Prof. Dr. Ali Nesin’e Büyük Ödül - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Prof. Dr. Ali Nesin’e Büyük Ödül

boom
Prof. Dr. Ali Nesin’e Büyük Ödül

Prof. Dr. Ali Nesin’e Matematik Dünyası’ndan Büyük Ödül

Ünlü Yazar Aziz Nesin’in oğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkan Vekili Prof. Dr. Ali Nesin, matematik bilimine olağanüstü katkılarından dolayı Leelavati Ödülü almaya hak kazandı. Nesin’e, Leelavati ödülü 9 Ağustos günü Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak törenle verilecek.

Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nin açılış töreninde 4 yılda bir olmak üzere, Matematik bilimine büyük katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen Leelavati Ödülü hak sahipleri açıklandı. Matematiğin ‘Nobel’i olarak anılan Leelavati Ödülü, Prof. Dr. Ali Nesin aldı.

Ödülün, Prof. Dr. Ali Nesin’e, Türkiye’de matematik alanında farkındalığın artmasına olan katkıları için Şirince’de kurduğu, 7’den 70’e herkesin matematik eğitimi alıp, bu alanda araştırma ve çalışmalar yapabileceği “Nesin Matematik Köyü” nedeniyle verildi.

Dünyaca Ünlü İsimler Prof. Dr. Ali Nesin İçin Ne Diyor?

Leelavati Ödülü, Matematik dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul ediliyor. Ödülün Prof. Dr. Ali Nesin’e verilmesi matematik dünyasında memnuniyetle karşılandı.

Manchester Üniversitesi’nden Prof. Alexandre Borovik, Prof. Dr. Nesin’in ödülü almasıyla ilgili olarak, “Ödül, matematiğin bir entelektüel bilim dalı olarak ve farklı insani girişimlerinde oynadığı hayati rolün toplumsal bilince kazandırılmasındaki olağanüstü katkılarından dolayı Ali Nesin’in oldu. Buna çok sevindim; ama hiç şaşırmadım. Hayatım boyunca 4 ülkede ders verdim ve kesinlikle diyebilirim ki Ali Nesin’in matematik eğitimi ve tanıtımında yaptığı işlerin gerçekten de dünyada karşılığı yoktur” dedi.

ABD’deki Rutgers Üniversitesi Emeritus Profesörü Gregory Cherlin, Prof.Dr. Ali Nesin’in anlatımı, müfredat geliştirmesi ve eğitim alanındaki yaratıcı girişimlerinin Türkiye’de bir nesil matematikçiye ve matematik sevenlere ilham verdiğini, dünya için bir model olması gerektiğini ifade etti.

Jussieu Matematik Enstitüsü Emeritus Araştırma Direktörü Max Dickmann, “Ali Nesin ile 1980’lerin başında, kendisi doktora öğrencisiyken tanıştık. O zamandan beri, ABD’nin en iyi üniversitelerindeki parlak araştırma ve hocalık kariyerini takip ediyordum. 1990’lı yılların sonlarına doğru Türkiye’ye dönme konusundaki cesur kararını duyunca şaşırmıştım. Ülkesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Matematik bölümünü kurdu. Matematiğin çok geniş bir kısmını anlatan inanılmaz sayıda yazı, ders notu ve popüler kitap üretti. Birçok öğrencinin araştırmasını destekledi. Şirince’de kurduğu Matematik Köyü ile birçok meslektaşını şaşırttı. Matematik Köyü, Türkiye’nin ve gençliğin matematik sevgisine katkıda bulunan fevkalade orijinal bir girişim” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 09:30

2018 enflasyon oranları ne durumda? İşte 2018'in ilk yedi ayında piyasanın da gidişatını belirleyen enflasyon oranları!

boom
2018 Enflasyon Oranları

Slyvester Stallone’nun İlham Verici Hikayesi Slyvester Stallone, 1976’da başlayan Rocky serisi ile muhteşem bir başarıya imza atmıştı ve sinema dünyasının unutulmaz kahramanlardan biri oldu. Hala konuşulmakta ve izlenmekte olan bu serinin hem yönetmeni hem yazarı hem de kahramanı Sylvester Stallone, Rocky sayesinde büyük bir yıldız oldu ve sayısız aksiyon filminde...

Devamını Görüntüle