Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

boom
Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

Mars’ta Su Var Mı Derken, Göl Bulundu

İtalya Bologna Ulusal Astrofizik Enistitüsü gökbilimcileri, Mars Express uydusu ile yaptıkları incelemelerde Mars’ın güney kutup dairesi güneyinde saklı bir göl olduğunu keşfettiler. Mars’ta yaşam var mı? Sorusuna yanıt arayan gökbilimcilerin buluş sayesinde Kızıl Gezegen’in bir bilinmeyeni de çözülmüş oldu. İtalyan araştırmacılar 2012 Mayıs’ından 2015 Aralık ayına kadarki  radar ölçümlerinde Kızıl gezegenin yüzeyinin 1,5 km. altında, 20 km. genişliğinde su kütlesinin varlığını tespit etti.

Geçtiğimiz ay Nasa: Mars’taki yaşam blokları bulmuştu

Nasa, Kızıl Gezegendeki bir kraterin tabanında bulunan organik maddenin bir zamanlar orada yaşam olabileceğini belirtmişlerdi. Maddenin örnekleri, bilim adamları tarafından analiz edildi. Geçen ay bu buluş için çok önemli olduğunu vurgulayan Nasa’nın ardından İtalyan gökbilimciler göl açıklamasıyla Kızıl Gezegen’deki son gelişmelere damgasını vurdu.

Bugünün tarihini bir yere not edin,  su varsa çok yakında Mars’ta yaşam üniteleri de kurulacak demektir

Science dergisinde yayınlanan haber dünyayı etkileyecek de bir buluş olarak nitelendiriliyor. Science Derigisi ile röportaj yapan İtalyan gökbilimciler, Kızıl gezegenin güney buzullarının 1.5 km altında yer alan bu yer altı gölünün genişliğinin de önemine vurgu yapıyor. 20 kilometrelik bir alanı kaplayan gölün, görünürlülük kazanmasının nedeni olarak da kalsiyum, kaya tuzları ve magnezyumun etkisinden kaynaklanabileceği açıklandı. Araştırma ekibi, Kızıl gezegenin oldukça fazla soğuk özellikle kutup bölgesinin çok soğuk olduğunu, bu yüzden gölün buz kapağı altında donmaya yüz tutmuş olduğunun altını çizdi.

Gelecekteki insan keşif misyonları, Kızıl Gezegen’deki su buzu ile tüketilebilir bir kaynak veya yakıt olarak kullanılabilir. Kızıl Gezegen’de şimdiye kadar yüzeyin sadece yüzde 3’ünü görüntülendi. Bu yüzden gelecekte daha fazla keşif olabilir.

2021’de göle ulaşılması planlanıyor

Ekip, “Bu buzun  Kızıl Gezegen iklim tarihinin bir kaydının tutulması, gezegenin yaşanabilirliğini etkilemesi ve gelecekteki keşifler için potansiyel bir kaynak olabileceği” bekleniyor.  2021’in başlarında Mars Expres’in  2 metre (6,6 fit) gidebilecek bir matkap ile keşfe devam edeceği de açıklanıyor.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Temmuz 2018, 12:28

Bugün Günlerden Nelson Mandela…

NASA’nın Güneş uydusu yola çıkmaya hazırlanıyor! NASA’nın ilk Güneş uydusu, tarihler 4 Ağustos’u gösterdiğinde büyük bir görev gerçekleştirecek. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ilk kez Güneş’e bir uzay aracı fırlatacak. Bu uzay aracı bir otomobil boyutundaki Parker adı verilen bir uydu! Bu noktadaki hedef Parker Güneş uydusunu Güneş’e olabildiğince yakın...

Devamını Görüntüle