En Taze

Mavi Balina’dan Sonra Şimdi De Momo Tehlikesi

boom
Mavi Balina’dan Sonra Şimdi De Momo Tehlikesi

Mavi Balina’dan Sonra Momo Tehlikesi, Whatsapp’ta Hızla Yayılıyor

Mavi Balina oyunu yüzünden geçtiğimiz 1 yıl boyunca birçok intihar haberine şahit olduk. Bu kez de başka bir oyun Dünyada Whatsapp üzerinden yayılıyor ve tehlike saçıyor; adı Momo….Sosyal Medya Platformlarında çıkış yapan ve Whatsapp üzerinden yayılan Momo karakteri artık bir çok kişinin tanıdığı yüz haline geldi. Ancak endişe ettiren kısım bu karakterin iyi şeyler üzerine bir oyun oynamaması…. Özellikle Latin Amerikalı gençler arasında hızla yayılması yüzünden Latin Amerika Siber Polisi alarm vermiş durumda…

Meksika internet suçlarını araştıran Polis birimi bu oyunun varoluşunun Facebook’da başladığını  kullanıcıların karaktere mesaj attıktan sonra şiddet içerikli fotoğraflar aldıklarını söylediklerini  aktardı.  Bir kısım kullanıcılar ise tehdit mesajları alırken bazıları da kişisel verilerinin açıklanacağı tehditleri aldıklarını belirtmişler.

Meksika Siber Suçlar Polisi de Momo tehlikesi için Twitter’dan uyardı

Meksika siber suçlar polisi, ülke vatandaşlarının bu oyunun tehlikesine karşı Twitter üzerinden uyardı. Ancak Momo sınır tanımıyor, Latin Amerikan başlayan Momo salgını, Amerika, Fransa ve Nepal’e kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış bile…. İspanya Polisi de Twitter’ı kullanarak İspanyol vatandaşlarını Whatsapp üzerinden gelebilecek bu oyunun tehlikesine karşı sağduyulu olmaya ve davetleri kabul etmemeye çağırdı. Polis, Twitter’dan  #SaçmalıklarıGormezdenGelin  hashtag’i ile bu tarz trend, Momo gibi aptalca oyunlardan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Momo Nasıl Var Oldu?

Google arama motorunda binlerce Momo ile ilgili makaleler bulunuyor.  En iyi Haber Sosyal Platformlarından biri olan Reddit’te en çok okunan haberlerin başında “Whatsapp kızı Momo kimdir? Başlıklı makalesi en çok okunanlar arasında yerini almış. Yapılan yorumlarda ise karakterin çıkışıyla ilgili: “İspanyolca konuşulan ülkelerden birinde yaşayan bir kişinin, Instagram’da yayınlanmış bir fotoğrafı kullanıcı resmi yaparak bir Whatsapp kullanıcısı oluşturdu: Ve bu numaradan şiddet içerikli fotoğraflar ve görüntüler yayılmaya başladı. İletişime geçtiği kişilere tehdit bile ediyor. ”

Bu karakter, sadece Meksika sınırları içinde cevap verebiliyor. Ancak, Japonya (+81), Kolombiya (+52) ve  Meksika (+57)  kodlarından da bu oyunla ilişkilendirilmiş telefonların da bulunduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor.  ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor.. Kullanılan korkunç fotoğraf ise Japonya’da  sergilenen “Kuş kadın” heykeline ait.

Bu oyunun neden bu kadar tehlikeli olduğunu düşünüyorsunuzdur. Meksika Siber Polisi, tanımadığınız bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri dışında karakterin yarattığı tehlikeyi 5 başlığa ayırmış:

Momo’nun Tehlikeleri

* Kişisel verilerinizin çalınma olasılığı

* Şiddet içerikli bir dil kullanması yüzünden psikolojiniz bozulabilir ve eğer zayıf bir kişilik iseniz üst üste aldığınız bu şiddet ve tehdit içerikli mesajlar yüzünden intihara sürüklenebilirsiniz.

* Bu oyunda taciz ve tehdit edilebilirsiniz

* Tehdit yoluyla Momo’ya para kaptırabilirsiniz

* Bu karaktere cevap vermeye başlarsanız, depresyon ve panik atak gibi hastalıklarınız olabilir.

Bu oyun, 2017’de Rusya’da ortaya çıkan ve birçok gencin intiharına neden olan Mavi Balina ile karşılaştırılıyor. Mavi Balina’da bir ülkede çıkıp Sosyal Medya sayesinde hızla dünyanın her yerine yayılmıştı. Bu oyunun yayılma noktası Whatsapp olsa da çocukların severek oynadığı inşa oyunu Minecraft oyununda  da bir karakter olarak görülmeye başlanmış olması tehlikenin çocuklara da sıçrayabileceğini gösteriyor.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Temmuz 2018, 16:27

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44.yılı

İşte Bedelli’ye Başvuracakların  Askerlik Yapacakları Yerler   Bedelli Askerlik yasası çıkmasıyla birlikte nasıl olacak, nasıl yapacağız? Bedelli Askerlik şehirleri belli oldu mu? Soruları sorulmaya başlandı. 21 günlük eğitim alacak Bedelli Askerlik’e başvuranların askerlik eğitimleri için şehirlerin planlanmasına da başlandı. Taslak çalışma olarak başlanılan planlamada  Burdur, Manisa, Antalya, Sivas, Tokat, Erzincan,...

Devamını Görüntüle