Masonluk Nedir ? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Masonluk Nedir ?

Gizli örgüt dendiğinde akla ilk gelen isim kuşkusuz ki Masonlar olacaktır. Peki, nedir bu Masonluk sistemi?

geek
Masonluk Nedir ?

Masonluk Nedir ?

Masonluk ; insanlık ilkeleri, barış, dayanışma  gibi çeşitli kavramlara dayanan kuralları ve yaptırımları olan, gizli örgütlerden bir tanesidir. Dünyada 5 milyondan fazla üyesi olduğu biliniyor. 5 milyon üyeden 2 milyonunu Amerika’ da yaşamaktadır. Masonluk sistemi 6-8 kişiden oluşan loncaların hümanist yaklaşımlarla dayanışma içinde yaşama felsefesini taşımaktadır.  Masonluk tarihi, 16. Yüzyıla dayanır. Masonluk, akılcılık ve bilimsellik ön planda tutularak kurulmuştur. Bu gizli örgütteki kişiler birbirlerini kişiye özel simgelerle asıl kimliklerini bilmeden tanırlar.

Kişisel bilgiler paylaşılmaz. Masonluğun 33 derecesi vardır. Çırak olarak girilen bu gizli örgüte bağlık ile yükselme sağlanmaktadır. En yüksek derecesi Büyük Genel Müfettiş sıfatıdır. Mason olabilmek kolay değildir. Mason olabilmek için, mason üyelerinin belirlediği kuralları yerine getirmek gerekir. Yazılı kuralları olmayan masonluk, kişilerin kuralları belirlemesiyle oluşturulur. 


Masonluk Kuralları

Her Mason üyesi kural koyma hakkına sahiptir. Ancak bu kurallar kesindir ve başkaları tarafından bozulamaz uygulanması gerekmektedir.  Uygulanmaması halinde hemen ilişkiniz kesilir. Masonluk, Amerika başta olmak üzere İngiltere, İskoçya, İrlanda gibi ülkelerde oldukça yaygın olarak görülmektedir.  

Türkiye’de sanat ve televizyon dünyasında tanınan önemli isimlerin de mason olduğu bilinmektedir. Bizde farklılık gösteren tek şey basın önünde kendileri tarafından ifşa edilmiş olmasıdır. Mason üyeleri kardeş olarak olan kişiler birbirlerinin kimliklerini bilmedikleri için, birbirlerine kardeş olarak hitap ederler. Bu da Masonların kendi içlerinde birbirlerine olan bağlılıklarını gösterir.

Çoğu kişi Mason olduğunu kendi ifşa etmektedir. Ancak Masonluğun sembolü olan gönye ve pergelin ortasına yerleştirilen G sembolü sayesinde kimlerin Mason olduğunu anlamak da mümkündür. Mason olabilmek için bazı ritüeller gereklidir. Masonluk , ağır kurallara ve eskiye bağlı olarak görülse de kuralların bazıları Yahudiliğin bir örgütü gibi algılanabilmektedir. Masonlukta İslam dinini dışladığı da gözlenmektedir. 

Masonluk Sistemi Nasıl İşler?

Masonluk sisteminde 33 derece bulunur. Mason olmak isteyen kişi, 21 yaşını doldurmuş ve masonluk hakkında oldukça bilgili olmalıdır. Masonlukta, çırak, kalfa ve usta sıfatları vardır. Masonlukta ilk 3 seviyede seviye atlayan kişiye Nafak artımı denilir. Masonluğa kabul edilen kişinin bu sistemde kalmasına kendi karar vermesi sağlanmıştır. Ancak Mason olarak kalmanın zorluğu da bilinmektedir. Masonluk kuralları ağırdır ve asla kuralların dışında hareket etmenize izin verilmez. Mason olmak için belirli kriterler bulunur. Bu kriterlere sahip olacak kişi bazı formlar eşliğinde Masonluk için değerlendirilir. Çünkü herkes mason olamaz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Mayıs 2018, 12:38

En az İlluminati kadar İlluminati aileleri de büyük bir merak konusu. İşte İlluminati ile bağı olduğu iddia edilen aileler!

geek
İlluminati Tarihi ve Aileleri

Temel olarak, muazzam miktarda güç, etki ve paraya sahip olan herkes, bir noktada İlluminati üyesi olmakla suçlandı. Ama günümüz Illuminati'nin rapçiler ve TV yıldızları olmadan önce,  filozoflardan oluşuyordu. İlluminati Aileleri kimlerdir? Sorusunun cevabına geçmeden önce örgütü anlamak ve illuminati tarihini bilmek gerekiyor.

Devamını Görüntüle