En Taze

Daha Piyasaya Çıkmadı Ama Efsane Oldu:  Galaxy X Samsung’un Katlanabilir Telefonu

Teknoloji
Daha Piyasaya Çıkmadı Ama Efsane Oldu:  Galaxy X Samsung’un Katlanabilir Telefonu

Daha Piyasaya Çıkmadı Ama Efsane Oldu:  Galaxy X Samsung’un Katlanabilir Telefonu

2017 yılının ortalarından beri telefon ve teknoloji severlerin ilgiyle ve merakla beklediği Samsung Galaxy X  en son dedikodulara göre, 2019 yılının Ocak ayında görebileceğimizi gösteriyor. Bu geç kalmanın sebebi her geçen gün yeni bir eksik çıkması ve sorunlara daha çözümkar geliştirmeler yapılıyor olması olarak açıklandı.  Ayrıca Samsung, büyük bir problemi çözmüş olabilir. Görünüşe göre, 6,000m Ah kadar yüksek bir kapasiteye sahip olan Galaxy X için uygun bir kavisli pil oluşturmayı başardı.

Katlanabilir telefonlar geliyor

Bu artık sadece bir zaman meselesi  ve Samsung’un, katlanabilir telefonları ticari olarak piyasaya sürülen ilk şirket olabileceği yönünde görüşler gittikçe artıyor.

Gizemli Samsung Galaxy X çeşitli bükülebilir, katlanabilir patentler ve esneklik söylentileriyle bile internet üzerinde ne kadar çok arama yapıldığına bakmak yeterli olabilir.

Ancak Samsung Galaxy  X  bu noktaya  nasıl geldiğine bakacak olursak bu piyasanın oldukça karışacağını da altını çizmek gerekiyor. İşte bu merakla beklenen  Samsung’un katlanabilir telefonunun şu ana kadar ki hikayesi….

Yapımına başlanmasından itibaren 7 yıl geçti

Katlanabilir telefon fikri Samsung için yeni değil, aslında 2011’de şirket tam olarak bir prototip çalışması yaptı.Telefon prototipi garip bir görüntüye sahip olsa da 100.000 kez açıp kapanmasından sonra bile bozulmadan kalabiliyor olmasıyla dikkat çekti, tüm katlama eyleminin gerçekleştiği merkezde sadece % 6’lık bir parlaklık düşüşü yaşandı.

Bu, ticari bir ürün değildi. Ancak daha sonra Samsung, amaçlarını telefon boyutundaki bir ekrandan tablet büyüklüğünde bir ekrana çıkabilme özelliği olan katlanan ve aynı zamanda şeffaf bir mobil cihaz konseptini tanıttı.

 

Üretimde çıkan sıkıntılar çıkışı geciktirdi 

2012 yılına gelindiğinde Samsung, ilk olmak için uğraştığı katlanabilir telefonları piyasaya sürmeye çalışmada zorlandı. Ancak yıl içinde yayınlanan raporunda, esnek ekranların üretimi en az 2013 yılına kadar sarkacak ve prototip ilk tasarlanan ekranını koruyacaktı.

Aynı yıl, Samsung’un katlanabilir bir geleceğin başka bir çalışmasını lanse etmesiyle  kafalar biraz karıştırsa da, yeni gösterilen tasarımda tamamen katlanabilen veya yuvarlanabilecek kadar ince, hafif ve esnek plastikten yapılmış her türlü şeffaf ekran dikkat çekiyordu.

Youm ekran da rafa kalktı

Samsung’un bendy plastik ekranları CES 2013’te daha gerçekçi bir performans sergiledi. “Youm” ismiyle beğeni topladı. Ancak Samsung’un hala bir Youm ekrana sahip olmaktan çok uzak olduğu, ve ticari bir cihaz gösterime sunduğu anlaşıldı.

Teknoloji devi Samsung’un , Nisan 2013’te yeni oluşan başka üretim sorunları ile savaştığı bildirildiğinde 2013 yılında da bu telefonların piyasaya çıkamayacağı ortaya çıktı. O dönemde, Samsung’un ekranı hava temasındaki hasarlardan ve nemden kapsülleme denilen sıkıntı ile mücadele ettiği anlaşıldı.

Yuvarlak Kenarlar

2013 yılında Samsung’un katlanabilir bir telefonuna en yakını ürünü Samsung Galaxy Round’du. Ancak hala katlanılabilir olmaktan uzaktı. Piyasa bir Samsung yöneticisinin 2014 sonuna kadar katlanabilir telefonla buluşmanın hayal olduğunu bildirmesiyle öğrenildi. 2015 ve 2016 yıllarında da her yılın başında ikinci yarı yılda piyasada olacağı söylense de Samsung Galaxy X çıkış hep ertelendi.

Samsung Galaxy X

Samsung’un katlanabilir telefonu  Galaxy X, 2017 yılında yapılamayan lansman sonrası ve şu an 2018’de olduğu gibi, çıkış tarihi belirsizliği devam ediyor.

Ancak Samsung, katlanabilir telefonlarla ilgili en büyük sorunlardan birini çözmek için bir başka patentle, ekranın zarar vermeden katlanma kabiliyetini sağladı. Son alınan patent, yapay kas adı verilen diğer bileşenleri korumak için ekran bükme ile zamanda hareket edebilme özelliği eklendi.

 

Teknoloji Medyası da şaşkın

Teknoloji medyası da çıkıyor, çıkacak, çıktı haberleri yapmaktan yoruldu. Ve medya, prototipin en son hangisinin kullanılacağı ve telefonunu ne hale geldiğini de tam anlamıyla bilmiyor hale geldi. Tam bir yılan hikayesine dönen Samsung’un Galaxy X’i 2019 yılının Ocak ayında vitrinlerde olacağı tahmin ediliyor.

Ancak, görünüşe göre katlanan telefonun prototipleri CES 2018’de kapalı kapılar ardında gösterildi. Mayıs 2018’de Samsung’un telefonun kod adını ‘Vadi’den’ Kazanan’a değiştirdi. Ve son aşamadaki telefonunu tablet boyutunda açılabilen veya bir kitap gibi katlanabilen 3,5 inçlik üç ekrandan oluşacağı da dedikodular arasında…

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Temmuz 2018, 22:18

Kablosuz İnternet Sinyali Nasıl Artırılır?

Kan Donduran Bir Olay Daha… Bugün yine istemeye istemeye bir haber daha dram bölümümüze ekliyoruz. Kadına Şiddet, Çocuklara İstismar….Gazetelerin 3.sayfa dediği, internet dünyasının sürekli olarak vahşet ya da son dakika ibareleriyle verdiği haberlerin sonu bir türlü gelmiyor.  Son haber bu kez de Gaziantep’ten kadına şiddetin en acımasız haberi geldi. Gaziantep’te...

Devamını Görüntüle