En Taze

Nasıl Formda Kalırım ?

guzellikk
Nasıl Formda Kalırım ?

Nasıl Formda Kalırım ?

Formda kalmanın birçok yolu vardır. Öncelikle bu yazımızda sizlere denenmiş iyi sonuçlar almış bireylerin deneyimleri ile nasıl formda kalırım sorusuna cevap olmak istiyoruz. Daha detaylı bilgileri tabi ki diyetisyenlerden alabilirsiniz. İsterseniz nasıl formda kalırım ile ilgili yazımıza başlayalım.

Formda Kalmanın Yolları

1-) Güne bir bardak ılık su içerek başlayın

Vücudumuz uyuduğunda sindirim sistemimizde vücudumuzla beraber dinlenmeye geçiyor ve vücut güne başladığında sindirim sistemimizi uyandırmak için çok soğuk olmamak şartıyla ılık su içerek sindirim sisteminizi uyandırabilirsiniz.

 

2-)Mutlaka Sabah Kahvaltısı Yapın 

Birçok insan sabahları uyandığında bir şeyler yemek istemez. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür vücut metabolizmasının çalışmaya başlaması ve tüm faaliyetlerin düzgün bir şekilde tamamlanması için kahvaltı şarttır. Metabolizmayı hızlandırmanın ve başlatmanın en önemli ve erken öğünüdür.

 

3-)Ara öğünleri atlamayın

  Ara öğünler birçok insanın atladığı ve önemsiz gördüğü bir öğündür ancak ara öğünler çok önemlidir. Ara öğünler metabolizmamızın tekrar çalışmasını sağlamak ve aktif kalması için çok önemlidir. Ara öğünler tüketmeye özen göstermelisiniz. Peki ne tüketmeliyiz nedir bu ara öğünler derseniz örnek verecek olursak ; 1 porsiyon yoğurt veya bir porsiyon meyve çok güzel bir ara öğündür. Kuru yemişler de çok güzel bir ara öğündür bir avuç içi fındık sizleri formda tutacak ara öğünler içerisindedir. İnce kesilmiş bir peynirli sandviç kan şekerinizin düzenlenmesi ve tatlı krizlerinizin önüne geçecektir. Ara öğünler açlığınızı yatıştırır ve bir sonraki öğünlerde daha az yemek yemenizi sağlar.

 

4-) Öğünlerinizi asla atlamayın

Kilo vermek isteyenlerin yemezsem kilo veririm mantığının yanlış olduğunu kanıtlayan bir maddedir. Öğün atlamak kilo vermeye yardımcı olmaz metabolizmanızı yavaşlatır ve yağ yakımını düşürür. Öğün atlamak kan şekerinizin düşmesine ve açlık hissinizin artmasına da neden olmaktadır. Bir sonraki öğünlerinizde daha çok yemek yemenize neden olur.

 

5-) Hayatınızın tek kaynağı su olmalı

 Su insan vücudu için en önemli yaşam kaynağıdır. Su içme alışkanlığı önemli bir alışkanlık insan vücudu cildiniz ve birçok şeye iyi gelen bu yaşam kaynağı kesinlikle gün içerisinde azami miktarların üzerine çıkarılmalıdır. Nedir bu azami miktarlar derseniz günde en az 2 litre su içmek gereklidir ancak bir anda alınması değil tabi ki gün içerisine yaymamız gerekiyor. Su metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına neden olur ve sindirimi hızlandırır. Vücudunuzun su kaybetmesine izin vermeyin su oranınızı ayarlayın.

 

6-) Sebze ve meyve tüketimi vazgeçilmeziniz olmalı
Vücudunuz için gerekli tüm protein ve enerjiyi karşılayabileceğiniz doğal sebze ve meyve tüketimi formda kalmak açısından çok önemlidir. Meyve ve sebzelerinizi tüketmeden bol su ile yıkamak taze ve mevsimsel meyve sebze tüketmek sizin yararınıza olacaktır. Özellikle çoğu meyvenin içerisinde bol su olduğundan vücudunuzun bu tarz besinleri sindirmesi de kolay olacaktır.

 

7-) Alkol ve sigaradan uzak durmalısınız
Alkol ve sigaranın zararlarını tabi ki artık tartışmaya gerek yok. Alkol kullanımı vücudunuzda şişkinlik ve sürekli acıkma hissi yaratmakla birlikte metabolizmanızı da etkiler. Vücudunuza yaptığınız her zarar formdan düşmenize işlerinizin yavaşlamasına ve hayatınıza etki etmektedir.

 

8 -) Hareketsiz kalmayın mutlaka spor yapın
Vakit buldukça hareket etmek yürümek ve spor yapmak formda kalmanın başlıca şartlarından biridir. Bol oksijen alarak yapılan sporların formda kalma konusunda daha yararlı olduğunu da hatırlatmak isteriz. Spor salonlarına gidemiyorum zamanım yok veya nakitim yok diyenler için evde basit egzersizler yapabilirsiniz ve fırsat buldukça koşulara çıkabilirsiniz. Evinize basit spor aletleri alabilirsiniz. Koşmak ve yürümek çok önemlidir üstünde bu kadar durmamızın sebebi ise vücudun ısınması ve metabolizmayı ve kaslarınızı harekete geçirmesidir.

 

9-) Atıştırmalık ve abur cubur tüketiminden kaçının
Abur cuburlar ve atıştırmalıklar aslında sizlere en çok kaloriyi vücudunuza aldıran besinlerdir. Bu tarz besinler ufak ve sevimli gözükebilir aman ne olacak demeyin bu tarz tüketimlere dikkat edin. Bu tarz tüketimler genelde geceleri uyumadan önce yapılıyor ve bu tüketimler aslında hızlı kilo almanıza neden olur ve zararlıdır.

 

Tabi ki bir diyetisyen yardımı ile daha doğru sonuçlar alırsınız bu bizim sizlere formda nasıl kalabileceğiniz ile ilgili bilgilendirici bir makalemiz oldu. Lütfen uzman kişiler tarafından söylenmeyen sözlere kulak asmayın.

 

 

 

 

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ferhat 31 Mayıs 2018

formda kalmak için uzman kişilerin önerileri önemli sizinde dediğiniz gibi

Oğuz ILICALI 1 Haziran 2018

sağlıklı beslenmek form tutmak için çok önemli

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Temmuz 2018, 18:30

Beslenme her gün önemli ancak yaz aylarında çok daha önemli hale geliyor. İşte sıcak havalarda beslenme hakkında birkaç öneri!

guzellikk
Sıcak Havalarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Tek Başına Tarih Yazdı Yıl 1967….O yıllarda yalnızca erkeklerin yarışabildiği ve kadınların koşmasına izin verilmeyen Boston Maratonu’nda engellemelere rağmen koşmayı başaran Kathrine Switzer’in öyküsünü anlatacağız sizlere…Şimdilerde 70 yaşında olan Switzer, katıldığı olaylı Boston Maratonu’ndan 50 yıl sonra tekrar koştu,  Kadınların spor müsabakalarında yer alması için gösterdiği çabası an be an...

Devamını Görüntüle