Robot Köpek Üretim Detayları Belli Oldu - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Robot Köpek Üretim Detayları Belli Oldu

Teknoloji
Robot Köpek Üretim Detayları Belli Oldu

Robot Köpek SpotMini Yakında Her Yerde Olacak!

Teknolojik gelişmelerin üzerinde denendiği çalışmaların büyük oranı robotlar oluyor. Gelecek yaşama insan gücüne ihtiyaç kalmadan robotların belki de bizlerden daha gelişmiş yeteneklere sahip olabileceği tahmin ediliyor. Çünkü bir robotun ne gibi yetenekleri olabileceğini belirleyen bilim insanları. Onlar ‘mükemmel insan’ kavramının olmadığını ancak mükemmel bir varlık yaratılabileceğini robotlar ve yapay zeka teknolojisiyle kanıtlıyor. Robot çalışmalarında en fazla ses getiren SpotMini isimli robot köpek olmuştu. Boston Dynamics firmasına ait olan bu köpeğin üretimine dair hedefler açıklandı. Bahsettiğimiz bu üretim bir ya da birkaç tane ilse sınırlı da değil! Adeta bir robot köpek ordusu üretimi gerçekleştirecekler.

Robot Köpek Dünyaya Yayılacak

Yıllık 1000 adet robot köpek üretimi hedefleyen Boston Dynamics 2019 yılında seri üretime başlayacak. Birkaç yıl içerisinde dünyanın hemen her yerinde SpotMini robot köpekleri yer alacak.

Robot köpeğin özellikleri de bir hayli ilginç. Elektrik ile çalışan robot köpek siyah sarı tasarımıyla dikkat çekiyor. Aslında tasarımında dikkat çeken biraz da ürkütücü bir görünüme sahip olması. En başta ofislerde ve evlerde yardımcı olmak üzere geliştirilen robotun kolları sayesinde eşya taşıma özelliği bulunuyor. Ayrıca üretildiği malzeme o kadar dayanıklı ki, tekmelere karşı dayanıklılığını kanıtlayan nitelikte bir videosu bile bulunuyor. Bunların dışında koşabiliyor ve kapıları açabiliyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 4’ü prototip,10 robot üretiliyor. 2019 yılı sonunda 1000 adete sorunsuz bir şekilde ulaşabilirse, her yıl piyasada aynı sayıda üretimine devam edecek. Robotun satışa sunulurken hitap edeceği müşteri kitlesi de düşünülmüş. Özellikle Japonya’da 7 yıl içinde 370.000 kişinin bakıma muhtaç hale geleceği tahmin ediliyor. Bu tarz özel müşteriler ve şirketler için robot köpeğin hayatı kolaylaştırması açısından çok pratik bir yardımcı olacağı düşünülüyor.

SpotMini satış fiyatı hala belirtilmedi ancak bahsettiğimiz bu özel müşteri kitlesi ve şirketler tarafından yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Düşünüldüğü gibi ilerlerse, iş sağlığı ve güvenliğinin çok önemli yeri olan şantiyelerde de çalışmalarının mümkün kılınacağı tartışılıyor.

Firma eğer böyle bir şeye karar verirse, robot köpeklerin özelleştirilmesi gerekecek. Bunun olup olmayacağı ise zaman içinde belirlenecek.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Temmuz 2018, 21:22

Terden Stres Ölçümü Yapan Cihaz Geliştirildi

Kadın Kodlayıcılar Teknolojik gelişmelerin arttığı günümüzde, kadın kodlayıcılar yani yazılım geliştiricilerinin sayısının azlığı dikkat çekiyor. 2013 araştırmasında yazılım geliştiricilerin sadece % 11,2’si kadındır. Bir grup bilgisayar bilimi öğrencisi, toplumsal cinsiyet önyargısının yazılım geliştirme topluluklarında nasıl bir yol izlediğini araştırmaya karar verdiğinde, kodlayıcıların, kadınlar tarafından yazılan kodlara karşı önyargılı olduğunu gözlemlediler....

Devamını Görüntüle