Komik İnsanlar Daha mı Zeki? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Komik İnsanlar Daha mı Zeki?

hahah
Komik İnsanlar Daha mı Zeki?

Komik İnsanlar Daha mı Zeki? 

Avusturyalı uzmanlar ince esprilerden ve mizah tarzından hoşlananların daha az zevk alanlara oranla daha zeki olduklarını iddia etmişler ve ispatlamışlar, teoriye göre espriyi kurmak ve oluşturmak kişide bilimsel ve duygusal yeteneklerin fazlasıyla olduğu anlamına gelmektedir.

Vardıkları sonuçlarda esprili kişilerin sözel ya da sözel olmayan bir beyin yapısında olduklarını, şiddet ve saldırgan özelliklerinin çok düşük seviyede olduğunu iddia etmişlerdir.


Einstein, kendi düşünce gücünün çocukça espri anlayışına bağlamıştır. Bazı projeleri de zeka ile mizah birleşiminden meydana gelmiştir.

Bu insanlar sadece zeki değil insanların etrafında olmasından zevk aldıkları kişilerdir, espri yeteneği gelişmiş bu kişiler duygusal bir zeka yapısına sahip oldukları için bir partnerde olması en çok aranan özelliklerin başında gelmektedir.

Uzmanlar mizah için güzel ve kalıcı arkadaşlıklara zinde zihinler ve hızlı zekaya denk gelen genetik bir özellik şeklinde tanımlamışlardır.

Karizmatik insanlar ile alakalı araştırmalarda kadın ve erkeklerde iyi bir espri anlayışının etken özellik olduğunu söylemişlerdir.

Mizah yapısı

Fakat her mizahın ilişkilerde aynı etkiyi göstermez. Psikolojide olumlu ve olumsuz olmak üzere mizah yapısını ikiye ayırmaktadır, arkadaşlıkları sağlamlaştırmak ve tartışmaları azaltmak için yapılan mizah olumlu olarak adlandırılır, bu kişinin sosyal ilişkilerindeki başarı ve özgüveni ile değerlendirilir. İnsan hayatındaki stres ve zorluklara karşı sağlam duruş ve yönetmelerinde en etkili yöntemdir.

Alaycı mizah ise aynı sonuçları getirmez, insanları ötekileştirmeye yöneliktir ve genellikle depresyon hali saldırgan ve bozuk ruhi durum diye tanımlandırılır.

Nörobiyoloji uzmanları gülmenin diğer mutluluk hallerinde olduğu gibi insan beynindeki dopamin oluşumunu yükselttiğini kanıtlamıştır. Bu madde insanları iyi hissettirmenin yanında beyin sinirlerindeki öğrenme sistemini geliştirir. Beyindeki bellek oranını da arttırdığı kanıtlanmıştır.

Başarılı liderlerin karakteristik özelliği mizahtan geçiyor

Mizah insanları dinlemeyi, mesaj iletmeye ve öğrenmeye yardımcı olmaya yardımcı olur. Birçok başarılı liderin grup birlikteliğini ve örgütsel kültürü geliştirmek için kullandıkları güçlü bir araçtır.

Mizahın eğitimde kullanımı üzerine yapılan araştırmalar, mizahın öğrenmede etkili bir yardım olduğunu da desteklemektedir.  Birçok çalışma , mizahla sunulan derslerin öğrenciler için daha zevkli olduğunu ve öğrencilerin okuduğunu ve konuyu hatırlattığını göstermiştir.

Komik olmanın yararları göz önüne alındığında, belki hepimizin beraber bir stand-up gösterisine gitmesi gerekiyor ne dersiniz?

 

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

özlem 6 Temmuz 2018

kesinlikle katılıyorum
kendimden biliyorum 😀

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 10:19

Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Faytonlara Binme Atlar Ölüyor Faytonlar bir merkezin veya bir konumun kısa geziler düzenlenerek dolaşılması amaçlı yıllardan beridir kullanılan bir ulaşım aracı. Atların çektiği faytonlar yalnızca İstanbul Adalar’da her yıl 400’den fazla atın ölümüne neden oluyor. Bunların başlıca sebepleri bakımsız bırakılmaları yeteri kadar ilgi gösterilmemesi ,sakatlanmalar ve birçok ilgisiz bakımdan geçiyor....

Devamını Görüntüle