En Taze

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44.yılı

boom
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44.yılı

Ayşe Tatile çıkalı 44 sene oldu…

Kıbrıs Barış Harekatı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garanti Anlaşması’nın III. maddesine dayanarak 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirildi. O dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, “Biz aslında savaş için değil, barış için ve yalnız Türklere değil, Rumlara da barış götürmek için adaya gidiyoruz” dedi.

 

Bundan tam 43 yıl önce,  Rum ve Türk halkının arasını bozmak isteyen bazı etnik grupların Kıbrıs’ta yaşayan halka gerçekleştirdikleri silahlı saldırıları Türkiye’yi harekete geçirdi.  O dönem Türkiye, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı MSP Genel Başkanı Prof.Dr.Necmettin Erbakan tarafından koalisyon hükümeti olarak yönetiliyordu.  Başbakan Bülent Ecevit Kıbrıs’taki Türklerin katledilme bilançolarının ağırlaşması üzerine Meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı ve Kıbrıs Barış Harekatı kararı verildi. Yunanistan, Kıbrıs’ı topraklarına katmak ve Rumların adadaki Türkler’e yaptıkları saldırılarla yıldırarak Kıbrıs’tan kaçmasını sağlamaya çalışıyorlardı.  Türk Ordusu 1974 yılının 20 Temmuz sabahı, Barış Harekatı’nı gerçekleştirdi.

Birinci Harekat

Türkiye Kıbrıs Barış Harekatı’nı yapmaktaki amacı sadece Türkler olmadı. Aynı zaman da Rumlar’ın da barış ortamında yaşamalarını sağlamaktı. Harekattan önce Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Bülent Ecevit Kıbrıs’ın huzursuzluğunu giderebilmek için yine de önce  İngiltere’de temaslarda bulundu ordan çıkan olumsuz sonuç ise harekatı zorunlu kılıyordu. Bu sırada koalisyondaki MSP Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Necmettin Erbakan Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayarak müdahale kararını alınmasını sağladı. Karar sonrası harekat İngiltere Büyük elçiliği ve Yunanistan Büyük elçiliklerine bildirildi. Aynı zamanda o sıralarda Ankara’da temaslarda bulunan Amerikan Dış İşleri Bakan yardımcısı Joseph Sisco’da konu hakkında bilgilendirildi. İran’dan roketatarlar, Libya’dan uçaklar için napalm malzemesi, motor yağı, Pakistan’dan da sağlık malzemeleri ve mühimmat tedarik edildi.

20 Temmuz 1974 sabahı Türk ordusu, adaya saat 6:05’te inmişti. Havadan ve Denizden çıkarma başlatan ordumuz, Rumlar hazırlıksız yakalanmış olmasına rağmen akşam üzeri ancak karşılık vermeye başlamışlardı. Harekat 21 Temmuz akşamına kadar Türk askerlerinin Lefkoşa’nın kuzeyine, Hamitköy, Pınarbaşı ve Gönyeli bölgelerine, Karaoğlanoğlu plajına  mevzilenmişlerdi. 21 Temmuz’da ise Kıbrıs Türk Alayı Türk Ordusu ile birleşerek Kaymaklı ve Lefkoşa havalimanı taaruzuna başladı.  22 Temmuz’da  Deliktepe’ ele geçirildi. Türk ordusu önce Girne’ye girdi, daha sonra da Lefkoşa’ya yöneldi. Ateşkes başlamadan Girne-Lefkoşa hattı birleştirildi.

Birleşmiş Milletler’in Güvenlik Konseyi 353 sayılı kararı ve 5. maddesi gereği 1974 yılının 22 Temmuzu’nda ateşkes ilan edildi.  Türk Ordusu’nun bu önemli müdahalesinin ardından Yunanistan Cuntası ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Nikos Sampson Hükûmeti görevi bırakmak zorunda kaldı.

 Parola “Ayşe Tatile Çıksın”

Ancak Cenevre Konferans’nın 8 Ağustos’taki toplantısı sırasında Türklerin Larnaka ve Limasol civar köylerini boşaltmalarına rağmen  EOKA ile hareket eden  ve Rum Millî Muhâfız Alayı Türk esirleri  bırakmadıkları gibi bir de tahliye etmemek de direnmişlerdi.

Cenevre’de süren görüşmeler esnasında Rumların rahat durmayacakları anlaşılmış ve harekatın yeniden başlatılması gereği doğmuştur.  Bu da o dönemin Türk Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızı Ayşe üzerinden bir parola ile başlaması sağlandı. “Ayşe Tatile Çıksın mı? Sorusuna Cenevre’de bulunan Bülent Ecevit’in verdiği “Ayşe tatile çıksın” parolası 13 Temmuz’da Türk ordusunun Kıbrıs’ta ilerlemesini , 14 Ağustos’ta Lefkoşa, 15 Ağustos’ta Magosa ve Lefke’ye girildi.  Böylece Kıbrıs’ın bugünkü Türk sınırları da belirlenmiş oldu.

Editörün Notu:

Kıbrıs Barış Harekatıı’nı yaşamadım ama  o dönemin ünlü komedyenleri Ateş Böcekleri’ni Kıbrıs Barış Harekatı için özel olarak hazırladıkları ”Sosisli Enosis filmi”  plağını dinleyerek büyüdüm. Çocukluğumun kahramanı Bülent Ecevit ‘in de ayrı bir yeri oldu hep… Size de bu özel kaydı paylaşmak istedim… Bakalım beğenecek misiniz?

 

 

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Ağustos 2018, 18:10

80’lerin Sevilen Dizisi ALF Ekranlara Dönüş Yapıyor

Ölümü’nün 56.yılında Efsane Sarışın Bomba Marilyn Monroe Bir zamanlar tüm dünyanın peşinden koştuğu, erkeklerin etrafında pervane olduğu, kadınların ise gıpta ile baktığı efsane sarışın Marilyn Monroe evinde ölü bulunmasından tam 56 yıl geçti. Yaşarken de ölürken de efsaneliğini sürdüren Marliyn Monroe’nun sır ölümü ise hala konuşulmaya devam ediyor. İntihar ettiği...

Devamını Görüntüle