Mars Bu Akşam Dünya'dan İzlenebilecek! - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Mars Bu Akşam Dünya’dan İzlenebilecek!

Kızıl gezegen Mars, Dünya'ya oldukça yakın bir konuma gelerek bu akşam gökyüzünden rahatlıkla izlenebilecek.

boom
Mars Bu Akşam Dünya’dan İzlenebilecek!

Mars Bu Akşam Dünya’dan İzlenebilecek!

Güneş sistemi içinde kendimizi en yakın hissettiğimiz ve bu nedenle de üzerinde yaşam olup olmadığına dair sürekli olarak araştırmalar yaptığımız Mars, bu akşam gezegenimize son derece yakın bir konuma geliyor. 2003 yılından bu yana ilk defa Dünya’ya bu kadar yaklaşacak olan kızıl gezegen çıplak gözle rahatlıkla görülebilecek. Hatta üzerindeki dev buzdağlarını bile görmemiz mümkün olabilir. Peki, kızıl gezegeni nasıl izleyebiliriz?

Normal şartlarda bizler için Mars gezegeni sadece küçücük bir noktadan ibaret. Teleskop olmadan oldukça zor bir şekilde izlenebilen kızıl gezegen yerkürenin yarısı kadar bir büyüklüğe sahip durumda. Dünya ve Mars arasındaki mesafe ise yaklaşık olarak 80 milyon kilometre.

Ancak bu akşam kızıl gezegen 57,6 milyon kilometreye kadar gelecek ve bu durum da 2003 yılından bu yana iki gezegenin en fazla yaklaştığı zaman olacak. Bu şekilde Dünya üzerinden kızıl gezegeni çıplak gözle izlemek de mümkün hale gelecek.

Mars’ı nasıl izleyebiliriz?

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre bugün gün batımının hemen sonrasında ortaya çıkacak olan kızıl gezegen, güneybatı yönünde yükselecek. Aradan birkaç saat geçtikten sonra ise gökyüzünde kolay bir şekilde gözlemlenebilecek. Hali hazırda onu çıplak gözle görebilecekken amatör bir teleskop kullanmayı tercih ederseniz yüzeydeki buzdağlarını görmeniz mümkün olabilir. Bu gerçekten de az rastlanılan bir olay desek yanlış olmayacaktır.

Ancak şöyle küçük bir hatırlatma yapalım; kızıl gezegen her ne kadar yerküreye oldukça yakın konuma gelecek olsa da bu gecenin en parlak gezegeni Venüs olacak.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Haziran 2018, 22:07

Kadına Şiddetin Kaynağında Ne Yatıyor?

Apple Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolar Oldu! Apple, sektörde teknoloji konusunda adeta bir dev olarak yer alıyor. Dünya finans tarihinin ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olmayı başaran Apple etkileyici bir başarıya imza attı. Amerika Nasdaq Borsası’nın açılışıyla Apple hisseleri satış fiyatının 204 dolardan 207 dolara çıkarak piyasa değerini 1 trilyon...

Devamını Görüntüle