En Taze

Olası İstanbul Depremi 100 Binden Fazla Binayı Yıkabilir!

Kandilli'den aylar önce yapılan açıklamaya göre her an İstanbul depremi yaşanabilir. Olası kayıplar ise oldukça can sıkıcı.

huzunlu
Olası İstanbul Depremi 100 Binden Fazla Binayı Yıkabilir!

Olası İstanbul Depremi 100 Binden Fazla Binayı Yıkabilir!

Deprem Yüksek Mühendisi Dr. Cüneyt Tüzün tarafından yapılan açıklamaya göre olası İstanbul depremi nedeni ile 100 binden fazla bina kullanılamaz hale gelebilir. Bu noktada meydana gelecek ekonomik kaybın ise yaklaşık 100 milyar dolar değerinde olacağını da belirtti.

Türkiye’nin kara günü olan 17 Ağustos yaklaşırken olası bir İstanbul depreminin ne zaman yaşanacağı da tartışma konusu haline geldi. Hatırlayacağınız üzere resmi rakamlara göre 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan deprem felaketinde can kaybı 17 bin 480’di.

Birkaç ay önce Kandilli Rasathanesi’nden gelen Marmara Depremi uyarısı sonrasında da deprem düşüncesi daha fazla yayılmaya başladı ve insanlar daha tedirgin hale geldi. Bu uyarıda elbette kesin bir tarih verilmedi ancak yine de depremin kaçınılmaz olduğu dile getirildi.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü bünyesinde 16 yıl boyunca çalışmış olan ve aynı zamanda pek çok deprem master planlarında görev alan Deprem Yüksek Mühendisi Dr. Cüneyt Tüzün bu açıklamaları destekleyerek depremin her an yaşanabileceğini ve olası bir felakette yüz binden fazla binanın kullanılamaz hale geleceğini ifade etti.

Olası İstanbul depremi için önlem alınabilir mi?

Aynı zamanda bundan 10 yıl öncesinde kurulmuş olan Deprem İzolasyon Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını da yürüten Cüneyt Tüzün deprem izolasyonu sayesinde olası bir İstanbul depremi için önlem alınabileceğini savunuyor. Ancak vatandaşlar deprem sonrasında hayatın nasıl devam edeceği konusunda son derece endişeli.

Tüzün ise hayatın bir şekilde devam edeceğini söylüyor. Büyük depremin kaçınılmaz olduğunu belirten Tüzün, “Biz göremesek bile depremi çocuklarımız görecek.” sözleriyle bu düşüncesini de destekliyor. Depremin tam olarak ne zaman meydana geleceğini bilemeyeceklerini de söyleyen Tüzün, önemli olan şeyin deprem sonrasında hayatın devam ettirebilmesi olduğunu sözlerine ekliyor.

Deprem yönetmeliği can kaybı yaşanmamasına odaklanıyor

Tüzün’ün açıklamalarına göre deprem yönetmelikleri evlerin depremde hasar görmesinin kaçınılmaz olduğu ancak can kaybının kabul edilemez olduğunu savunuyor. Yani bizler ev satın alırken depremde zarar görmesi kaçınılmaz olan ancak can kaybını önleyebilecek bir ev satın alıyoruz.

Sonuç olarak kaçınılmaz bir İstanbul depremi tehlikesi ile karşı karşıyayız. Ancak can kaybının olmaması için yıllardır bu konuda oldukça ciddi çalışmalar yapılıyor ve binaların depremlere karşı dayanıklı olması için çeşitli prosedürler uygulanıyor. Dileriz bir deprem felaketi yaşansa bile can kaybı yaşamadan bu felaketi atlatırız.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Temmuz 2018, 00:22

Steam’in 2018 En Çok Satan Oyunları

Steam'de çok sayıda oyun olduğunu biliyoruz, ancak 2018'de hangileri en popüler olanı? Bu soruyu cevaplamak için şirket, en çok satan satıcıları, her ay en çok yayın yapan oyunları, en iyi VR oyunlarını ve en çok oynanan oyunları açıklayan bir liste yayınladı.

Devamını Görüntüle