Nano Teknoloji Nedir? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Nano Teknoloji Nedir?

Teknoloji
Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir?

Metrenin milyarda bir uzunluğuna sahip, yunan dilinde de cüce anlamına gelen atomların ve moleküllerin en küçük parçalarına verilen isimdir. Atom yapısında atom eklemek ya da diğer moleküllerin yapısını değiştirerek günümüzde birden fazla test ile deney yapılmaktadır. Bu testlerin amacı ise eğer doğal yapıları gibi değiştirilen yapı hareket ettirilmeyi başarırsa, bu hareketli yapıdan birçok farklı madde oluşabilir. İnsanın bir saç teli yapısının 10,000’de biri kadar kalındır. Nanometrenin sembolü ise (nm) olarak bilinir. Nano teknoloji ismi ise, küçük atom ve molekülleri inceleyen cihazların bulunduğu teknolojik sınıftır. Yapısı değiştirilebilen ya da değiştirilmeye başarılan maddelerden günümüz teknoloji ise elmas bile rahatlıkla elde edilebilir. Bu yüzden nano teknoloji oldukça önemli bir kavramdır.

Nano Teknoloji Ne İşe Yarar?

Alanı oldukça geniş olan nano teknoloji, bilgisayar ve malzeme bilimi ağırlıklı alanlarda kullanılır. Gün geçtikçe gelişmekte olan ve her günün sonunda 1 adım daha ileriye giden bu teknoloji, şuan kısıtlı uygulamaları ya da stratejileri olsa da önümüzdeki günlerde yaygın şekilde dünyada herkes tarafından bilinebilen bir kavram olacaktır. Gelişmekte olan teknoloji sayesinde nano teknolojisinin temel yapısında bulunan maddeler akıllı mikroskobik maddelerdir. Ayrıca ileriki dönemlerde insan hastalıklarını uzman bir şekilde tedavi etme amacıyla kullanılacağı iddia edilmektedir. Belki de önümüzdeki yıllardan akıllı mikroskobik maddeler sayesinde insan biyolojisi hatta insanın kimyası bile değiştirilebilir.

 

Nano Teknolojinin Etkileri

Mikroskobik maddeler tarafından insan vücudu da önümüzdeki 30 yıl içinde yönetilebileceği tahmin edilmektedir. Nano teknoloji sayesinde insan vücuduna yüklenebilen ve hastalıklara anında müdahale edebilen moleküllerde tasarlanmak için amaçlanıyor. Amaçlanan moleküller başarılı olursa insanlık için önemli bir gelişmeye imza atılmış olur. Böylece yapısı kolayca değiştirilebilen moleküller sayesinde belki de önümüzde 20 – 30 yılda insanlar hasta olmayacak ve hasta yorgun bedenler olmadığı için insanlar yaşlanmayacak. Nano teknolojinin mükemmel yapısı sayesinde daha az maliyet sağlanabilir, üretim arttırılabilir. Ayrıca nano teknolojinin insan hayatına girmesi ile birlikte insanlar için sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunacağı bekleniyor. Günümüzde nano teknolojisi ile lens kamera üretimi, pil , 500GB’lık MP3 Player üretilmiş, ayrıca binlerce film tek bir DVD’de toplanabilmiştir.

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Fadime könüş 8 Temmuz 2018

Harika süper. 👍

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Temmuz 2018, 15:35

Samsung Milli Klavye Kullanacak

Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor? Özellikle son yıllarda atan kadına şiddet vakalarının temelinde yatan sorunlar, ebeveynini rol model olarak gören yeni nesille birlikte devam edecek gibi görünüyor. Kadınlara uygulanan psikolojik şiddet kadınların toplumda sahip olmaya çalıştıkları konumu da derinden etkilerken, aile içi şiddet olaylarının artmasının temel nedenleri arasında gösterilebilir.

Devamını Görüntüle