Kripto Paralar Dünyamızı Değiştirecek mi? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Kripto Paralar Dünyamızı Değiştirecek mi?

Teknoloji
Kripto Paralar Dünyamızı Değiştirecek mi?

Kripto Paralar Dünyamızı Değiştirecek mi?

Dünyadaki çoğu insan, Bitcoin’in 2017 Aralık ayındaki 20.000 Dolar’a muhteşem çıkışına kadar kripto paralardan haberdar bile değildi. Ancak o muhteşem çıkış sayesinde dünyadaki tüm gözlerin kripto paralara çevrilmesine ve devrim mi yoksa balon mu söylemlerinin çıkmasına neden oldu. Kripto paralar, şimdilerde ise her geçen gün listeye bir yenisi ekleniyor. Kripto para dünyasına girmeden önce biraz bu dünyanın konuşma diline bir bakalım.

Dijital Para Nedir?

Dijital paralar internet üzerinde kullanılan soyut paralardır. Dijital para sadece dijital olarak vardır. İtibari para (fiat money) satın alınabilinir, transfer edilebilir ya da değiş tokuş edilebilir. Mobil ve internet, iletişim, online alışveriş ve diğer internet ödemelerinde kullanılabilir. Dijital paraların coğrafik veyahut politik sınırları yoktur. İşlemler tüm ülkelerden her yere yapılabilir. Bütün dünyadan ödeme alınabilir.

Kripto Para Nedir ?

Kripto Paralar bildiğiniz üzere, Türk Lirası, Euro gibi bir para sistemidir. Ama bu para birimlerinden bağımsız olarak, kiripto paranın amacı dijital bilgi değişimi sağlamaktır. İlk Kripto Para, günümüzde popülerliği üst seviyede olan 2009’da ortaya çıkan yaratıcısının Satoshi Nakamoto takma ismiyle oluşturduğu  Bitcoin’dir. Günümüzde yüzlerce farklı kripto para kullanılmaktadır ve sayısı artmaktadır. Daha önceleri, genelde illegal işlerle adı anılsa da “alternatif kripto para” olarak isimlendirilir.

Peki Güvenilir mi ?

Başlangıçta Rusya, Venezuela ve İran olmak üzere, ABD’nin ekonomik üstünlük uyguladığı petrol zengini ülkelerin şuan kullanmaya başlayacağı bu kontratlar, küresel petrol ticaretinin yarıya yakınının Dolara ihtiyaç duyulmadan gerçekleşebileceği yeni bir düzeni meydana getirmeyi planlıyor.

Güvenililirlik konusunda söz etmek gerekirse, üzerinden birazda olsa illegalliği atan kripto para birimlerinden çok sayıda var. Kripto paralar yatırımı yapmak üzereyseniz yapmanız gereken  güvenilir, yatırıımcılar tarafından en çok desteklenen sanal paraları tercih etmemiz olacaktır. Unutulmaması gereken bir noktada kripto paraların seyrinin çok inişli çıkışlı olmasından dolayı, bir gecede milyoner uyanma ihtimaliniz olduğu gibi, yatırdığınız paralardan da olabilirsiniz.

Bitcoin birçok yeni para biriminin oluşmasını sağladı

2009 yılında ortaya çıkan kripto para birimi Bitcoin sayesinde Bitcoin’den daha iyi bir ödeme sistemi olabileceğini iddia eden kripto paralar üretilmeye başlanmıştır. Bu oluşumlar sayesinde günümüzde 1585 farklı Bitcoin’i ana birim olarak kabul eden ve kendilerini de alt coin olarak adlandırılan bir çok kripto para bulunmaktadır. Bunlardan alt yapı ve teknik açıdan daha iyi olduğu gözlenen ve Bitcoin kadar olmasa da hızla yükselen değerlerin başında Ethereum, Litecoin, Dash, Monero gibi kripto paralar gelmektedir.

Gelecekte neler olacak?

1585 farklı kripto paralar arasında gözlem yapmak ve sistemlerin oturmasını beklemek ya da hükümetlerin kripto paraları tanıması süreçlerini beklemek isterseniz kripto para zenginlerine uzaktan bakacağınız anlamına gelir. Artık öyle ya da böyle kripto paraların varlığını yok saymak ya da balon olduğunu düşünmek sizi gelecekten uzaklaştıracaktır. Geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız en iyisi ufak bir yatırım olsa da bütçenizden kripto paralar yatırımı yapmak üzere bir miktar ayırmalısınız. Yatırım için ayıracağınız küçük bütçenizi Bitcoin olmasa da alt coinlerden yükseleceğini düşündüklerinize yatırmak size bugün olmasa da 1 ila 3 yıl arasında geri dönüşümü tatminkar olacaktır. Yatırımınızı yapın ve unutun. Kripto paraların en önemli unsuru budur. Neden siz de bir sabah uyandığınızda milyoner olmayasınız ki?

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Temmuz 2018, 13:19

İşte Bedelli’ye Başvuracakların  Askerlik Yapacakları Yerler

NBA devi Sacramento Kings Kripto Para Sever NBA’nin ünlü takımlarından Sacramento Kings , 2014 yılında daha Bitcoin bu kadar ünlenmemişken  fanlarının bilet, forma, sosis ve bira gibi ürünleri almalarında Bitcoin kabul edeceğini açıklayarak bir ilke imza atmıştı.  Buna ek olarak, diğer spor takımları da stadyumlarda mobil ödeme ile daha geniş...

Devamını Görüntüle