En Taze

Simide zam geliyor

boom
Simide zam geliyor

Simide zam geliyor

Kahvaltıların vazgeçilmezi, dar gelirlilerin öğle yemeği simide zam yolda….Susam fiyatlarındaki artış gerekçesiyle İstanbul’da 1.5 liradan satılan simide 25 kuruş zam gelmesi  bekleniyor..

Susamın bir yıl içinde %76 oranında zamlanması  vatandaşı etkileyecek. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, simit fiyatına 26 kuruşluk bir zam yapılmasını teklif ettiklerini belirtti. Özdemir  simidin bugünkü fiyatı 2013 yılında belirlendiğini,  o tarihten bu yana  un, yağ, pekmez, susam fiyatları arttığına dikkat çekti.  “Tüm zamlar ile birlikte simidin bugün 2 lira olması gerekir” dedi. İstanbul’da 1.5 liradan satılan simidin % 16 lık artışla 1.75 TL’den satılması bekleniyor.

Un fiyatlarındaki artış ekmeği de çok etkiliyor

Un fiyatlarının da serbest piyasa ekonomisi gibi çeşitlilik göstermesinin düzenleme gerektirdiğini vurgulayan Özdemir, “2013 yılında belirlenen ekmek ve simit fiyatları,  unu 75 TL’den alıyorken, şimdi 110 TL’den satın alıyoruz. Unda fiyat çeşitlilik gösteriyor. Bu yüzden esnaf da zor durumda kalıyor. Esnafın mağduriyeti adına undaki fiyat artışını kontrol edilmeli” diye konuştu. Özdemir, aynı zamanda susamların yüzde 90’nın ithal olmasının da maliyetleri katladığını belirtiyor.

Köylünün ekili alanları azaldı

Buğday ve susamın fiyat artışının ardında düşen üretim ve ekim alanları yatıyor. Susamdaki çarpıcı gerçek Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ortaya çıkıyor. Türkiye’de  1988 yılında 940 bin dekarlık alanda susam ekimi gerçekleşirken, bu rakam 2017 yılında 280 bin 316 dekara düştü. Bu oran susamda  nerdeyse yüzde 30’luk bir ekili alanımız olduğunu ortaya çıkarıyor. 1988 – 2017 yılları arasındaki tarımdaki gerileme de Türkiye’de oldukça belirgin hale gelmiş durumda.  Tarımın yapılması için sağlanan şartlarda da yaşanan sıkıntılar köylünün sıkıntıları arasında… 1988’de susam üretimimiz 45 bin  ton iken 2017 yılına gelindiğinde bu rakam 18.410 bin tona geriledi. TÜİK verilerinde açıklanan bilgilerde 2017 yılında Türkiye 29 farklı ülkeden 145 milyon 812 bin 461 kg. susam tohumu ve çeşitlerini ithal etti.  İşte tüm veriler göz önüne alındığında susam ın ülkemizdeki düşen üretimi, ithalatın artması simide gelecek zammın da nedenleri arasında yer alıyor.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2018, 22:11

Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

SGK, Twitter Üzerinden Emeklilik Onayı Veriyor SGK, sosyal medyaya ağırlık verdi. Emeklilik başvurularında yaşanılan şikayetlerin sonuçlandırılması adına Resmi Twitter hesabından anında cevap vermeyi hedefleyen Sosyal Sigortalar Kurumu, ilk emeklilik başvuru onayını da verdi. SGK’nın emeklilik başvuru operasyonu için Twitter’dan düğmeye basıldı. Mesut Yılmaz isimli bir kişinin babasının emeklilik işlemlerinin 6...

Devamını Görüntüle