En Taze

Kırım Otoyolu Çalışmalarında Bulunan Kalıntılar

geek
Kırım Otoyolu Çalışmalarında Bulunan Kalıntılar

Kırımda Otoyol Çalışmasında Rastlanan Kalıntılar

Kırım bölgesinde yapılacak olan otoyol çalışmasında kazım işlemleri sırasında bazı kalıntılara rastlandı. Birkaç büyük kemiklerden oluşan kalıntıların 10.000 yıl öncesine ait olduğu belirlendi. Detaylı araştırma ve soruşturma altına alınan bu kalıntılar eski dönemlerde yaşayan bir mamuta ait olduğu belirlendi. Otoyol çalışması sırasında bulunan 10.000 yıl öncesine ait kalıntılar sayesinde mamut ırkı ile ilgili yeni detaylara ulaşıldı. Kırım bölgesinin doğusunu ve batısını birbirine bağlayacak olan Tavrida otoyolu çalışmaları sırasında mamut sürüsünün bulunduğu bir başka mağara da keşfedildi. Bulunan mağaranın olduğu bölgede daha önce birçok kemik ya da kalıntı bulunmuştu. Otoyol çalışması ile birlikte yeni bulgular elde edildi.

Araştırmalar ve Detaylı Çalışmalar Sonucu

Rusya ülkesinde Mağara Bilimcileri Derneği Başkanı Olan Gennadiy Samohin çalışmalar sonrasında mağarayı inceleme altına almıştır. Detaylı inceleme ve yapılan gözlemlerden sonra mağaranın 1015 metre uzunluğunda olduğu açıklanmıştır. Jeolojik ve Topoğrafik testler sonucunda ise mağaranın daha uzun olduğu söyleniyor. Otoyol çalışmaları sırasında keşfedilen bu mağara ise şuanda Kırım bölgesinin en büyük ve en derin mağaralarından birisi. Aynı zamanda yapılan toprak kazı çalışmalarında Mamut parmakları ve mamutların atalarına ait dişler bulunduğu açıklanmıştır. Mamut kemiklerinin yanında boru şekline benzer kemiklerde bulunduğu söyleniyor. Bu kemiklerin ise insan kemiklerine ait olduğu tespit edilmiştir. Mamutun başka bir ırkı olan Mastodonlar’a ait olan bu bulgular Kuzey Amerika bölgesinde yaşamıştır.

Türün Sona Ermesi ve İddialar

Bu türün sonlandırılmasında insanların büyük rolü olduğu düşünülmekle birlikte, bu türün ağırlığı ise 5 tondur. Boyları 3 metreyi bulan mastodonları Amerikaya ilk gelen insanlar tarafından öldürüldüğü tahmin edilmektedir.  En son yaşayan mamut türleri ise M.Ö 1700 yılında olduğu bilinmektedir. En son yaşayan mamut türü mastodon ırkına benzemektedir. Boyları daha uzun olan bu türün boyu 4.5 metredir.  Postlarının kalın olması sebebi ile daha soğuk iklimlerde uzun süre yaşayabilmektedirler. Madeleine Mağarasında bulunan diş parçaları da mamutlara ait idi. Dünya da birçok mağarada bulunan kalıntılara Türkiye’de de rastlandığı bilinmektedir.  Nesli tükenen mamutlar eski dönemlerin özel hayvanlarıdır. Türkiye’nin konya ilçesinde de Mamut fosillerine rastlanmıştır.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Ağustos 2018, 11:39

Popüler kripto para birimi bitcoin nereye doğru ilerliyor? İşte bitcoin geleceği hakkında muhtemel 3 senaryo!

boom
Bitcoin Geleceği Hakkında Muhtemel 3 Senaryo

Mavi Balina’dan Sonra Momo Tehlikesi, Whatsapp’ta Hızla Yayılıyor Mavi Balina oyunu yüzünden geçtiğimiz 1 yıl boyunca birçok intihar haberine şahit olduk. Bu kez de başka bir oyun Dünyada Whatsapp üzerinden yayılıyor ve tehlike saçıyor; adı Momo….Sosyal Medya Platformlarında çıkış yapan ve Whatsapp üzerinden yayılan Momo karakteri artık bir çok kişinin...

Devamını Görüntüle