Sıcak Havalarda Beslenme Nasıl Olmalı? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Sıcak Havalarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Beslenme her gün önemli ancak yaz aylarında çok daha önemli hale geliyor. İşte sıcak havalarda beslenme hakkında birkaç öneri!

guzellikk
Sıcak Havalarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Sıcak Havalarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Yaz aylarında günün büyük bir kısmı havanın ne kadar sıcak ve bunaltıcı olduğunu konuşmakla geçiyor. Sıcaktan yapış yapış olan vücudumuzu korumak ise yine bize düşüyor. Sıcaklar bastırdı diye hemen kendinizi koyuvermeyin. Zira sıcak havalarda beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken bir detay. İşte yaz aylarında yeme ve içme alışkanlıklarınızda yapmanız gereken değişiklikler!

Kendinizi unutun, su içmeyi unutmayın!

Su içmek, vücudumuzun sağlıklı kalması ve metabolizmamızın doğru şekilde işlemesi için kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir eylemdir. Özellikle yaz aylarında vücutta sıvı ve mineral kaybı büyük artış yaşar. Bunu önlemek için de su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca limon, salatalık ve naneden yararlanarak suyunuzu hem daha lezzetli hale getirebilir hem de yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Bol bol yaz meyveleri tüketin

Yaz sıcaklarında hem midenizi yormadan beslenmek hem de zinde kalmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi şüphesiz ki yaz meyvelerinden bol bol yemek olacaktır. Özellikle sadece yaz aylarında yiyebildiğimiz karpuz sık sık tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Tokluk hissi vermesi, mükemmel bir lif ve vitamin kaynağı olması nedeni ile karpuzu buzdolabınızdan eksik etmemeniz gerekiyor.

Süt ve yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin

İçeriğindeki kalsiyum sayesinde süt ve yoğurt vücudumuz için büyük fayda sağlar. Kalbin düzenli bir şekilde atmasını ve sinir sisteminin korunmasını sağlayan bu besinler sıcak havalarda beslenme düzenini korumak konusunda da oldukça etkilidir. Her gün süt ve yoğurt tüketimi size büyük fayda sağlayacaktır.

Kızartmalardan uzak durun

Normalde de ciddi zararlara neden olan kızartmalar yaz aylarında kesinlikle menünüzde yer almamalıdır. Kızartma yerine haşlama, fırın ya da ızgara gibi seçenekleri tercih etmek sizi hem sağlıklı hem de enerjik hale getirecektir. Aksi takdirde bedensel yorgunluk ve halsizlikten baş ağrısına kadar pek çok rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Sebze ve salatalar masanızdan eksik olmasın

Yeşillik her zaman sağlığı işaret eder, bunu kesinlikle unutmayın. Yalnızca yaz aylarında değil hayatınızın her köşesinde yeşilliklere yer vermelisiniz. Kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği dinlemeden az da olsa masanızda yeşillik bulundurmalısınız. Yemeklerinizin yanında tüketeceğiniz haşlama sebzeler ise hem sağlıklı hem de hafif bir alternatif olacaktır.

Hijyene mutlaka önem verin

Yaz aylarında hastalıklar önemli oranda artar ve bunun nedeni ise genel olarak göz ardı edilen hijyendir. Kendi evinizde yemek yaparken bile bazen gözden kaçırdığınız şeyler olabilir ve gerekli hijyeni sağlayamayabilirsiniz. Durum böyleyken dışarıda nasıl yapıldığını bilmediğiniz yemekleri kesinlikle tüketmemelisiniz. Evinizde de yemeklerinizi açıkta bırakmamalı ve hemen tüketmelisiniz. Artan yemeklerinizi ise hemen buzdolabına kaldırmalısınız.

Sıcak havalarda beslenme hakkında püf noktaları işte bu kadar. Tüm bu detaylara dikkat ederek sıcaktan bunalan vücudunuzu yormazken aynı zamanda kış aylarında aldığınız fazla kiloları da kısa sürede verebilirsiniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Temmuz 2018, 16:27

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44.yılı

Kırımda Otoyol Çalışmasında Rastlanan Kalıntılar Kırım bölgesinde yapılacak olan otoyol çalışmasında kazım işlemleri sırasında bazı kalıntılara rastlandı. Birkaç büyük kemiklerden oluşan kalıntıların 10.000 yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Detaylı araştırma ve soruşturma altına alınan bu kalıntılar eski dönemlerde yaşayan bir mamuta ait olduğu belirlendi. Otoyol çalışması sırasında bulunan 10.000 yıl...

Devamını Görüntüle