Sağlıklı Bronzlaşma İçin Nelere Dikkat Edilmeli? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Sağlıklı Bronzlaşma İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hepimiz bronz bir tene sahip olmak isteriz ancak yanlış bronzlaşma nedeni ile bu pek mümkün olmayabilir. İşte dikkat edilmesi gerekenler!

guzellikk
Sağlıklı Bronzlaşma İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı Bronzlaşma İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütün yılın yorgunluğunu atabilmek için yaptığımız yaz tatilini aylarca sabırsızlıkla bekliyoruz. Dinlenmek, yüzmek, yeni yerler görmek ve mükemmel bir bronz tene kavuşmak için ideal bir seçenek olan yaz tatili şüphesiz ki herkesi heyecanlandırır. Bunların hepsi iyi, güzel ancak bronzlaşma kısmında birkaç sorun yaşadığımız aşikar. Zira pek çok kişi yanlış bronzlaşma nedeni ile büyük rahatsızlıklar yaşayabiliyor. Peki, sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Güneşin altında saatlerinizi harcamayın!

 

Özellikle kısa bir süre tatil yapan kişiler için bu kısa sürede ideal bronzluğa ulaşmak oldukça zor. Bu nedenle de pek çok kişi güneşlenme saatini artırarak uzun saatler boyunca cildini güneşe maruz bırakabiliyor. Ancak bu son derece riskli bir hareket. Zira her şeyin fazlası zarar olduğu gibi güneşin fazlası da zarar!

Eğer güneşin altında fazla kalırsanız ve en önemlisi de güneş en tepedeyken yani öğlen saatlerinde bunu yaparsanız cildiniz ciddi anlamda zarar görebilir. Kızarıklıklar, yanıklar ve su dolu kabarcıklar bu hatanızın bedeli olabilir.

Doğru güneş kremi seçimi hayati önem taşıyor!

Yalnızca güneşlenme sürenize dikkat ederek kendinizi koruyamazsınız elbette. Gölgede durduğunuzda bile güneş ışınlarının size ulaştığını sakın unutmayın. Bu nedenle cildinize uygun bir güneş kremi seçerek bu kremi sürmeden dışarı adımınızı atmayın. Güneş kremi sürdüğünüzde bronzlaşmayacaksınız diye bir kaide yok. Hem cildinizi koruyup hem de istediğiniz bronzluğa ulaşabilirsiniz. Son olarak seçeceğiniz güneş kreminin UVA ve UVB’ye karşı etkili olmasına dikkat etmelisiniz.

Güneş gözlüğü ve şapka kurtarıcı olabilir!

Sağlıklı bronzlaşma için almanız gereken önlemler arasında güneş gözlüğü ve şapka kullanımı da yer alır. Bu şekilde teninizin direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmasını önleyebilirsiniz. Vücudun en fazla güneş alan noktası yüzünüz olduğu için onu olabildiğince korumalısınız. Bu noktada dikkat edeceğiniz şey ise zararlı ışınlara karşı gerçek bir koruma sağlayabilecek bir güneş gözlüğü seçmektir. Gözlüğe daha fazla para vermemek için sağlığınızdan olmayın.

Cildinizin sürekli nemli olmasına dikkat edin!

Cildimiz kurumaya oldukça müsaittir ve yaz tatilinde deniz ve kumun da etkisiyle daha hızlı bir şekilde kurumaktadır. Bu nedenle nemlendirilmeye ve bakım yapılmaya daha fazla ihtiyaç duyar. Sağlıklı ve bronz bir ten istiyorsanız vücudunuzun her noktasını cildinize uygun nemlendiriciler ile nemlendirmelisiniz.

Kozmetik ürünlerin yanı sıra vücudun nemli kalmasını sağlayacak bir diğer şey de sudur. Her gün bol bol su içerseniz vücudunuzdaki nem dengesini sağlamak daha kolay hale gelecektir. Bunun yanı sıra tüketeceğiniz besinler de büyük önem taşır ve tatildeyim deyip düzenli beslenme kuralını ihmal etmemelisiniz.

Güneşlendikten sonra duş almak oldukça etkilidir!

 

Güneşlendikten sonra mutlaka ılık duş alın. Bu şekilde güneşin altında artmış olan vücut sıcaklığınızı kolayca düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile vücudunuzun dolaşım sistemini de düzenleyebilirsiniz. Duştan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Güneşlenirken alternatif yöntemleri de tercih edebilirsiniz!

Bronzlaşırken genellikle güneş yağı gibi kozmetik ürünleri tercih ediyoruz ancak bu ürünler bazı koşullarda tehlikeli olabilir. Eğer kozmetik ürünlere güvenmiyorsanız ya da bu konuda bir önyargınız varsa doğal alternatifleri deneyebilirsiniz. Örneğin zeytinyağı, kakao yağı, havuç yağı, vazelin ve bebek yağı gibi daha doğal ürünlerle bronzlaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde cilt sağlığınızı da tehlikeye atmamış olursunuz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Ağustos 2018, 18:09

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı için Ufak Tüyolar

Denizanası Turritopsis Dohrnii  Ölümsüzlüğe Anahtar Mı Olacak? Ölümsüzlük, insanoğlunun yüzyıllardan beri istediği ve araştırmaktan yılmadığı bir yaşam biçimi… Tek bir iksir, ilaç ya da diyetin insan ömrünü tek bir günde uzattığı henüz kanıtlanmamıştır. Bilimsel “iksirler”, gen terapileri, ölümsüzlük hapları ve klonlanmış yedek vücut ve organlar her zaman denenmiştir. Ölümsüz Medusa...

Devamını Görüntüle