Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

boom
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcak Havaların Kurtarıcısı Klima Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminin kendini aşırı sıcaklarla gösterdiği şu günlerde çok fazla bunalıyoruz. Maalesef bütün pencere ve balkon kapılarını açmak da pek kar etmiyor. Üstelik hele bir de mutfakta yemek yapma derdi bunlara eklenince, klimasız ev tam bir kabus haline geliyor. Bunaltan sıcaklardan şikayetçiyseniz daha fazla vakit kaybetmeden klima sahibi olabilirsiniz.

Klimanın seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu ürünler de farklı boy ve teknik özellikler açısından çok çeşitli olduğundan klima takılacağı düşünülen ortama en uygununu seçmek gerekiyor. Aksi halde klimanın verimsiz kalması ya da fazla enerji tüketmesi gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Klima Seçiminde Hangi Kriterlere Bakılmalı?

Klima seçiminde öncelikle BTU değerine bakılır. İngiliz Isı Birimi (BTU) kullanılan klimalarda ürünün odanın genişliğine uygunluk göstermesini bu özellik sağlar. Çok geniş alanlar için yüksek BTU’lar küçük odalar içinse daha düşük BTU’lar tercih edilmelidir. Saat başı harcanan BTU değeri, klimanın taşıdığı sıcak hava miktarını gösterdiğinden klima bayisine ilk olarak kullanılan odanın genişliğini söylemelisiniz.

Son yıllarda klimaların öne çıkan özelliği anti bakteriyel koruması olması. Bu teknolojinin bulunmadığı klimalarda ürün ortamı soğuturken/ısıtırken, nem oranı dengesi ayarlanamıyor. Bu nedenle bakteri oluşumu ve ortamdaki havanın fazla kuruması söz konusu oluyor. Bu sebeple anti bakteriyel klimalar öncelikli tercihiniz olmalı.

‘Inverter’ klimalar da tam bir teknoloji harikası. Çünkü bu özelliğe sahip klimalar gün içinde değişen hava sıcaklığına otomatik olarak ayak uydurabiliyor. Klimanın çalıştığı odada yeterli sıcaklık sağlandığında cihaz duruyor ve ortam yeniden ısınıp, soğuduğunda otomatik olarak devreye giriyor.

Evde olmasanız dahi telefon ve tabletler gibi akıllı cihazlar ile yönetebileceğiniz akıllı klimalar da seçim yaparken göz önünde bulundurulmalı. Çünkü bu sayede siz henüz eve ulaşmadan istediğiniz sıcaklık derecesini ayarlayıp, bunaltıcı sıcaklardan evinize döndüğünüzde serin ve rahatlatıcı bir ortama ulaşabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak satın alacağınız klimanın fiyatları da değişkenlik gösterecek. Bütçenize uygun ve sağlıklı klima seçimi için iyi bir araştırma yapmak ve her an anlamda size en uygun marka ve modeli seçmeniz kolaylaşacaktır.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Mayıs 2018, 14:25

WhatsApp Yeşil Tık Nedir ?

Tesla Borsa’dan çekiliyor Enerji Depolama ve Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla Ceo’su Elon Musk New York Borsası’ndan çekilme kararını değerlendirmeye aldığını açıkladı. Twitter hesabı üzerinden yatırımcı yoklaması yapan Elon Musk,420 dolardan hisseleri alıp Borsa’dan çekilebileceğinin sinyalini verdi. Bir anlamda yatırımcısına güvence de vermiş olan Musk, finansmanın garantilendiğinin bilgisini de paylaşmayı ihmal...

Devamını Görüntüle