En Taze

Masonluk ve Tapınak Şövalyeleri

geek
Masonluk ve Tapınak Şövalyeleri

Masonluk ve Tapınak Şövalyeleri

1118 yılında Fransa’da oluşturulan tapınak şövalyeleri 9 kişilik bir gruptan meydana gelmiştir. Tarihteki en gizemli topluluklardan biri olarak sırrı halen tam anlamı ile çözülememiştir. Varlıklarını sürdürmüş oldukları yıllarda, uyguladıkları faaliyetler sonrasında günümüze kadar gelmiş olan birçok sırrın nedeni olarak kabul edilmektedirler.

   Hugues de Payen isimli bir Fransız tarafından Kudüs’te bulunan Hıristiyan hacıların korunması amacı ile kurulan tapınak şövalyeleri, zamanla çok güçlü hale gelerek bulunduğu dönemin en güçlü topluluklarından biri olmuştur. Bu nedenle Haçlı Seferi’nde de etkili bir rol almışlardır.

   1129 yılında Katolik Kilisesi tarafından resmen tanınarak varlığı kabul edilmiştir. Kudüs’ü korumak için gösterdikleri başarı nedeni ile kendilerine ‘’ Süleyman Mabedi ‘’ tahsis edilmiştir. 9 kişi ile yola çıksalar da, zamanla büyüyerek 15.000 kişilik bir grup olmayı başardı.

  Zamanla büyüyen tapınak şövalyeleri, her pozisyon üzerinde güçlerini göstererek, Papalık makamının da otoritesini zayıflatmıştır. Buna göre, Haçlı Seferleri ile ilgili karar alınacağında Papa yerine bu gruptan karar çıkmaya başlamıştır. Bu durum Avrupalı Krallar tarafından tehdit olarak görülmüştür.

  Masonluk cemiyetlerinin de bu gruba sahip çıkması ve bütün herkesin bu grubun varlığına inanması sağlaması, günümüzde halen araştırılmaktadır. Varlığının ilerleyen günlerinde amaçlarının dışına çıkan bu grup, egemenlik politikası kurduğu ve haraç aldığı için eski etkisini kaybetmeye başlamıştır.

  Kutsal toprakları Müslümanlar ele geçirdikten sonra buradan uzaklaşarak yalnızca kendileri için çalışmaya başladılar. Tarikatı yaymak ve bu düşünce doğrultusunda hareket etmek amaçları ile korku saldıkları için artık grup yok edilmeye çalışılmaktadır. Bunun farkına varan şövalye grubu, servetlerini gizlemek için kendilerini de saklamaya başlamışlardır.

   Papa, Fransa Kralı’nın da baskısı ile bu tarikatı aforoz ederek yönelttiği suçlamaları kabul etmeyen grubu yakarak idam etmiştir. İlk idam 13 Ekim 1307 Cuma günü gerçekleştirildiği için 13 rakamı uğursuz sayılmıştır.

 

Masonluk

  Engizisyon zulmünden kaçmayı başaran tapınak şövalyelerinin bazıları yer altına saklanmıştır. Bu kişiler sonradan masonluk olarak anılacak kavramın da temellerini atmıştır. İsviçre topraklarına kaçarak yeni bir devlet kuran grup, şövalyeliğin yerine bankerlik yapmaya başlamıştır.

  Masonların arasına sızan şövalye grubu, dernek ya da lokal tarzına benzeyen localara girerek buradaki kişilere kendi amaçlarını anlatmış ve masonluk kavramının da oluşmasını sağlamıştır. Duvar ustası olanların toplanma yuvası olan mason locaları, artık tapınakçıların olmuştur.

 

Tapınak Şövalyeleri ile illuminati Bağlantısı

  Para, mistik güçler, güç gibi kavramlardan bahsedildiği zaman akıllara illuminati gelmektedir. Tapınak şövalyelerinin temelini oluşturan Masonluk, bu kavramlara kısa sürede sahip olmuştur. Avrupalı soylular, tapınakçılar arasına girebilmek için bu gruba servetlerini vermişlerdir.

  Dünya kontrol merkezi olarak da anılan illuminati, ortaya çıkan örgüte sistemin başındaki yöneticinin doğrudan ya da dolaylı olarak hizmet ettiğini savunmaktadır. Aydınlanmış olanlar anlamında kullanılan bu kavram, Rönesans döneminde bir grup olarak kurulmuştur.

  Eşdeğer insanların var olan kendi düşüncelerini özgür kılmak amacı taşıyan illuminati, dünya siyasetinde en çok komplo teorisi geliştiren topluluktur. Gizli siyasi amaçlar taşıdığı öne sürülerek 1874 yılında yasaklanmıştır. Tapınak şövalyeleri ile ortak hedefleri olduğu için aralarındaki ilişki güçlendirilmiştir.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ok 8 Haziran 2018

insanın geride bıraktığı hisler ve o duygu hiç bitmeyecek gibi olsa da basit ama gerçek hayat devam ediyor. köpeğim olsun ve 1 kedim sırf tür dökuyor diye alamıyorum ne kadar çaresizlik bu hı?

Can Çiçek 4 Temmuz 2018

Umarım bir gün güzel bir evcil hayvan edinirsiniz 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Temmuz 2018, 00:33

Uzaktan Yardım ve Destek Programı Teamviewer

Dolar Durdurulamıyor! Müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte Dolar da oldukça hareketli iniş çıkışlar yaşıyor. 9 kişilik Türk heyeti Washington’da gerginliği gidermek amacıyla temaslarını sürdürürken ABD’nin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü  müzakerelerin devam ettiğini açıkladı. Dolar  Ne kadar Oldu?  Euro ne durumda? Piyasalarda Dolar 5.4315/5.4370’ten Euro ise 6.3110/6.3151’den işlem görüyor. Türkiye ve ABD arasındaki...

Devamını Görüntüle