Mars'ta Yaşam Mümkün Olacak Mı? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Mars’ta Yaşam Mümkün Olacak Mı?

Bilim insanları yıllardır Mars'ta yaşam olup olmadığını kanıtlamaya çalışıyor ancak bu konuda tam olarak sonuca varılamadı.

Teknoloji
Mars’ta Yaşam Mümkün Olacak Mı?

İnsanoğlunun Dünya üzerindeki kaynakları hızla tüketmesi, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi durumlar yerkürenin ömrünün yavaş yavaş azalmasına neden oluyor. Bu nedenle bilim insanları Dünya dışında yaşanabilecek bir gezegen arayışında. Son yıllarda ise hedefler Mars’ı gösteriyor. Peki, Mars’ta yaşam mümkün olabilir mi?

Mars’ta yaşam bulguları var mı?

mars'ta yasam

Uzun bir süredir bilim insanları Mars gezegeninde araştırmalarını sürdürüyor ve bu göreve pek çok astronot dahil edildi. Düzenli olarak Mars’ta yaşanan gelişmeler kamuoyuna aktarılıyor olsa da bazı iddialara göre uzay ajansları bulguları saklıyor. Hatta kısa bir süre önce ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın Mars’ta hayat olduğuna dair kanıtları yok ettiği iddiası ortaya atılmıştı. Ancak NASA bu iddiayı yalanladı.

Bu iddiaya göre NASA, Mars’ta bulunan organik molekülleri toprağın ısıtılması esnasında yakmıştı ve pek çok kesim bunu kanıtların yok edilmesi olarak nitelendirdi. Ancak böyle bir durum söz konusu değil zira hali hazırda Mars’ta bulunan organik moleküller orada bir hayat olduğunu kanıtlamıyor. Dolayısıyla NASA’nın bu bulguları yakması da kanıt yok etme durumu değil.

Mars’taki örümcekler gündeme bomba gibi düşmüştü!

mars'ta yasam

Bunların yanı sıra Mars’taki örümcekler tüm dünyada dikkat çeken bir detay haline geldi. Ancak elbette Mars’ta örümcekler yaşamıyor, sadece yayınlanan görüntülerde doğal yollar ile oluşmuş höyükler örümcek gibi görünüyor. Bu görüntülerin hızla yayılması insanların gerçekten Mars’ta örümceklerin olduğuna inanmasına sebebiyet verdi ancak ne yazık ki ortada büyük bir yanlış anlaşılma vardı.

Tüm bunların sonucunda hala Mars’ta yaşam olduğu kanıtlanabilmiş değil ancak araştırmaların hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak bilim insanları sadece Mars’ta değil, uzayın pek çok noktasında araştırma yapmaya ve yaşam kanıtı aramaya devam ediyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

01 Ağustos 2018, 15:01

4 Ekonomik Akıllı Telefon Modeli

İninal Kart Nedir? ininal kart internet alışverişlerinde kredi kartlarını girmek istemeyen bireyler için özel olarak üretilmiş bir ön ödemeli karttır. Bu kart sayesinde birçok birey online platformlarda alışveriş yapabilir. Hatta Steam uygulaması üzerinden de oyun satın alabilir. Ön ödemeli tanımı ile gündeme damga vuran ininal kartın içerisine bakiye yüklenmelidir. Yüklenilen...

Devamını Görüntüle