Sonunda Başardık! Listelere Nazar Boncuğu Emojisi Eklendi! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Sonunda Başardık! Listelere Nazar Boncuğu Emojisi Eklendi!

Sosyal medyada bizi nazarlardan saklayacak nazar boncuğu emojisi, Twitter Web'de kullanılmaya başladı bile!

hahah
Sonunda Başardık! Listelere Nazar Boncuğu Emojisi Eklendi!

Sosyal medyada bizi nazarlardan koruyacak nazar boncuğu emojisi, Twitter Web’de kullanılmaya başladı bile!

Sözlerin yetersiz kaldığı yerde duyguları kolayca yansıtmayı, yazıldığında yanlış anlaşılabilecek hassaslıkta bir durumu kurtarmayı ve özellikle ülkemiz insanları için Instagram hesaplarında evli mi, çocuklu mu, nişanlı mı bunu kolayca anlamamızı sağlayan emojiler…

Bilgisayar ve internetle tanışmamızın ardından hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen sosyal alemde kullanımı yıllardan beri süren emojiler sohbetlerimizi ve paylaşımlarımızı renklendirdi. MSN Messenger’da beğendiğimiz emojileri kopyalayıp, kaydettiğimiz günlerden bu yana elbette emojiler de epey değişip gelişerek tüm telefonlarda, hemen her uygulamada yer alıyor.

Yalnızca mimikler değil, çeşitli meslekleri, hayvanları, manzaraları, bitkileri, uyarı işaretleri ve çok daha fazlasının yer aldığı emoji listelerini günlük yaşantımızda çok sık kullanıyoruz. Hatta aramızda emojilerle şarkı sözleri yazan, sevgisini haykırıp evlilik teklifi eden bile var!

Hatta kullanımına o kadar alıştık ki, bir mesajda ‘tamam 😊’ yerine ‘tamam.’ yazınca bir sorun olduğunu düşünenler de var. Şaka değil! Durum bazıları için gerçekten böyle…

Peki bu kadar sık kullandığımız emojiler arasında, yokluğunu çokça hissettiğimiz, ‘ayy, canım maşallah!’ yazarken yanına iliştireceğimiz nazar boncuğu emojimiz nerede?

Elemtere fiş kem gözlere şiş!

Hepimiz en az bir kez, fotoğrafların altına ‘nazar boncuğu emojisi gelsiin, Instagram duy sesimizi!’ tarzı yazılara şahit olduk. Çünkü Türk insanının güzel şeyleri başkalarıyla paylaşınca nazar değmesinden endişe edip, kendisini korumaya alan nedir?

Tahtaya iki tık tık ve elbette nazar boncuğu.

Bir objeye ne kadar anlam yüklenebilirse o kadar fazla anlamlandırdığımız nazar boncuğu evimizde, elbiselerimizde, bebeklerimizde…Kısacası kem gözlerden korunmak istediğimiz her yerde! Pek tabii, bir objeye, şekle bu kadar anlam yükleyince fotoğraflarımızın altına, maşallahlarımızın yanına nazar boncuğu emojisi ekleyemeyince biraz eksik kalıyorduk.

Bu isyanımıza kayıtsız kalamayan Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 Kasım ayında UNICODE konsorsiyumuna nazar boncuğu emojisi için başvuruda bulunmuştu. Güzel haber ise bu sabah geldi ve nazar boncuğu emojisi Dünya Emoji Listesi’nde yerini aldı!

İlk olarak Twitter web sürümünde kullanım sağlanan nazar boncuğu emojisi dünyaya Evil Eye Bead ismiyle tanıtılıyor. Anadolu kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan nazar boncuğu, artık sosyal mecralarda paylaşılan fotoğraflarımızın ve güzel haberlerimizin koruyucusu olarak paylaşımları renklendirecek…

‘Turkey Home of Evil Eye Bead’

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın 2014 yılında ülkemiz tarihini, kültürel ve doğal güzelliklerin tanıtmak amacıyla başlatılan ‘Turkey Home’ kampanyası kapsamında gerçekleştirilen nazar boncuğu emojisi başvurusunun kabul edilmesi ülke genelinde gerçekten de ses getiren bir haber oldu. Kampanya kapsamında ayrıca ‘Turkey Home of Evil Eye Bead’ isimli tanıtım filmi de çekildi. Dünya genelinde kullanılabilmesi sayesinde Türkiye kültürü hakkında merak uyandırması da bir başka keyifli tarafı tabii..

Haydi sosyal medya nazar kalkanı; nazar boncuğu emojisini hemen kullanmaya başlayalım!

Başlıklar: ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Can Çiçek 19 Temmuz 2018

Çok başarılı olmuş eline sağlık

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Temmuz 2018, 13:57

NASA, SpaceX ve Boeing iş birliğinde uzaya göndereceği astronotların isimlerini önümüzdeki hafta açıklayacak!

Teknoloji
NASA, Uzaya Gidecek Astronotları Açıklamaya Hazırlanıyor!

2018 Enflasyon Oranları Normal şartlarda yüzde 1 ila 5 arasında normal olarak nitelendirilen bu oran ne yazık ki ülkemizde çift rakamlara ulaşmış durumda. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi korkutuyor. Peki, 2018 enflasyon oranının 2018’in ilk 7 ayındaki dağılımı nasıldı? İşte aylara göre 2018 enflasyon oranları! Ocak ayı enflasyon...

Devamını Görüntüle