Parkur Sporuna İlgi Artıyor Parkur Sporu Nedir ? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Parkur Sporuna İlgi Artıyor Parkur Sporu Nedir ?

hahah
Parkur Sporuna İlgi Artıyor Parkur Sporu Nedir ?

Parkur Sporu Nedir ?

Gün geçtikçe şehirleşen ve betonlaşan dünyada spor yapmak için kısıtlanan alanları bir avantaja çeviren spor çeşidi diyebiliriz.Parkur sporu nedir deyince aklınıza özgür bir alan gelmelidir diğer klasik spor müsabakalarını düşünecek olursak.Yani basketboldaki serbest atış gibi düşünebiliriz bunu.Aslında bu spor bir doğa sporu olmakla beraber doğal alanların yok olmasıyla birlikte şehir ortamına yerleşmiş bir spordur.

Bu sporu yapan insanlar bu şehir ortamlarına tepki çekmek amacıyla ortamdaki her türlü yapıdan yararlanarak tepki çekmek ve sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etmesini hedefleyen bir beden eğitimi türü ve yaşam tarzıdır.Resmi olarak parkur sporu; 1997 yılında Fransa Paris’te David Belle, Sebastian Foucan ve bir kaç arkadaşı tarafından düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.“Aslında Le Parkour (Parkur sporu) her zaman vardı. Biz buna sadece bir isim verdik. Bizim yarattığımız bir şey değil. Biz sadece onun varlığını bulduk. Taş devrinden beri Le Parkour vardı. Avlanmak, kaçmak veya kovalamak için insanlar koşturuyorlardı.

Bu Sporu Yapacak Olanlara Tavsiyeler ;

  • Öncelikle vücudunuzun her türlü ani hareketlere duyarlı olması ve ani tepkiler vermeye açık olması gerekmektedir.
  • Kondisyon çok önemlidir bununla ilgili egzersizler yapmanız sizin için yararlı olacaktır.
  • Spora başlamadan önce kesinlikle ısınma hareketlerinizi eksiksiz yapmanız gerekmektedir yoksa ani sakatlanmalar ve hastalıklar sizi yorabilir.
  • Spora başlamadan önce parkuru kontrol etmek size fayda sağlayacaktır zor ve kolay hareketleri önceden hesaplamanız sakatlanma riskiniz en aza indirecektir.
  • Bu spora tek başınıza başlamayın gereksiz risk almak iyi değildir her zaman için parkurlar ilgili görüşlerini alabileceğiniz profesyoneller olmalı yanınızda.
  • Sosyal medya üzerinden parkur sporunu yapan gruplara katılabilir onlarda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak siz de bizlere destek olun ve görüşlerinizi belirtin.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Eda Kıral 8 Mayıs 2018

Başarılı!

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Temmuz 2018, 09:38

Egzersiz ve Spor ile İlgili Yanlış Bildiklerimiz

 Naim Süleymanoğlu’nun Japon Kızı   2017 yılının Kasım ayında kaybettiğimiz Naim Süleymanoğlu’nun  kızı olduğunun iddia eden Japon Sekai Mori, DNA testinde yüzde 99.9 oranıyla kızı olduğunu kanıtladı. Naim Süleymanoğlu ölümünden sonra babalık davası ile ortaya çıkan bu yüzden Süleymanoğlu’nun mezarının açılmasıyla DNA testi yapılmıştı. Süreç Nasıl Gelişmişti? Japon Sekai Mori, gazeteci...

Devamını Görüntüle