Keyifle ve Zahmetsizce Yetiştirebileceğiniz Ev Çiçekleri - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Keyifle ve Zahmetsizce Yetiştirebileceğiniz Ev Çiçekleri

Evimizi güzelleştirmek için çiçeklere ihtiyaç duyarız. Peki, keyifli ve zahmetsiz bir şekilde beslenebilecek ev çiçekleri hangileri?

guzellikk
Keyifle ve Zahmetsizce Yetiştirebileceğiniz Ev Çiçekleri

Keyifle ve Zahmetsizce Yetiştirebileceğiniz Ev Çiçekleri

Ev bizim için yaşam alanı ve sığınacak bir yuva olduğu için görsel olarak bizi tatmin etmelidir. Ancak bu sadece evin iyi ve kaliteli bir şekilde döşenmesinden ibaret değildir. Aynı zamanda evin renklenmesi ve nefes alması için evde bitki yetiştirilmesi oldukça önemlidir. Peki, evde hem keyifli hem de zahmetsiz bir şekilde yetiştirebileceğiniz ev çiçekleri hangileri?

1) Afrika menekşesi

Elbette Afrika menekşesi en fazla adını duyduğunuz çiçekler arasındadır ve pek çok kişinin evinde bu çiçeğe rastlamışsınızdır. Naz yapmayan ve kolay bir bakımı olan bu menekşe türünden sıkılmak mümkün değil. Üstelik pek çok renk seçeneğinin olması da büyük bir avantaj. Afrika menekşesi beslemek istiyorsanız çiçeğin ılık bir ortamda olmasına ve direkt olarak güneş ışığı almasına dikkat edin. Çiçeği toprağı kurudukça sulayın ve suyun da çok soğuk olmamasına dikkat edin.

2) Flamingo çiçeği

Kalp şeklindeki yaprakları ile bizi kendine hayran bırakan ve dönüp dönüp bakmamızı sağlayan flamingo çiçeği genellikle kırmızı renkte olsa da mor, beyaz ve pembe renklerini bulmak da mümkündür. Uzun süre vazoda yetiştirebileceğiniz bu çiçek türü sıcak, gölge ve nemli ortamları sever.

3) Sukulent

Dikensiz kaktüs olarak da bilinen sukulentler evde beslenebilecek çiçekler arasında belki de en çok tercih edilenler arasında. Bakımı oldukça kolay olan bu çiçek türünü beslerken spreyden yardım alabilirsiniz. Ancak kullanacağınız suyun sert olmaması önemlidir. Sulama işlemini toprak kurudukça yapabilirsiniz. Ancak çok sıcak bir ortamda yaşıyorsanız sulama sıklığı biraz daha fazla olmalıdır.

4) Salon Eğreltisi

Eğrelti otu çeşitleri arasında en bilinenlerden olan salon eğreltisi bulunduğu ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen bir çiçektir. Doğrudan gelmeyen bir ışığa ihtiyaç duyan salon eğreltisini sularken önce toprağın kurumuş olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ışık miktarı düşükse çiçeğin yapraklarının kuruyup düşeceğini bilmelisiniz.

5) Yılbaşı çiçeği

Genel olarak tatillerde açan yılbaşı çiçeği adını da bu sebepten almıştır. Genellikle pembe ve kırmızı olan bu çiçek türü ev çiçekleri arasında en kolay beslenenler arasındadır. Ancak çiçeğin dolaylı ve parlak bir ışık alması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Sulama işlemini ise sadece toprak kurudukça yapabilirsiniz.

6) Ekeverya – Aşkın gözyaşları

İlginç adı ile dikkat çeken bu ev bitkisi yeşilden mora giden değişik renklere sahiptir. Orta düzeyden parlağa doğru değişen ışıkları seven ekeverya sürekli olarak sulama ve gübreye ihtiyaç duyar. Bu nedenle kolayca ölebilir, dikkatli olunmalıdır.

7) Dağ palmiyesi

Dağ palmiyesi çok küçük boyutlarda olabileceği kadar 2 metreye yakın boyda da olabilir. Oldukça kolay bir şekilde yetişen bu bitki parlak ve süzülmüş ışığı sever. Ancak toprağının nemli olması önemlidir. Kış aylarında toprağın biraz kurumasına müsaade edilebilir. Dağ palmiyesi gerçekten mükemmel bir ev çiçeği olabilir.

8) Fesleğen

Fesleğen hem iç hem de dış mekanlarda kolayca yetiştirilebilir. Işığı seven bir bitki olan fesleğen için güneşi bol bir yer tercih etmelisiniz. Doğal bir sivrisinek kovar da olan bu bitki aynı zamanda yemekler için de mükemmel bir sos olabilir. Fesleğeni haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Fesleğenin her açıdan evde kolay yetişen bitkiler arasında yer aldığını söylemek mümkündür.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Temmuz 2018, 21:01

Minik dostlarımız kediler bazen garip hareketleriyle bizi endişelendirebiliyor. Peki, bu garip kedi davranışları bize ne anlatıyor?

hahah
Bir Türlü Anlayamadığınız Kedi Davranışları Aslında Çok Şey Anlatıyor!

4 Katlı Binanın Çatısında Uyurken  Düştü… (Hastaneden Ölüm Haberi Geldi) Olay Kırsehir Menderes Mahallesi’nde meydana geldi.  Mahalle sakinleri ve esnafının çatıda birinin yattığını ve kenardan düşmek üzere olduğunu farketmesi üzerine çığlıklar ve bağrışmalar eşliğinde polise, itfaiye ve ambulansa haber verdiler. Hangi sebepten çatıya çıktığı belirlenemeyen Ş.İ. vatandaşların korku dolu gözleri...

Devamını Görüntüle