PUBG Bağımlısı Gençler Bu Habere Pek Sevinmeyecek! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

PUBG Bağımlısı Gençler Bu Habere Pek Sevinmeyecek!

geek
PUBG Bağımlısı Gençler Bu Habere Pek Sevinmeyecek!

PUBG Ebeveyn Kontrolünde!

Son birkaç ayda adeta patlama yaşan PUBG isimli oyun bu kadar rağbet görmesine rağmen üretici firma oyuna yaş sınırı ve çeşitli kontroller getirileceğini açıkladı. Bilgisayar, telefon ve tabletler her ne kadar hayatı kolaylaştıran araçlar olsa da özellikle çocuklar ve gençler için bilinçsiz kullanılmaları nedeniyle olumlu özellikleri arka planda kalıyor. Bu durumdan en fazla anne ve babalar şikayetçi. Mobil oyunlarla zaman geçiren gençler ve çocukların eğitimlerinin aksadığı, sosyalleşmelerinin azaldığı, gezmek, dolaşmak, kitap okumak yerine saatler boyunca bilgisayarlar ve oyunlarla vakit geçirdiği biliniyor.

Bu bağımlılığı tetikleyen oyunlardan yalnızca bir tanesi olan PUBG milyonlarca kullanıcıya sahip. Kullanıcı kesiminin çok büyük bir bölümü ise çocuklar ve gençler. Yalnızca bu değil, başka birçok mobil oyunla kendini tanıtan Tencent oyun merkezi bu yaş aralığındaki bireylerin oyunlara harcadığı zamanın yanı sıra paranın da tehlikeli olabileceğini farkına vararak kısıtlama getirdi.

Tencent’in yürüttüğü bu uygulamada yaş aralığı belirlenecek kitledeki çocukların bir ay içinde 210 TL harcaması durumunda ebeveynlere uyarı giderecek. Ebeveynler çocuklarının erişimini kısıtlamak istedikleri oyunlarda bu şekilde müdahale edebilecek. Bunun daha da ötesinde anne babaların belirlediği sınırın aşılması halinde izleme sisteminin uyarısıyla beraber müşteri temsilcisinin arayarak ebeveynleri bilgilendirecek.

PUBG Bu Uygulamanın Kullanılacağı Oyunlar Arasında

Anne ve babaların yaz tatili hakkında en büyük korkusu çocuklarının bilgisayar ve oyun bağımlısı olması. Sadece bizim ülkemizde değil neredeyse dünya genelinde bu durum aynı. İnternetin sunduğu sınırsız kaynaklar nedeniyle dünya geneline hitap eden bu sorunlarla mücadelede benzer yol izleniyor.

Tencent kendi geliştirdiği oyunlarla başlayarak online ebeveyn izleme sistemini uygulamaya sokmaya ve güvenilir bir eğlence ortamı oluşturmaya kararlı. Aslında tamamıyla yeni olmayan bu uygulama 2017 yılında da anne babaların yasaklama ve süre sınırı koyma gibi müdahaleleriyle kullanılıyordu.

Tencent tarafından yapılan raporlamada bu uygulamanın oldukça işe yaradığı da kanıtlandı. Çünkü sonuçların gösterdiğine göre online’da harcanan zaman %62 oranında, oyuna harcanan paraların %76 oranında kontrol altına alındığı biliniyor.

Ayrıca Tencent tarafından verilen özel hizmet kapsamında çocukların ve gençlerin oyun bağımlılığı ile mücadeleye de destek veriyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre ebeveynlere şu ana kadar 400’ün üzerinde telefon uyarısı yapılmış.

Çocuklarını bilgisayar ve internetin sunduğu sınırları olmayan dünyada kaybetmekten korkan ebeveynler için bu tarz yöntemler işe yarayacak gibi duruyor. Bu uygulamalar sayesinde hem çocuğun eğlenme özgürlüğü elinden alınmıyor hem de kontrol altında tutarak ebeveynlerin de içi rahat oluyor.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mayıs 2018, 19:19

Stephen Hawking Kişisel Görüşleri ve Kuramları

Stephen William Hawking 8 Ocak 1942'de Oxford'da doğdu - işaret etmeyi sevdiği gibi, bu Galileo'nun ölümünden sonraki 300 yıl oldu. Babası tropikal hastalıklar uzmanı ve annesi bir Liberal parti aktivistiydi. St Albans School'da Oxford Üniversitesinde fizik okumak için bir burs kazandı.

Devamını Görüntüle