve kuramları, her şeyden önce, insan ruhunun şiddetli fiziksel sakatlıkların üstüne çıkma yeteneğini sembolize etti.


Stephen Hawking Kişisel Görüşleri ve Kuramları

76 yaşındayken ölen Stephen Hawking, çağının en parlak bilim adamlarından biriydi ve Einstein’dan beri bilinen en iyi fizikçi olarak tarihe geçti. Her şeyden önce, insan ruhunun şiddetli fiziksel sakatlıkların üstüne çıkma yeteneğini sembolize etti. Stephen Hawking kişisel görüşleri ve kuramları  özellikle engelli bir çok kişiye rehber olmuş bir bilim adamıdır. ABD’li astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Hawking’in bilimsel mirasını zekice özetlemektedir: “Onun ölüme geçişi arkasında bir entelektüel boşluk bıraktı. Ama bu da boş değil. Bunu, ölçüme meydan okuyan uzay-zamanın kumaşına nüfuz eden bir çeşit vakum enerjisi olarak düşünün. ”

Stephen Hawking kişisel görüşleri ve kuramları , bir çok üniversite öğrencisinin tez konusu olmuştur. Hayatının son yılları boyunca motor nöron hastalıkları Hawking’i felç etti ve yardımsız konuşamadı. Hayatı, günün 24 saati hemşirelere muhtaç bir yaşamı gerektirse de  yaşamı bırakmadı ve bilgisayar odaklı bir sentetik sesle iletişim kurdu. Yine de sadece teorik fizikteki çalışmaları için değil, aynı zamanda karmaşık kozmolojik kavramları kamuoyuna iletme becerileri için de uluslararası alanda ün kazanmıştır. Zamanının Kısa Tarihi adlı kitabı, şimdiye kadar yazılmış en çok satan bilim kitabı oldu.

Hawking, 2007’de Atlantik Okyanusu üzerindeki bir uçuş sırasında sıfır yerçekimi yaşadı

Hawking’in kendini ilan ettiği entellektüel hedef çarpıcı bir şekilde iddialıydı: “Evrenin tam olarak anlaşılması, neden olduğu ve neden var olduğudur.” Kozmolojideki büyük sorunların çoğuna, özellikle de ikilinin birleşmesine önemli katkılarda bulundu. 20. yüzyıl fiziğinin büyük kuramları görelilik ve kuantum mekaniği fizikçinin ana konuları oldu. Stephen Hawking kişisel görüşleri ve kuramları açısından bakıldığında  en özgün araştırması kara deliklerle ilgiliydi. Madde yoğunluğu, ışığın yerçekimi çekmesinden kaçamadığı kadar yoğun olduğunu söyledi. Kara deliklerin sadece tuhaf bir teorik kavram olmadığını, evrenin gelişiminde önemli bir rol oynadığını gösterdi. Gerçekten de, oldukça siyah değiller; Hawking radyasyonu olarak bilinen radyasyon yayabilirler ve sonunda buharlaşabilir ve yok olabilirler.

Hawking, 1988’de Zamanın Kısa Tarihinin yayınlanmasıyla önde gelen bir müzisyen  olarak ortaya çıktı. Engelliliği yavaş ve zahmetli bir süreçte olmasına rağmen, Black Holes ve Baby Universes (1993) ve Nutshell’deki (2001) Evren de dahil olmak üzere birçok popüler kitabı üretmeye devam etti. Aynı zamanda, kozmosun zarif sesini sentezlenmiş  duymak isteyen hayranlarla herhangi bir oditoryumu doldurabilen son derece popüler bir öğretim görevlisi olarak ortaya çıktı. Araştırmaya hevesli binlerce gence ilham verdi.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Serkan 2 Haziran 2018

Stephen hawking büyük bir bilim adamıydı. Çabuk ölmesi yazık oldu

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Temmuz 2018, 04:34

Daha Piyasaya Çıkmadı Ama Efsane Oldu:  Galaxy X Samsung’un Katlanabilir Telefonu

Samsun’da Kitap Okuyana Çay Bedava Projesi Ülkemizde okuma yazma yetkinliğini artırmak adına verilen eğitimlere ve özellikle kitap okuma alışkanlığı kazandırmak üzere birçok etkinlik düzenleniyor. Bu sefer hayata geçirilen uygulama iki hafta önce başlamasına rağmen oldukça başarılı ilerleyen bir çalışma oldu. Samsun İlkadım Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çok...

Devamını Görüntüle