En Taze

Samsun’da Kitap Oku Çayı Kap Projesi

Kitap okumayı teşvik etme amacıyla Samsun ilinde Zihin Geliştirme Bahçesi oluşturuldu.

hahah
Samsun’da Kitap Oku Çayı Kap Projesi

Samsun’da Kitap Okuyana Çay Bedava Projesi

Ülkemizde okuma yazma yetkinliğini artırmak adına verilen eğitimlere ve özellikle kitap okuma alışkanlığı kazandırmak üzere birçok etkinlik düzenleniyor. Bu sefer hayata geçirilen uygulama iki hafta önce başlamasına rağmen oldukça başarılı ilerleyen bir çalışma oldu. Samsun İlkadım Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çok beğeni toplayan ‘Kültürden İrfana’ temalı kitap okuma teşvik çalışması başlattı.

Henüz iki hafta önce İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen okuma alanında, Samsun Gazi Kütüphanesi personeli gözetiminde kitap okuyan kişilere çay ikramı yapılıyor. Kulağa oldukça sevimli gelen bu uygulamanın Türkiye’nin hemen her ilinde hayata geçirilmesi kitap okumayı kesinlikle teşvik edecek bir durum.

Kitap okuma alanı olarak düzenlenen yer ise Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasının bahçesi…Temiz havada kitap okuyup, yanında da çayını yudumlamak isteyen herkes için hafta içleri saat 20:00’a kadar hizmet veriliyor. Kültürden İrfana temasının yanında, okuma alanına müdürlük tarafından zihin geliştirme bahçesi de deniyor. Şu ana kadar yapılan gözlemlere göre havanın çok sıcak olduğu günlerde ziyaretçi sayısı azalırken, serin günlerde ziyaretçilerin gayet ilgili oldukları bir alan haline geliyor.

Samsun ilinin en işlek yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde yer alan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Binası, caddenin vatandaşların uğrak noktası olduğu için tercih edilmiş. İsteyenler kendi kitabını da getirebilirken, zihin geliştirme bahçesi kütüphanesinden de ziyaretçilere diledikleri kitabı alabilme imkanı sunuyor.

Daha iki haftadır yürürlükte olan bu proje bir aylığına hayata geçirilmiş. Ancak vatandaşların ilgisine ve elbette hava koşullarına bağlı olarak uzatılma ihtimali de söz konusu. Sıcak havadan bunalıp biraz dinlenmek isteyen kişilerin açıp bir kitap okuması bile ülkemizin kalkınmasını destekleyici bir hareket. Bu başarılı tavrın yanında bir başka mutluluk verici olansa uygulamanın uzatılma ihtimali…Samsun İlkadım Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başka birçok şehirden de yaptıkları bu projeyle beğenileri ve tebrikleri toplamış durumda.

Kitap oku, çayı kap kampanyasını şehirlerimizin uğrak caddelerindeki uğrak binalarının bahçelerinde görmekten herkes keyif alacaktır.

 

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Ağustos 2018, 17:40

FIFA 19 Meraklılarını Sevindirecek Haber

En İyi 18 Lucid Dream Filmi Hollywood ve Dünya Sineması Lucid Dream, berrak rüya hakkında birçok filme imza atmıştır. Hayallerin ve rüyaların konu olduğu bu filmler her zaman ilgi çekmiştir. O yüzden sizde Lucid Dream konusuna meraklıysanız mutlaka seyretmeniz gereken 18 filmi sizler için derledik… 1.İnception: Başlangıç Lucid Dream filmleri...

Devamını Görüntüle