En Taze

Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

boom
Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

İtalya Bologna Ulusal Astrofizik Enistitüsü gökbilimcileri, Mars Express uydusu ile yaptıkları incelemelerde Mars’ın güney kutup dairesi güneyinde saklı bir göl olduğunu keşfettiler. Mars’ta yaşam var mı? Sorusuna yanıt arayan gökbilimcilerin buluş sayesinde Kızıl Gezegen’in bir bilinmeyeni de çözülmüş oldu. İtalyan araştırmacılar 2012 Mayıs’ından 2015 Aralık ayına kadarki  radar ölçümlerinde Kızıl gezegenin yüzeyinin 1,5 km. altında, 20 km. genişliğinde su kütlesinin varlığını tespit etti.

Geçtiğimiz ay Nasa: Mars’taki yaşam blokları bulmuştu

Nasa, Kızıl Gezegendeki bir kraterin tabanında bulunan organik maddenin bir zamanlar orada yaşam olabileceğini belirtmişlerdi. Maddenin örnekleri, bilim adamları tarafından analiz edildi. Geçen ay bu buluş için çok önemli olduğunu vurgulayan Nasa’nın ardından İtalyan gökbilimciler göl açıklamasıyla Kızıl Gezegen’deki son gelişmelere damgasını vurdu.

Bugünün tarihini bir yere not edin,  su varsa çok yakında Mars’ta yaşam üniteleri de kurulacak demektir

Science dergisinde yayınlanan haber dünyayı etkileyecek de bir buluş olarak nitelendiriliyor. Science Derigisi ile röportaj yapan İtalyan gökbilimciler, Kızıl gezegenin güney buzullarının 1.5 km altında yer alan bu yer altı gölünün genişliğinin de önemine vurgu yapıyor. 20 kilometrelik bir alanı kaplayan gölün, görünürlülük kazanmasının nedeni olarak da kalsiyum, kaya tuzları ve magnezyumun etkisinden kaynaklanabileceği açıklandı. Araştırma ekibi, Kızıl gezegenin oldukça fazla soğuk özellikle kutup bölgesinin çok soğuk olduğunu, bu yüzden gölün buz kapağı altında donmaya yüz tutmuş olduğunun altını çizdi.

Gelecekteki insan keşif misyonları, Kızıl Gezegen’deki su buzu ile tüketilebilir bir kaynak veya yakıt olarak kullanılabilir. Kızıl Gezegen’de şimdiye kadar yüzeyin sadece yüzde 3’ünü görüntülendi. Bu yüzden gelecekte daha fazla keşif olabilir.

2021’de göle ulaşılması planlanıyor

Ekip, “Bu buzun  Kızıl Gezegen iklim tarihinin bir kaydının tutulması, gezegenin yaşanabilirliğini etkilemesi ve gelecekteki keşifler için potansiyel bir kaynak olabileceği” bekleniyor.  2021’in başlarında Mars Expres’in  2 metre (6,6 fit) gidebilecek bir matkap ile keşfe devam edeceği de açıklanıyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Temmuz 2018, 20:18

Erkin Koray…O yıllarını Türk Rock müziğine adamış aykırı bir adam... Yarım asırdan fazla bir süre önce hiç kimsenin cesaret edemediği kıyafet ve saçlarla ortaya çıkmış yaşam tarzını anlatan elektro gitarı ile müziğinin peşine düşmüş, farklı felsefesi ve özgürlüğü ile nam salmış efsanevi bir müzik adamı… Türk Rock ve Hard Rock müziğinin öncüsü nam-ı diğer Erkin babası.

boom
Erkin Koray Efsanesi

Facebook Nedir? Facebook günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağ platformudur. Facebook platformunda hesap oluşturabilir, istediğiniz kişi ile sohbet edebilirsiniz. Her an her saniye çevrenizdeki kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Yaşanılan güzel anıları paylaşabilir, profil fotoğraflarınız ile kişilerin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Birçok sosyal platform olmasına rağmen Facebook’un yeri ayrıdır. Bu platformda istediğiniz...

Devamını Görüntüle