En Taze

Srebrenitsa Katliamı Hiç Bir Zaman Unutulmayacak

huzunlu
Srebrenitsa Katliamı Hiç Bir Zaman Unutulmayacak

Srebrenitsa Katliamı Hiç bir Zaman Unutulmayacak

Sırplar son gerçek Avrupa Müslümanları olan Boşnakları 1995 yılının Temmuz ayında Srebrenitsa sınırları içinde katlettiler ve dünyanın savaş sonrasında yaşanan en acı soykırımını Boşnaklara yaşattılar. Sırplar, diğer Avrupalılara, tüm Hıristiyanlara, bir iyilik yaptıklarını düşünmüşlerdi. “Boşnak erkekleri öldürülmeli, böylece Avrupa Müslümanları artık çoğalamayacaklar” dedikleri 12 yaşın üzerindeki sayıları 8372 Boşnak erkeği çeşitli yollarla öldürdüler. Hayatta kalan kadınlar ise tecavüze uğradı.

23 yıl geçti ve hala hayatta kalan yüzbinlerce insan, yozlaşmış yoksulluk içinde yaşayan “yerinden edilmiş insanlar”… Zamanın geçişi onların evlerine dönme konusundaki ateşli arzularını azaltmadı. Bununla birlikte, geri dönüş bölgelerinde iktidarı elinde tutan ve güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan kişilerin birçoğu tarafından büyük ölçüde engelleniyorlar.

Srebrenitsa: Ne oldu ve neden önemli?

Uluslararası Soykırım Araştırmacıları Birliği (IAGS) delegeleri, Temmuz 1995 Srebrenitsa katliamının kurbanlarının toplu mezar yığınlarını inceliyorlar.

Srebrenitsa, Bosna, dünyanın ilk Birleşmiş Milletler Güvenli Bölgesi’ydi. Başka bir deyişle, iç savaştan ve çevredeki kan dökülmesinden bağımsız olarak, sivillerin BM’nin birlikleri tarafından korunduğu bir yerdi.Srebrenitsa’nın statüsü ve güvenli alan politikası, 1993 baharında kuruldu. Sırp askerlerin neredeyse kente kuşatıldığı zamandı. Özellikle Birleşmiş Milletler ve Amerika, Sırplar devraldığında bir kan banyosu olacağından korkuyorlardı. Bu yüzden kasaba güvenli bir alan ilan edildi. Bosna’daki diğer beş şehir ve kasabaya bu statü verildi: Kuzeybatı Bosna’da Zepa, Gorazde, Tuzla, Saraybosna ve Bihaç.

O zamanki BM Genel Sekreteri Boutros Boutros Ghali binlerce askere ihtiyaç duysa da, Srebrenitsa 600 civarında Hollanda ordusu subayı tarafından korundu.  6- 8 Temmuz 1995 arasında, Sırp güçleri tekrar kasabayı kuşatma altına aldı ve bombardımana başladı. Sırpların diğer saldırılarından kaçan Srebrenica’da binlerce sivil vardı. Ertesi gün, tahmini 23.000 Müslüman kadın ve çocuk kocalarından, babalarından, büyük babalarından, erkek kardeşlerinden, oğullarından ve amcalarından ayrıldı ve başka bir şehre doğru yürümeye zorlandılar. Sırplar, 12 yaşından itibaren “sorgulama” için tüm erkekleri rehin aldı. Ve sonra katliam başladı. Mevcut tahminler, 8 binden fazla Müslüman erkeğin tarlalarda, okullarda ve depolarda idam edildiğini söylüyor.  BM barış gücü mensupları, 14 Hollanda barış gücü askerine karşılık Hollandalı bir üssünde koruma talep eden 5.000 kadar Müslüman’ı teslim etti.

Bosna Kasapları

Slobodan Miloseviç’in yargılanmasına 1 Haziran 2005 tarihinde başlandı. Video kanıtlarının ifşa edilmesine kadar Sırbistan, Sırbistan’dan gelen kuvvetlerin 1992 ve 1995 yılları arasındaki Bosnalı iç savaşın acımasızlıklarına katıldığını inkar etti. Video kanıtlar, Sırp polisinin silahsız Müslümanları Srebrenitsa’da öldürdüğünü gösterdi.

Srebrenitsa’nın ironisi, Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana uluslararası bir örgüt tarafından güvenli bir alan ilan edilmesinden bu yana, Avrupa’nın en kötü soykırım vakası olduğuydu.

Kasım 1999’da BM, Srebrenitsa’daki rolüyle ilgili bir rapor yayınladı ve şunları söyledi: “Hata, yanlış değerlendirmeler ve karşılaştığımız kötülüğün kapsamını tanımamamız nedeniyle, Srebrenica halkını Sırplardan kurtarmak için üzerimize düşeni yaptık. toplu katliam kampanyası. ” Raporun yayınlanmasının ardından Bosna’nın U-N büyükelçisi Muhammed Sacirbey, BM liderliğinin hatalarını kabul etmesinin cesaretini verdiğini söyledi.

2003 yılının Mart ayında, binlerce kişi Srebrenitsa’daki kitlesel bir cenaze törenine katliamın kurbanları için katılmıştır. Gömülmüş 600 adam 60’tan fazla toplu mezardan toplanan kalıntılardan tespit edilen ilk kişilerdi. Tören, Bosna’nın en müftü Mustafa Ceriç tarafından yapıldı. Adalet çağrısında bulundu, ancak kurbanların ailelerini Srebrenitsa’nın katliamı için intikam arayışına çağırdı. Srebrenitsa katliamının ana mimarı olarak suçlanan iki kişi Bosna kasapları Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Srebrenitsa neden önemlidir? Neden hatırlamalıyız?

Aynı sebeplerden dolayı, Ruanda’daki Soykırımı, Kamboçya’nın ölüm tarlalarını asla unutmamalıyız. Bu yüzden hiçbirimiz insan zulmü ve adaletsizliğinin ölçeğini unutmayalım; belki de Bosna, Almanya, Sudan’da sahip olduğu seviyeye ulaşmadan önce barbarlığı nasıl önleyeceğimizi öğrenebiliriz; böylece soykırımın ilk aşamasını durdururuz. Bir halkın şeytanlaştırılması, ister İslamofobi, anti-Semitizm olsun, ister insanlığın en kötü propagandacıları tarafından yetiştirilen herhangi bir başka nefret olsun çocuklarımızın yaşamamasını sağlamalıyız. .

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Mayıs 2018, 15:22

Dünyada Kumar Oynama Oranı Ne?

Dünyada ne kadar insan kumar oynuyor ? Sorusuna cevabımız sizleri şaşırtabilir dünya nüfusunun tam tamına %51'i kumar oynuyor. Bu rakam aslında çok yüksek bir rakam. İstatistiklere göre 2012'den beri dünya genelinde 270 milyar sterlin yani 417 milyar dolar ciroya ulaşmayı başardı. Dünyada yaklaşık olarak kumar oynayan insan sayısı 3.542.603.120 kişi olarak...

Devamını Görüntüle