En Taze

Robot Teknolojisi Biraz Ürkütücü Olmaya Başlamadı Mı?

Teknoloji
Robot Teknolojisi Biraz Ürkütücü Olmaya Başlamadı Mı?

Robot Teknolojisi Biraz Ürkütücü Olmaya Başlamadı Mı?

Teknolojinin gelişmesi iyi ama insani yetenekleri günden güne artan robot ve yapay zeka teknolojisi kulağa biraz ürpertici gelmiyor mu?

Evet bilim kurgu filmleri çok çekici, robot ve yapay zeka konularını işleyen her şey gibi…Bu konular teknolojideki yenilikler sayesinde iyice gelişirken insanlar kadar güç ve yetenek sahibi olmaları gerçekten filmlerde izlediğimiz gibi mi olacak? Endişe verici bazı durumlar söz konusu çünkü teknoloji bizi inanılmaz büyük bir dünyaya itiyor.

En basitinden iPhone telefon kullanıcısı olun ya da olmayın, herkesin haberdar olduğu yapay zeka örneği; Siri uygulaması. Söylediklerimizi algılıyor ve uyguluyor. Sadece Siri değil, artık reklamlarda da görüyoruz ki birçok bankada ‘sesli komut’ özellikleri yer alıyor. Kesinlikle hayatı kolaylaştıran ve zaman kazandıran uygulamalar olmasına karşın robot ve yapay zeka konusunda yapılan çalışmalar yalnızca bu kadar değil.

Yetenekli Robotlar

Temizlik robotları da son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz bir başka çeşidi. Fakat son model robotlarda gördüğümüz teknolojilerin yanında bunlar ‘basit’ kalabilecek düzeyde. Gelin şimdi de yapay zeka kullanılan robotlardan birkaçını inceleyelim ve bu teknolojinin gerçekten ürkütücü olup olmadığına karar verelim.

Yakın zamanda epey meşhur olan Sophia isimli robot; birini aramak, komutu yerine getirmek dışında daha karmaşık sorulara cevap vererek 15 dakika boyunca bir diyalog sürdürdü. Ayrıca bu (yapay) süper zeka robotu, Suudi Arabistan Vatandaşlığına kayıtlı..

E bu sonuçta bir robot, tabi ki konuşup, soruları cevaplayacak diye düşünüyorsanız bir de Forpheus ile tanışın…Bu robotun en çok öne çıkan özelliği tenis oynayabiliyor olması. Oynamakla da kalmayıp, rakibinin deneyimini inceleyip, gerekirse tavsiye ve cesaret verebiliyor.

İnsanların en önemli özelliklerinden biri olan duygu ve düşünceler de robotlara yüklenince iş biraz daha ilginç bir hal alıyor. Bir Japon üretimi olan Pepper isimli robot, şimdilik, duygularını hissedemiyor. Fakat karşısındakinin duygularını anlayarak buna yönelik cevaplar verebiliyor.

Bunların yanı sıra Bristol’de üretilen robot, yiyecek arama, yemek yeme ve boşaltma yapma yeteneğine sahip. Bunu yapay bağırsağında yer alan ve yiyecekleri öğütmeyi sağlayan mikroplar sayesinde yapabiliyor. Deniz ve okyanusların kirliliğini önleme adına yürütülen çalışmalar için üretilen bu robot, deniz canlılarının hayatını taklit edebilecek.

Tasarımları da git gide insanlara benzeyen bu robotların, yakın zamanda el ve  ayakları da tıpkı insanlarınki gibi olacak. Duygular ve yetenekler de işin içine eklenince belki de yakın gelecekte kendi ırkımızdan daha üstün bir ‘varlık’ geliştireceğiz. Yapay zekaya hayat vermek bilim insanlarının elinde olduğundan, teknolojinin el verdiğince ne kadar gelişmiş robotlarla karşılaşacağımızın sınırını görmek pek mümkün olmuyor.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Temmuz 2018, 16:11

Akıllı Modaya Hazır Mısınız?

Son dönemde hayvana yönelik şiddet haberleri hem televizyon ve internet haberciliğinde hem de sosyal medyada son derece büyük bir yer ediniyor. Bu olayların özellikle son yıllarda artış yaşaması ise akıllara “Hayvana karşı şiddet artış mı gösteriyor, yoksa sosyal medya bu kadar yaygın hale geldiği için mi daha fazla haberdar oluyoruz?”...

Devamını Görüntüle