Kayıp Çocuklar Gündemden Düşmüyor, Çözümü Yok Mu? - Gecenin Fotoğrafı
En Taze

Kayıp Çocuklar Gündemden Düşmüyor, Çözümü Yok Mu?

huzunlu
Kayıp Çocuklar Gündemden Düşmüyor, Çözümü Yok Mu?

Kayıp Çocuklar Gündemden Düşmüyor, Çözümü Yok Mu?

 

Türkiye yaklaşık 1.5 aydır kayıp çocuklar haberleriyle çalkalanıyor. Önce Leyla, ardından Eylül, Ufuk ve belki de daha ismini bile bilmediğimiz polis dosyalarında  yer alan binlerce çocuk… Bir annenin, bir babanın geleceğini çalmak hangi ruh halinin getirisi, nasıl bir vicdan, nasıl bir cesaret ya da neyin kafası bu? Sorularının cevapları yok. Aslında var ama yok… Bin bir zorluk ve emekle büyütülen, daha hayatlarına doyamadan insan suretleri tarafından kaçırılan, darp edilen, tecavüz edilen, öldürülen küçücük bedenler melek olup aramızdan ayrılırken, cani ruhlu, insanlıktan nasibini almamış insan suretleri ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşıyor.

Kayıp Dosyalarında korkunç rakamlar bu insanlar nerede?

TÜİK’in verilerine göre 2008 – 2016 yılları arasında kayıp olduğu bildirilen çocuk sayısı 104.531. Bu rakamın sadece yüzde biri sağ salim bulunup ailelerine teslim edilmiş. Yüzde 99’unun ise akibetleri bilinmiyor. Bu veriler sonrası 2017 yılında yetişkin ve çocuk toplam 10 binin üzerinde kayıp kişinin eklendiği bu rakama 2018 yılının ilk 6 ayında da bir o kadar kişinin ve çocuğun eklendiğini düşünürsek toplamda korkunç bir rakama ulaşılıyor.

Ancak Emniyet birimleri özellikle çocuk ve kadın kayıpların daha çabuk bulunabilmesi için oldukça titiz çalışmalarına rağmen özellikle kadın kayıpların evlenip soyadı değişikliği ile kayıp dosyalarının kapanmasını zorlaştırdığını da belirtiyorlar. Kayıp çocuklar dosyaları ise oldukça zor dosyalar, titizlikle ve aynı zamanda koordineli çalışmayı gerektirdiği için, bulunmaları da uzun zaman alabiliyor. Ancak zaman uzadıkça umutlar da tükenmesine neden oluyor.

Neden Önlenemiyor? 

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan kayıp çocuklar ile ilgili çalışmalar var ancak daha kapsamlı ve daha somut hareket istiyor.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere, Emniyet Müdürlüğü ve Sivil Toplum Kuruluşlarının, gerektiğinde Tıp ve Sosyoloji  alanınında uzman kişilerin desteğinin alınması gerek. Ortak çalışma ile toplumu daha büyük bir bilinçlendirme kampanyası yürüterek bu sorunun çözülmesini sağlaması gerekiyor. Çünkü her geçen gün sosyo –ekonomik açıdan sorunlara gömülen ülkemiz,  geleceğini emanet edeceği çocuklarını daha küçücük yaşlarında insan suretlerinin ellerinde heba edilmesi  vicdanlarımızı kanatıyor. Kimse artık bu tarz sapkın kişiler tarafından kaçırılan küçük masum kayıp çocukların haberlerini okumak istemiyor.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Temmuz 2018, 00:53

Biri Karadan Biri Denizden İki Hayvana Şiddet Girişimi

İstanbul’da çocuk istismarı, Nazilli’de damat vahşeti, Kayıp Evrim’de gelişme Günlerdir kayıp çocuk, cinsel istismar, kadına şiddet ve birçok ölümlü kavga olayları okuyor, duyuyor ve yaşıyoruz. Son dönemlerde artan şiddet olayları temiz topluma nasıl ulaşacağız? Sorusunu ve korunması gereken çocuk gibi,  kadın gibi özel varlıklar için geliştirilmesi gereken önlemleri gündeme taşıyor....

Devamını Görüntüle