Neden Yıllardır Ay'a Yolculuk Yapılmıyor? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Neden Yıllardır Ay’a Yolculuk Yapılmıyor?

İnsanoğlu için adeta bir devrim niteliğinde olan Ay'a yolculuk uzun süredir tekrar planlanıyor olsa da neden hayata geçirilemedi?

Teknoloji
Neden Yıllardır Ay’a Yolculuk Yapılmıyor?

Bundan yaklaşık 45 yıl önce 12 astronot Ay’a yolculuk yaparak tarihe geçti ve bu ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın en büyük başarılarından bir tanesi olarak değerlendiriliyor. Ancak 1972 yılında yaşanan bu büyük gelişme sonrasında Ay’a yıllardır astronot gönderilmedi. Peki, bu neden oldu ve NASA Ay araştırmalarını nasıl devam ettiriyor?

NASA neden Ay’a yolculuk yapmıyor?

1972 yılında Ay’a ayak basan astronotlar, Ay’ın yüzeyinden pek çok örnek toplamış, bu örnekler ile çeşitli deneyler yapmış, fotoğraflar çekmiş ve yüzeye bayrak diktikten sonra eve dönmüştü. Bu büyük gelişme sonrasında her ne kadar Ay üzerinde yeni çalışmalar yapılması planlanmış olsa da ne yazık ki bu konuda herhangi bir gelişme yaşanmadı. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi olarak ise maliyetlerin çok fazla olması gösteriliyor.

2017 yılında NASA için açıklanmış olan bütçe 19,5 milyon dolar değerindeyken 2019 yılında bütçenin 19,90 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak ne yazık ki ciddi oranda azalmış olan bütçe özellikle Trump yönetimi sonrasında uzay ajansına büyük sıkıntı yaratıyor. Bu da Ay araştırmaları ve diğer uzay araştırmaları konusunda NASA’yı ciddi anlamda zorluyor.

NASA, Ay’a Dönüş programı için de hayal kırıklığına uğramıştı

2005 yılında tekrar Ay’a yolculuk yapmak için bir proje başlatmış olan NASA, ne yazık ki proje maliyeti olan 104 milyar doları karşılayamamış ve programı iptal etmişti. Projenin bugünkü maliyetinin ise yaklaşık 120 milyar dolar olduğunu düşünürsek ünlü uzay ajansının bu konuda elinin kolunun bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıllarda NASA’nın bütçesi sürekli olarak düşürüldü ancak ABD ordu için yaptığı harcamalar ve nükleer silah yatırımları konusunda oldukça cömert görünüyor. Pek çok eski astronot ABD’nin sadece savaşa odaklandığını ve NASA’yı adeta bir üvey evlat gibi gördüğünü ifade ederken bütçe açısından NASA’nın SpaceX gibi özel uzay ajansları karşısında inanılmaz güçsüz durumda olduğunu iddia ediyor.

Uzay araştırmalarının azalması ya da hız kaybetmesi insanoğlunun evrenin bilinmeyen sırlarını çözmesini de engelleyebilir ve bizleri pek çok gelişmeden mahrum bırakabilir. Günümüzde uzayda hayat olup olmadığı oldukça önemli bir soru iken Dünya’nın en iyi uzay ajansı NASA’nın bu kadar göz ardı edilmesinin ve bütçe kesintisi yaşamasının ne kadar doğru olduğu oldukça yoruma açık bir konu.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

01 Ağustos 2018, 11:16

Gizem Çözüldü: Mısır Piramitleri Meğer Enerji Topluyormuş

Nano Teknoloji Nedir? Metrenin milyarda bir uzunluğuna sahip, yunan dilinde de cüce anlamına gelen atomların ve moleküllerin en küçük parçalarına verilen isimdir. Atom yapısında atom eklemek ya da diğer moleküllerin yapısını değiştirerek günümüzde birden fazla test ile deney yapılmaktadır. Bu testlerin amacı ise eğer doğal yapıları gibi değiştirilen yapı hareket...

Devamını Görüntüle