En Taze

Lucid Dream Nedir?

geek
Lucid Dream Nedir?

Lucid Dream nedir?

Lucid Dream Nedir, Türkçesi Berrak rüya nedir? Ya da rüya kontrolü yapılabilir mi? Bilimsel olarak kanıtlanmış mı? İsteyen istediği rüya görmeyi öğrenebilir mi? Ne kadar sürer? Rüya kontrolünü başka nasıl kullanabilirim?

Eminim, Lucid dream, berrak rüyalarla ilgili pek çok sorunuz var ve bu makale en önemli altı çizilmesi gereken sorularınızı yanıtlamayı amaçlıyor.

Lucid Dream nasıl açıklanabilir?

Lucid dream, rüyalarınızı bilinçli olarak gözlemleme ve kontrol etme yeteneği olarak tanımlanabilir. İç hayal dünyanızı yaşayan alternatif bir gerçekliğe dönüştürür .Gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz, tattığınız ve kokladığınız her şeyin gerçek hayat da olduğu kadar gerçek olduğu rüyalardır.

Tıpta rüptür çeşitli etkenlerle vücudumuzda gerilim sonrası oluşan bir yırtık olarak tanımlanabilir. Ancak rüyalardaki rüptür boyut değiştirmek olarak yorumlanabilir. Rüptür rüya gördüğünüzü fark ettiğinizde değişmiş bilinç durumlarında ortaya çıkar ve beyniniz rüyada uyanma moduna geçer. Normal rüyalarda, kendi farkındalığınız kapanır. Bu yüzden genellikle bulanık ve uzak bir görüntü hissi verir. Ama neyse ki, bilinçli beyin uyku sırasında uyanabilir. Bu da sizi lucid dream.

Bu güvenli ve doğal bir durumdur, ürkütücü ya da paranormal bir şey değildir. Berrak rüyalar ile, her zaman yatakta uyuyor olursunuz. Ve eğer isterseniz, kendinizi uyandırabilirsiniz. Berrak rüyalarda bu durumu istemeyebilirsiniz.  Berraklaştığınızda, duyularınız canlanır. Bilinçaltı zihninizin iç işleyişini tam özgürlükle keşfedebilirsiniz.

Lucid Dream, bilimsel olarak kanıtlanmış rüyalar mı?

Tibetli rahipler yoga felsefesinde bin yıldan fazla bir süredir rüya kontrolünü kullandılar. Ancak, modern “berrak, parlak rüya” terimi, tutkulu rüya araştırmacısı Marquis d’Hervey de Saint-Denys tarafından 1800’lerdeilk kez kullandı. Berrak rüyalar kavramı, 1960’lı yıllarda Celia Green tarafından popüler hale getirildi, bu da hayallerdeki öz farkındalığın bilimsel potansiyelini işaret etti. Hem REM uykusu hem de sahte uyanışlarla bağlantıyı ilk yapan kişi oydu.

Berrak rüya görmenin ilk bilimsel kanıtı, 1975 yılında İngiliz parapsikolog Keith Hearne tarafından üretildi. Bunu, önceden belirlenmiş bilinçli göz hareketlerini berrak bir rüya gönüllüsünden almak suretiyle yaptı.

1975’te Lucid Dream kanıtlandı

Keith Hearne tarafından bir Grass polygraph (rüya kayıt makinesi)  kullanılarak kaydedilen bir dizi sağ-sol oküler sinyal sayesinde berrak rüyalar kayıt altına alındı. Hearne’ın araştırması, bilim dergilerinin uzun süre ablukası altında kaldı ve Stanford Üniversitesi’ndeki Stephen LaBerge, bu deneyi çoğaltmak ve bulgularını resmen yayınlamakla ünlendi.

Daha sonra LaBerge, 1987’de Lucid’i kurdu. Lucid dream nedir? Misyonu, rüyalardaki bilincin doğasını ve potansiyelini araştırmaktır. Bir gün insan zihnini anlamada önemli ilerlemeler sağlayabilen bir bilmeceyi çözmenin ilk adımı olarak nitelendirildi.

 

Lucid Dream görmek öğrenilebilir mi?

Evet kesinlikle Lucid dream öğrenilebilir bir beceridir. Biraz dikkat, biraz konsantrasyon, düzenli uyku alışkanlığı ile kolaylıkla öğrenebilir.  Hepimizin rüyaları var onları hatırlayıp hatırlamamanız çok önemli değil… Çocuklar sezgisel rüyayı öğrenir. Ve Parkinson Hastalığı gibi dejeneratif durumlar için bazı ilaçlar, berrak rüyalar neden olabilir. Yaş ve bilişsel yetenek denklemi etkilemez görünmektedir.

Berrak bir rüyaya sahip olmak, doğru mekanizmaya dokunduğunuzda aslında o kadar da zor değildir. Araştırmalar, herkesin sadece kaza ile hayatlarında en az bir berrak rüyaya sahip olacağını gösteriyor. Ve talep üzerine berrak rüyalara sahip olmak için, tek yapmanız gereken rüyalarınızı tanıma alışkanlığını geliştirmekten geçiyor. Bu alışılmış tanıma ulaşmanın birçok yolu vardır, örneğin:

 • Meditasyon – zihninizi berrak rüya talebi üzerine odaklamak
 • Görselleştirme – uyanmadan berrak rüya durumuna girmek
 • Gerçeklik kontrolleri – rüyalarda kendiliğinden farkındalık yaratmak
 • Rüya günlüğü – uyanık dünyadaki rüya notlarınızı tutmak
Anemonik Teknikler – Rüyalardaki Spontan Bir Berraklık Yaratmak

Uyanma sırasında ya da uykuya dalmadan hemen önce bu yöntemlerin birini veya tümünü uygulayabilirsiniz. Uyku sırasında sizi tetiklemek bilinçsiz zihninize kalmış. İlk an her zaman en zor olanıdır, ancak bu bilinçdışı programlama zamanla daha kolaylaşır. Aslında, bir araştırma, berrak rüya görmek isteyenlerin  3-21 gün arasında ortalama olarak ilk berrak rüyasını görebildiklerini açıklıyor.

Lucid Dream’de İyi Olan Nedir?

İlk başta, birçok insan berrak rüya görmekten kaçınabilir.  Sanal gerçeklik rüya dünyasında, şehirler arasında gerçekçi bir şekilde uçabilir, en sevdiğiniz ünlülerle tanışabilir veya bir ninja suikastçısı olabilirsiniz. .

Yenilik değeri neredeyse hiç bitmek bilmese de, çok geçmeden berrak rüyaların birçok kişisel gelişim uygulamasına da sahip olduğunu keşfedeceksiniz:

 • Problem çözme yeteneğinizin geliştiğini,
 • Olaylar karşısındaki yaratıcılığınızı arttırdığını,
 • Korkularınızla yüzleşmenin berrak rüyalarla gerçekleşebileceğini
 • Kendinize olan güven ve saygınızın arttırdığını,
 • Yeni beceriler geliştirebileceğinizi,
 • Kendinizi hissetme duygusunu geliştirdiğini
 • Bilinçaltı zihninizi keşfedebileceğinizi unutmayın.

 

Sonuç

Lucid dream, güçlü bir psikolojik araç ve zenginleştirici bilinçli bir deneyim olarak kabul edilir.  Bu açıdan baktığınızda kendinizi lucid dream denilen berrak rüyaları kontrol etmek için geliştirmeniz kişisel gelişiminize de yarar sağlayacaktır. Unutmayın, bir çok ünlü insan bu duru, berrak rüyaları hayatlarına geçirdikleri için ünlü oldular. Bunlardan en ünlüsü Albert Einstein… Işığın hızı ile ilgili formüller, berrak rüyaları sayesinde insanlıkla buluştu. Neden siz de berrak rüyalarınızı hayatınıza davet etmeyi düşünmüyorsunuz? Kimbilir belki siz de keşfedilmemiş bir icadın mucidi, bir müziğin bestecisi ya da hiç yaşanmamış bir olayın kahramanı olmayasınız ki?

Başlıklar: ,

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Aleyna 16 Temmuz 2018

Teşekkürler güzel konu öğrendiğim iyi oldu teşşekkürler

Ayşe 16 Temmuz 2018

Güzel bilgilendirme teşekkürler

muratvamc 17 Temmuz 2018

Güzel yorumlarınız için teşekkürler Ayşe hanım

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 09:00

YKS Sonuçları Ardından Yurt Dışı Eğitim Fırsatları İlgi Görüyor!

En İyi 20 İlluminati Filmi Yüzyıllar boyunca toplumları etkileyen iyi kötü birçok olayın kökeni olarak kabul edilen İlluminati ve Masonluk ile ilgili Dünya sinemaları özellikle Hollywood filmleri bu konulara kayıtsız kalmadı. Yüzlerce sinema filminin en azından İlluminati’nin etkisinde kalarak bazı sembolleri ve hikayeleri kullanıldığını biliyoruz. İlluminat filmi deyince akla ilk...

Devamını Görüntüle