Rüyalarınızı hatırlamak ister misiniz? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Rüyalarınızı hatırlamak ister misiniz?

boom
Rüyalarınızı hatırlamak ister misiniz?

Rüyalarınızı hatırlamak ister misiniz?

Rüya görme ile aranız nasıl? Görüyor fakat hatırlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? İşte bu yazı tam size göre… Berrak bir rüya (Lucid Dream)  için, gece başına en az bir canlı rüyayı hatırlamanızı tavsiye ederiz. Bu, rüyalardaki öz farkındalığınızı artıracaktır. Daha fazla olasılık yaratmak ve aynı zamanda berrak rüyalarınızı hatırlayabileceğiniz anlamına da gelir. Rüyalarınızı daha sık hatırlama konusunda üç  detaylı ipucu vereceğiz. Ve eğer hiç rüya gördüğünüzü düşünmüyorsanız öncelikle yapacağınıza inanmalısınız. İşte gece rüyanızda geçen 100 dakikanızı daha fazla hatırlamak için yapmanız gerekenler;

Adım 1. İyi Uyuyun

Her gece ilk 4-6 saat uykular sırasında, kısa aralıklarla rüya görürken, beyniniz NREM’i (derin uyku) önler, böylece vücudunuz fiziksel olarak dinlenebilir ve kendini tamir edebilir. Bundan sonra, daha uzun ve daha uzun süreli REM (rüya uyku) girersiniz.  Aklınızı ve duyguları boşaltabilir, psikolojik iyileşme sağlayabilirsiniz. Bu aşama, berrak rüyalar için en büyük potansiyele sahiptir. Yani, eğer uyku haliniz rutin bir temelden yoksun kalırsa, genel olarak daha az rüyalar görürsünüz. Bu zihinsel sağlığınız için kötüdür ve berrak rüyalar yapma yeteneğinizi de köreltebilir. Uzun bir uyku yoksunluğundan sonra uykunuzu yakaladığınızda, REM-rebound denen bir duruma girersiniz. Sağlıklı beyin fonksiyonunun önemini destekleyen,  REM uykusuna girersiniz.

Şimdi, rüyalar gece boyunca ne zaman gerçekleşiyor? Ona bir göz atalım…

Uyku Aşamaları

Sekiz saat boyunca beş uyku döngüsü var. Her döngü evre 1 uykusunda başlar, derin uykunun 2., 3. ve 4. evrelerinin derinliklerine iner, sonra REM uykusuna geri döner. REM uykusu sona erdiğinde, döngü tamamlanır. Yetişkinlerde 90-110 dakika sürer.

Gece boyunca REM uykusu dönemlerine girsek de, REM’in ilk birkaç evresinden gelen rüyaları nadiren hatırlarız. Bu yüzden daha kısa olmaları artı, çok yorgun olduğumuz için uyanmadan bir sonraki uyku döngüsüne dalmaya eğilimliyiz. Ve sadece uyandığımızda, en son hayallerimizi hatırlıyoruz.

Sabahları, daha az ve daha derin bir uykuya ihtiyacınız var ve REM uykusunda daha fazla zaman geçiriyorsunuz. Eğer genellikle gecelik 6-8 saat uyursanız, hafta sonlarında uyumanın ne kadar tatmin edici olduğunu ve 12 saatlik uyku keyfinin tadını çıkaracağını bilirsiniz. Bu çok REM oluşturur.

Kendinizi ve rüyalarınızı gözlemlemeye başladığınızda rüyalarınızın saatlerine de dikkat etmeye başlayacaksınız. Ve en uzun ve en iyi berrak rüyaların çoğunun hafta sonu 8:00 ‘den sonra yaşıyor olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu tabii kişiden kişiye değişse de genellikle stresli yaşam koşulları, hafta içi yaşanan yorgunluklar sonrası temiz ve hatırlanabilir rüyaları oluşturacaktır. Öyleyse, beyninizi ve vücudunuzun ihtiyacı olan uykuya dalın. Ve eğer yapabilirseniz hafta sonlarında uyumak için kendinize izin verin.

Adım 2. Rüya Günlüğü tutmak iyi bir fikir olabilir

REM uykusu alıyorsanız, hayallerinizdeki her gün aktif olarak kayıt tutma zamanı belirleyin. Bu sabah kalkar kalkmaz olabilir. En iyi yol yazılı ve resimli bir rüya günlüğü tutmaktır. Bunun akıllı telefonununuzda bile yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey sabahları 10 dakikanızı rüyalarınızı yazmadan önce yatakta geçirmenizdir. Başucunuzda bir not defteri bulundurun, hatırlayabileceğiniz kadar çok ayrıntıyı hemen yazın. Rüya günlüğü yazarken, şimdiki zamanda yazın ve sıra dışı karakterleri, sembolleri, sahneleri, arazileri, temaları veya duyguları altını çizin. Hiçbir şey aklınıza gelmezse, muhtemelen rüya görmemişsinizdir.  Sadece rahatlamak ve birkaç dakika sessizce yatmak ve bir dahaki sefere görmek istediğiniz şeyleri düşünmek. Buna aynı zamanda  berrak rüya inkübasyonu denir.

Rüyayı Geri Çağırma Denemesi

Bu tekniği en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız ve bu en azından bir gece için gerçek bir bağlılık gerektirir bunu unutmayın. Bu rüya hatırlama deneyini deneyebilirsiniz. REM uykunuzla uyuşmak için uyku döngülerinizin sonunda kendinizi uyandırmayı gerektirir. Çalışmalar, rüyadan doğrudan uyandığımızda rüyaların çok daha canlı olduğunu hatırladığımızı gösteriyor. Eğer REM’den uyanırsak uyanmadan NREM uykusuna geri dönersek, rüya genellikle sonsuza dek kaybolur.

Mutlaka Deneyin

Akıllı telefonunuzu yaklaşık 4,5 saat uykudan sonra için alarmı kurun.  Bu işlem ile REM uykusunun ilk tıknaz dönemi nde sizi uyandırır ve anında rüyanızı hatırlamanız olur. Hatırladığınız her şeyi yazın.

Ardından, alarmınızın gecenin geri kalanı boyunca her 90 dakikada bir çalmasını sağlayın.

Adım 3. Yatmadan önce hatırlamanızı sağlayabilecek yiyecek ve içecekler  tüketin

Rüyalarınızı hatırlamaktan gerçekten heyecan duyuyorsanız, akşam yemeklerinde çedar peyniri, tavuk, somon, yumurta, beyaz pirinç, süt gibi takviyeler alabilirsiniz. Bu yiyeceklerde triptofan içerir ve uyku düzenini  ve rüyalarınızı hatırlamanızı sağlayacaktır.

Sonuç;

Şimdi, rüyalarınızı hatırlamanın önemini fark edebilirsiniz.  Ancak hayat her zaman kolay değildir, bu yüzden birden fazla deneme yapmanız gerekebilir. Ama endişelenmeyin ve yılmayın. Çünkü çalışmak rüyanızı da zihninizi de açacaktır.

Bonus; İşte yatmadan ve rüya görmenizi sağlayacak Lucid Dream Müzikleri… Yatmadan önce müzk dinlemeyi seviyorsanız ve rüya görmek istiyorsanız deneyin…

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Temmuz 2018, 13:57

NASA, SpaceX ve Boeing iş birliğinde uzaya göndereceği astronotların isimlerini önümüzdeki hafta açıklayacak!

Teknoloji
NASA, Uzaya Gidecek Astronotları Açıklamaya Hazırlanıyor!

”Ne Bileyim Belki Bomba Var Arabada?” İstanbul’da bir AVM’ye bebek arabası ile girmek isteyen bir bayan, bayan güvenlik görevlisinin bebek arabasını aramak istemesi üzerine bebek arabasını aratmak istemedi. Bayan güvenlik görevlisi ile diğer bayanın arasında hararetli bir tartışma başladı, olaya diğer müşteriler de dahil oldular. AVM’nin bayan güvenlik görevlisinin ”ne...

Devamını Görüntüle