Samsung OLED Teknolojisiyle Kırılmaz Ekran Üretecek! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Samsung OLED Teknolojisiyle Kırılmaz Ekran Üretecek!

Teknoloji
Samsung OLED Teknolojisiyle Kırılmaz Ekran Üretecek!

Samsung Kırılmaz Ekran ile Büyük İlgi Toplayacak!

Telefon onarımlarında en maliyetli olan kırılan ekranın tamir edilmesi. Ayrıca dış ekran ve iç ekran farklılığının olduğu telefonlarda bu durum neredeyse sıfır telefon fiyatına kadar çıkabiliyor! Bu durumun telefon kullanıcılarını daha fazla zor durumda bırakmaması için Samsung OLED teknolojisinden faydalanarak kırılmaz ekran teknolojisi geliştirdi.

Telefon ne kadar dayanıklı olursa olsun, yere sertçe düşmesi nedeniyle ortaya çıkan hasarlar telefonu kullanılmaz hale getirebiliyor. Bazen dış ekranda büyük bir kırık gözükmese de telefonun iç teknik aksamında meydana gelen sorunlar telefonun epey masraf çıkarmasına yol açıyor. Zaten şimdiki akıllı telefonlar sadece ekrandan ibaret gibi olduğu için burada meydana gelen hasarların ortadan kaldırılması gerçekten fayda sağlayacağa benziyor.

Samsung Kırılmaz Ekran

Samsung markası son yıllarda teknolojik gelişmeleri kesinlikle çok iyi değerlendirerek muhteşem ürünler ortaya çıkardı. Bu çalışmaların sonuncu ve en iddialı olan esnek OLED ekran teknolojisi telefon ekranlarının hasar görüp kullanılmaz hale gelmesinin önüne geçiyor ve yüksek esneme payı sayesinde kaliteli bir koruma sağlıyor.

Samsung bu teknolojinin ekranlara katacağı esneklik payından o kadar emin ki bu ekranlar için ‘kırılmaz’ terimini kullanıyor. Underwriters Laboratories testini başarıyla atlatan yeni ekrana 26 defa düşürme testi uygulandı. Telefonların bırakıldığı yükseklik ise 1.2 metre! Aynı zamanda yapılan ısı testlerinde de çok iyi performans sağlayan OLED ekran, normal fonksiyonlarına maksimum 71 derecede, minimum -32 derecede devam etti.

Önümüzdeki yıl çıkacağı söylenen Galaxy S10 ve S10+ modellerinde OLED ekran teknolojisinin kullanılacağı söyleniyor. Bu modellerle kullanıp beğeni toplarsa yeni nesil akıllı telefonların hepsinde kullanılmak üzere büyük bir yenilik olacağı düşünülüyor.

OLED ekran nedir?

OLED ekranlar günümüzde televizyonlarla çok sık duyduğumuz bir kavram ve ekran teknolojisi olarak çok ileri seviyede. OLED’in açılımı organik ışık yayan diyotlar. Yani, LED teknolojisinin bir tık daha gelişmiş hali denilebilir. OLED teknolojisinde ekrandaki görüntünün gerçek tonlara daha yakın bir parlaklıkta gözüküyor. Çünkü LED teknolojisinin aksine renk dizilimi ve ışık kaynağı aynı anda kontrol edilir durumda.

OLED ekranın avantajı en çok daha az enerji harcamasıyla ön plana çıkar. Bu teknolojinin şu ana kadar daha fazla yaygınlaşması gerekirken, üretiminin zahmetli ve daha maliyetli olması teknolojinin yavaş ilerlemesine sebep olmakta. Ayrıca avantajının yanı sıra çabuk yıpranabildiği için özellikle mavi rengin parlaklığı diğer renklere göre azalarak canlı yapının kaybedilmesi söz konusu olabiliyor.

Samsung OLED ekran üretiminde bu soruna da değinerek tam performans bir ürün çıkaracağı konuşuluyor.

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Temmuz 2018, 16:57

İnsanların bilgi vermek  ya da deneyimlerini diğer kullanıcılarla paylaşmak amaçlı kurmuş oldukları web tabanlı mecralara blog denir.

Teknoloji
Blog Nasıl Açılır?

Türkiye Uzay Ajansı Ne Zaman Kurulacak? Uydu ve uzay çalışmaları dünyadaki en popüler ve gelecekle ilişkili olan çalışmalar arasında yer alıyor. Dünya genelinde uzayda hayat var mı, dünya dışında farklı bir yaşam alanı bulabilecek miyiz, uzayda nasıl olaylar oluyor gibi birçok konuda araştırma yapılıyor. Hepimizin bildiği üzere bilim dünyasındaki kuruluşlar...

Devamını Görüntüle